
Tento článok je z knihy Očami farmácie, ktorú si môžete v dňoch 29. marca až 4. apríla kúpiť v stánkoch spolu s denníkom SME za exkluzívnu cenu 5,99 eur. Po tomto termíne bude kniha dostupná v každom dobrom kníhkupectve a už dnes sa dá kúpiť aj online.
Vraj ho pred nami taja, vraj je to sprisahanie, vraj ju nik nechce naozaj liečiť. Farmaceutickým firmám už prisudzovali všeličo vrátane údajného utajovania zázračného lieku proti rakovine. Majú byť za tým akési zisky: cieľom týchto firiem vraj nie je vyliečiť človeka, len ho neustále liečiť a účinný liek proti rakovine by ich vraj pripravil o peniaze – preto ho pred nami skrývajú.
Ako proti tomuto tvrdeniu argumentovať?
Musíme si najskôr uvedomiť, že aj keď ľudia pod slovom rakovina myslia jednu konkrétnu chorobu, v skutočnosti ide o pojem, ktorý v sebe zahŕňa viac ako stovku rôznych diagnóz.
Tieto choroby sa vyznačujú nekontrolovaným rastom a šírením abnormálnych buniek. Rakovina môže vzniknúť na mnohých miestach a správať sa odlišne v závislosti od orgánu, z ktorého pochádza. Napríklad rakovina prsníka má iné vlastnosti ako rakovina pľúc a odlišný je aj spôsob liečby.

Skrátka, nejestvuje nič ako jedna rakovina, sú len rôzne rakoviny. Hovoriť teda o jednom lieku na všetky typy rakovín je skôr zbožné prianie ako realita. Keďže existujú stovky typov rakoviny, museli by firmy s potenciálnym liekom spraviť stovky klinických štúdií. Tu hovoríme o tisícoch pacientoch, tisícoch zdravotníkoch a tisícoch zamestnancoch zapojených do výskumu.