
Tento článok je z knihy Očami farmácie, ktorú si môžete v dňoch 29. marca až 4. apríla kúpiť v stánkoch spolu s denníkom SME za exkluzívnu cenu 5,99 eur. Po tomto termíne bude kniha dostupná v každom dobrom kníhkupectve a už dnes sa dá kúpiť aj online.
Fajčenie pre nás rozhodne prospešné nie je. Problém však je, že nikotín v tabakových výrobkoch dokáže ovplyvňovať uvoľňovanie dopamínu v mozgu a ten si následne myslí, že fajčenie je super a po čase chce viac a viac.
Zo začiatku už aj jedna cigareta denne prináša mozgu množstvo eufórie. V mozgu máme totiž receptory, ktorých aktivácia tieto príjemné pocity vyvoláva. Fajčenie však prinesie také množstvo nikotínu, že aktivuje všetky tieto receptory a časť nikotínu sa už nemá kam naviazať. V takomto prípade sa telo začína adaptovať a vytvára ďalšie receptory, aby dokázalo využiť všetok nikotín – tak vzniká závislosť.
Čím viac človek fajčí, tým viac receptorov si mozog vytvára. To je dôvod, prečo je následne také náročné prestať: telo sa adaptuje na zvýšený príjem nikotínu a novovytvorené receptory si ho neustále vyžadujú. Ak zrazu prestaneme fajčiť, tieto receptory nie sú stimulované a môžu sa objaviť abstinenčné príznaky – túžba po cigarete, nervozita, zmeny nálady a podráždenosť.
Môže sa dokonca objaviť klinická depresia. Mnohé z týchto nepríjemných symptómov môžu trvať dovtedy, kým sa telo nezbaví nadbytočných receptorov. Niekedy sa ich mozog nezbaví vôbec a je stále pripravený na novú dávku nikotínu. V takom prípade môže aj jedna cigareta spustiť všetko nanovo.

Na odvykanie od fajčenia sú na Slovensku aktuálne schválené dve farmakologické terapie. Jednou je nikotínová substitučná terapia (NRT – Nicotine Replacement Therapy) a jej mechanizmus je vcelku jasný.