SME

Šport nemôže byť bezpečný, kým nepoznáme stav srdca

Nové číslo Magazínu zdravia nájdete v stánkoch od 1. marca


Šport nemôže byť bezpečný, kým nepoznáme zdravotný stav srdca

Pohybové aktivity získavajú, chvalabohu, na popularite, uvedomujeme si ich nevyhnutnosť pre pevné zdravie a dobrú kvalitu života. Avšak aj športovať treba s rozumom a po zvážení svojho zdravotného stavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa hoci s tými najlepšími úmyslami bezhlavo vrhneme do fyzickej aktivity bez toho, aby sme poznali a zohľadnili svoj aktuálny zdravotný stav, zvlášť zdravotný stav srdca, môžeme si aj poškodiť. Potom nás prekvapuje, ak sa dozvedáme, že mladý, trénovaný športovec náhle zomrel... Naozaj ide o nepredvídateľnú smrť alebo skôr o dôsledok zanedbania nevyhnutných podrobných vyšetrení funkcií srdca, počas ktorých by mohli vyjsť najavo prípadné srdcové arytmie? Viac sa dozviete v rozhovore s kardiológom MUDr. Petrom Hanákom, kde hovorí o skrytých arytmiách a ich prípadných následkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Mesačník Magazín zdravia je priateľom celej rodiny. Prináša rôzne zaujímavé témy, dôležité a užitočné informácie zo sveta zdravia a zdravej životosprávy. Ani v marcovom čísle nechýbajú okrem iného obľúbené pravidelné rubriky, krížovka, užitočné rady a tipy populárneho šéfkuchára Jaroslava Žídeka či poradňa pediatričky.

Magazín zdravia nájdete už aj v pobočkách Slovenskej pošty.
Najvýhodnejšie však je predplatiť si ho na celý rok. Nielenže budete časopis pravidelne nachádzať v schránke, ale na predplatnom aj ušetríte!
Každý predplatiteľ získa k ročnému predplatnému opäť skvelý darček. Tentoraz knihu CHUŤ od hviezdneho šéfkuchára Yotama Ottolenghiho a Ixty Belfrageovej. Originálna kuchárska kniha prináša revolučný prístup k príprave jedál zo zeleniny so zameraním na chuť.

SkryťVypnúť reklamu

KÚPIŤ

Čo nájdete v marcovom vydaní Magazínu zdravia:

Prečo je dôležité čítať príbalové letáky?

Nájdete ich v každom balení liekov, u mnohých pacientov však smerujú neprečítané rovno do koša. Zo zákona musí každý registrovaný liek obsahovať písomnú informáciu pre používateľa, takzvaný príbalový leták. Nejde pritom o zbytočnú povinnosť – informácie uvedené v tomto letáku totiž môžu byť pre pacienta zásadné. PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., druhá viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory okrem mnohých iných informácií vysvetľuje, že „obsahom je účel použitia lieku, informácie, ktoré by mal pacient poznať ešte pred použitím lieku, používanie alebo dávkovanie lieku, možné vedľajšie účinky, uchovávanie a iné informácie, napríklad veľkosť balenia a kto je držiteľom rozhodnutia o registrácii.“

SkryťVypnúť reklamu

Liek pre malých epileptikov

Na Slovensku trpí epilepsiou približne 70-tisíc ľudí, asi dve tretiny z nich sú deti. Práve detský vek do jedného roka je najčastejším obdobím diagnostiky epilepsie. Druhý najčastejší výskyt zachytávajú lekári u seniorov nad 75 rokov. Väčšiu časť potvrdených epileptikov však tvoria práve deti. Podľa štatistík asi 5 percent detí prekoná v živote aspoň jeden epileptický záchvat. To však ešte automaticky neznamená, že majú epilepsiu. Epilepsii sa hovorí aj choroba mnohých tvárí, nemusí sa manifestovať len typickými záchvatmi, tie môžu mať mnoho podôb. O tom, čo všetko by si rodičia mali všímať, čo všetko je súčasťou vyšetrenia, aké sú možnosti liečby vrátane nového lieku i o jeho výhodách hovorí detská neurologička MUDr. Jana Chamilová z Bardejova.

SkryťVypnúť reklamu

Obezita a covid-19

Pacienti s obezitou a ďalšími pridruženými ochoreniami sa v čase pandémie COVID-19 stali najohrozenejšou skupinou obyvateľstva. Podľa štúdie slovenských analytikov je na Slovensku každý šiesty dospievajúci obézny a za ostatných dvadsať rokov sa zdvojnásobila aj spotreba cukru na obyvateľa. Obezita je nielen samostatnou chorobnou jednotkou, ale aj závažným rizikovým faktorom mnohých ochorení, covid-19 nevynímajúc.

Prostata verzus hyperaktívny mechúr

Zväčšená prostata aj hyperaktívny močový mechúr patria medzi pomerne časté diagnózy. Pacienti si ich však môžu aj spliesť, čo môže viesť
k nesprávnej samoliečbe, keďže oba problémy patria do kategórie tých, o ktorých pacienti pomerne neradi rozprávajú. Preventívne prehliadky u urológov, ktorí môžu jeden aj druhý problém rozlíšiť, patria navyše u mužov k najmenej navštevovaným. Podľa základných prejavov možno obe ochorenia rozoznať, najlepšie to však vedia práve odborníci. V niektorých prípadoch môže muž dokonca trpieť oboma ochoreniami naraz, a hyperaktívny močový mechúr môže byť práve dôsledkom neliečeného zväčšenia prostaty. Diagnóza preto jednoznačne patrí do rúk lekára, ktorý aj zvolí najlepší spôsob liečby.

SkryťVypnúť reklamu

Marcový zber a využitie liečivých bylín

Jar otvára náruč nielen zamilovaným, ale ponúka aj možnosti zlepšenia zdravia pomocou práve „zobudených“ či ešte „dospávajúcich“ liečivých rastlín. Keďže každého trápi niečo iné, ponúkame výber aktuálne v marci dostupných liečivých byliniek.

Aligátorská hruška – superzdravé „maslo“

Máloktorá potravina má toľko možností využitia ako avokádo. Indiáni ho nazvali podľa jeho tvaru „ahuaquatl“ – hruškovec prelahodný. Dužina avokáda je lahodná, veľmi jemná, dobre roztierateľná, takže je najzdravšou náhradou kravského masla. Je výborné v nátierkach, ovocných, zeleninových i mäsových šalátoch, v polievkach, omáčkach, dresingoch, koktejloch, pudingoch, krémoch, dá sa využiť v sladkých i slaných jedlách. Prečítajte si viac o tomto exotickom ovocí, jeho mnohorakom využití a vyskúšať môžete aj netradičné recepty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 065
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 413
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 427
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 117
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 938
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 502
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 418
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu