
Tento článok je z knihy Očami farmácie, ktorú si môžete v dňoch 29. marca až 4. apríla kúpiť v stánkoch spolu s denníkom SME za exkluzívnu cenu 5,99 eur. Po tomto termíne bude kniha dostupná v každom dobrom kníhkupectve a už dnes sa dá kúpiť aj online.
Bolesť nie je choroba, ale symptóm. A na to treba pri terapii bolesti myslieť. Vždy je efektívnejšie liečiť príčinu ochorenia ako tlmiť jeho symptómy. Ak nás bolí zub, treba vypátrať príčinu bolesti. Ak ide o rozsiahly zubný kaz, treba sa ho zbaviť, inak sa budú stav a bolesť zhoršovať.
Ak vyriešime príčinu problému, vyriešime aj bolesť. Sú však prípady, keď príčinu bolesti odstrániť nedokážeme: napríklad vytknutý členok. Vieme, prečo to bolí a naším cieľom je bolesť utlmiť.
Fakt, že bolesť je veľkou súčasťou našich životov, potvrdzujú aj štatistiky spotreby liekov. Najpredávanejšie a najužívanejšie lieky – voľnopredajné aj na predpis – sú práve analgetiká, lieky proti bolesti. No rozmýšľali ste niekedy, ako tieto lieky vedia, kde nás to bolí? Ako budú vedieť, že ma bolí hlava a nie ten členok? Čo ak ma bolia dve miesta súčasne?
Odpoveď je celkom jednoduchá: nevedia to.

No to by bola až veľmi jednoduchá a zrejme aj neuspokojivá odpoveď. Čo sa stane s tabletkou po prehltnutí? Kam ide a ako vyvolá účinok? Ako zastaví bolesť?
Vysvetlenie je trochu komplikovanejšie: po užití tabletky sa z nej najskôr musí uvoľniť účinná látka. To sa deje už v tráviacom trakte, odkiaľ sa účinná látka vstrebe do krvného obehu a putuje po celom tele.