Snívame všetci, niektorí aj s otvorenými očami. O čom vypovedajú naše sny? Môžu nám byť nápomocné, ak chceme a potrebujeme niečo v našich životoch zmeniť?
O snoch sa už toho napísalo neúrekom, odbornú psychologickú a medicínsku literatúru nevynímajúc. Venovali sa im napríklad slávni psychiatri ako Rakúšan Sigmund Freud či Švajčiar Carl Gustav Jung. A táto atraktívna téma má stúpencov aj medzi slovenskými odborníkmi. Klinický psychológ a súdny znalec prof. PhDr. Anton Heretik, CSc., spolu s manželkou psychiatričkou a takisto súdnou znalkyňou MUDr. Andreou Heretikovou Marsalovou sa snom a ich využitiu v psychoterapii venujú aj profesionálne, dôkazom je aj ich spoločná kniha SNY. Spolu s psychiatričkou Andreou Heretikovou Marsalovou vás teda pozývame do ríše snov. Zoznámime vás so zaujímavými faktmi o snoch a snívaní, o ich využití v psychoterapii či pri osobnostnom raste, ako i s možnosťami práce s vlastným snovým svetom tak, aby ste mohli porozumieť posolstvám, ktoré vysiela vaša psychika z „podzemných podlaží“.
Mesačník Magazín zdravia je priateľom celej rodiny. Prináša rôzne zaujímavé témy, dôležité a užitočné informácie zo sveta zdravia a zdravej životosprávy. Vo februárovom čísle takisto nájdete aj obľúbené pravidelné rubriky, krížovku či užitočné rady a inšpirácie od populárneho šéfkuchára Jaroslava Žídeka.
Magazín zdravia nájdete už aj v pobočkách Slovenskej pošty.
Najvýhodnejšie však je predplatiť si ho na celý rok. Nielenže budete mať časopis pravidelne v schránke, ale na predplatnom aj ušetríte!
Každý predplatiteľ získa k ročnému predplatnému opäť skvelý darček. Tentoraz knihu CHUŤ od hviezdneho šéfkuchára Yotama Ottolenghiho a Ixty Belfrageovej. Originálna kuchárska kniha prináša revolučný prístup v príprave jedál zo zeleniny so zameraním na chuť.
A čo si môžete prečítať vo februárovom Magazíne zdravia?
Pozor na atraktívne vnemy, ktoré klamú
Ak ste si obľúbili pravidelnú rubriku renomovanej certifikovanej koučky Janette Šimkovej, opäť nájdete inteligentné a hutné odporúčania. Tentoraz sa týkajú našej odolnosti a schopnosti vyrovnávať sa so záťažovými situáciami. Ak sa niekto nedokáže zotaviť po duševnej nepohode, ponúkame možnosti, ako zmierniť intenzitu utrpenia, a neraz mu možno aj predchádzať.
Domáce násilie počas korony významne stúplo
V čase pandémie mnohé témy v spoločnosti ustúpili do úzadia a ich miesto naplno zabralo ochorenie covid-19. To platí aj v prípade psychického zdravia či domáceho násilia. Hoci obete domáceho násilia často mlčia a okolie sa tvári, že nič nevidí, domáce násilie, žiaľ, nie je nič výnimočné. Obeťami sú ľudia žijúci v našom susedstve, tí, ktorých denne stretávame, rozprávame sa s nimi, s niektorými sa dokonca priatelíme. Zatiaľ čo pri niektorých obetiach je násilie zjavné, pri iných sa o ňom len potajme šepká a pri mnohých sa o ňom vôbec nevie. Domáce násilie tak neraz zostáva roky skryté a jeho obete sa samy dlho nevedia z jeho vplyvu vymaniť. Čo s tým?
(Ne)bezpečné plasty
Plasty nachádzame všade okolo nás, niektoré nám môžu aj škodiť.
Materiál, ktorý nevytvorila príroda, ale samo ľudstvo. Aj tak možno charakterizovať plasty. Ide o syntetický polymérny organický materiál. K jeho výhodám patrí dobrá tvarovateľnosť a trvácnosť, ktorá sa na druhej strane stáva značnou nevýhodou pri zahlcovaní planéty.
Nie všetky plastové materiály sú vhodné na akékoľvek použitie. Pozornosť treba venovať najmä tým, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami, nápojmi či s kozmetikou. Z mnohých plastov sa postupne uvoľňujú chemikálie, napríklad pri nevhodnom použití. Práve tomu sa treba vyhnúť.
Boj so starnutím
Čas neúprosne plynie a zanecháva stopy aj na našej pleti. Vrásky patria medzi menej príjemné prejavy starnutia. Hoci nebolia telesne, u niektorých ľudí zanechávajú bolestnú stopu na duši. Aj keď všetci vieme, že starnutie nezastavíme, jeho prejavy sa neraz podpisujú pod duševnú nepohodu a nespokojnosť so samým sebou. Aj preto zrejme čoraz viac ľudí vyhľadáva metódy, ako bojovať proti vráskam a ochabnutej pokožke. V prípade starostlivosti o pokožku tiež platí známy výrok – vek je len číslo. V tomto zmysle poukazuje na to, že čakanie nie je na mieste. Ak sa chceme vyhnúť vráskam a ochabnutej koži, treba sa o ňu po celý život náležite starať a nečakať na dosiahnutie konkrétneho veku.
Ktoré cviky najviac škodia boľavej chrbtici?
Boľavý chrbát je nielen nepríjemným zdravotným problémom, ale okrem iného aj prekážkou pri cvičení a trénovaní. Každý lekár, fyzioterapeut alebo tréner vám však povie, že práve cvičením sa dáte do poriadku. Dôležité je však cvičiť správne a posilniť kľúčové svaly obklopujúce chrbát, ako sú sedacie svaly, hamstringy a brušné svaly, aby prispeli k podpore chrbta a znížili budúci výskyt bolestí. Čomu sa však treba vyhnúť? Prečítajte si o najrizikovejších cvikoch pri chronických bolestiach chrbta.