Telesné tresty nie sú minulosťou
V takmer dvoch desiatkach európskych štátov sú zakázané aj zákonom, u nás k nim stále pristupujeme benevolentne.
Telesné tresty detí, ako aj iných osôb v našom okolí, nie sú ani zďaleka minulosťou. Hoci väčšina z nás nad nimi zrejme v prvom momente pokrúti hlavou, po hlbšom zamyslení sa zistíme, že aj my sme neraz zareagovali agresívnejšie a neprimeranejšie, ako sme mali. Veď napokon – aj nám dali rodičia po zadku a napriek tomu žijeme celkom normálny život, nič sa nám nestalo. Práve takto zmýšľa stále pomerne veľa Slovákov, aj preto sa telesné trestanie v našej spoločnosti objavuje naďalej. Odborníčka v téme mesiaca, ktorá sa venuje tejto chúlostivej, veľmi dôležitej a často obchádzanej problematike však upozorňuje, že aj jedna facka môže závažne poškodiť fyzické zdravie a psychickú integritu dieťaťa.
Mesačník Magazín zdravia poslúži celej rodine – zdravie je predsa dôležité pre každého rovnako, bez rozdielu veku či pohlavia. Prináša rôzne zaujímavé témy, dôležité a užitočné informácie zo sveta zdravia a zdravého životného štýlu. Nájdete v ňom články, kde sa píše nielen o chorobách, ich príznakoch a liečbe, ale aj o význame a možnostiach prevencie. A nechýba ani štipka humoru – v aprílovom čísle sa dokonca dozviete, akú dôležitú úlohu zohráva pri uzdravovaní sa detí i dospelých a prečo sú potrební zdravotní klauni. Opäť sa vám prihovorí lifekoučka, na vašu otázku odpovie pediatrička a nechýba ani pravidelný stĺpček populárneho šéfkuchára Jaroslava Žídeka.
Magazín zdravia nájdete nielen v stánkoch, ale aj v pobočkách Slovenskej pošty. Najvýhodnejšie je však predplatné na celý rok. Nielenže časopis pravidelne nájdete vo svojej schránke, ale ešte aj ušetríte!
Každý predplatiteľ získa k ročnému predplatnému opäť skvelý darček. Tentoraz je to doplnok stravy Pleť & pokožka od českej kozmetickej firmy Manufaktura.
Čo sa dozviete v aprílovom Magazíne zdravia:
Keď bolí bruško
Novorodenecká kolika, ktorá je nočnou morou rodičov, patrí medzi pomerne časté problémy novorodencov. Zatiaľ čo u jedného sa ho podarí vyriešiť skôr, u druhého sa kolika stáva postrachom každého dňa a najmä noci, keď sa s vlastným dieťaťom na rukách stáva rodič bezradným.
Humor berú vážne, smiech predsa lieči!
História zdravotných klaunov sa začala písať v roku 1986 v New Yorku, keď Michael Christensen prišiel s nápadom pravidelných návštev klaunov na detských lôžkových oddeleniach. Na Slovensku sú zdravotní klauni už 16 rokov samozrejmou súčasťou detských oddelení nemocníc. Pomocou humoru a smiechu napomáhajú liečebnému procesu, deti pri ich kúskoch zabúdajú na úzkosť a strach. A rozosmejú a nabijú energiou aj rodičov hospitalizovaných detí či seniorov.
Minerál plný zdravia
Zinok je dôležitý pre množstvo procesov v našom tele, ktoré si ho však samé nedokáže vyrobiť. Aj preto musíme tento minerál prijímať v strave, a to navyše pravidelne. Telo ho síce potrebuje, avšak nevie si uchovávať jeho väčšie zásoby. Ide o minerál, ktorého potrebujeme len malé množstvá. Ak však chýba, môže sa to podpísať na pleti, metabolizme aj imunite.
Hladovanie nič nevyrieši
Slovensko patrí medzi tie európske krajiny, kde je najviac ľudí s nadváhou. Ak by o tejto téme urobili prieskum v januári, možno by sme sa umiestnili na ešte horšom mieste rebríčka. Ani koncoročné sviatky a fašiangy, ale ani home office nie sú vhodným obdobím na chudnutie, navyše pre pandémiu boli aj možnosti športovania silne obmedzené. Držme drastickú diétu? Hladujme? Otázky sme položili nutričnej poradkyni, Ing. Márii Markeovej.

Ako hovoriť s deťmi o vojne
Konflikt za našimi východnými hranicami vyvoláva neistotu a strach aj v našich ratolestiach. Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou mnohých z nás prekvapila a najmä vystrašila. A to navyše v období stále rezonujúcej pandémie, ktorá už dva roky narúša naše istoty aj celkovú pohodu. O to ťažšie môže byť zvládanie návalu negatívnych informácií, čo sa podpisuje aj na našej psychike. Navyše, neľahké to majú aj mladí ľudia a deti, ktorí vnímajú aj pocity a strachy dospelých, a ktorí sa o veciach potrebujú porozprávať.
Gemmoterapia – liečivá sila rastlinných púčikov
V prírode má zárodok väčší potenciál ako dospelý organizmus, ktorý je vždy už determinovaný hlavným cieľom, teda „zachovaním rodu“. Preto má každý zárodok alebo najmladšia časť organizmu koncentrovanejšiu zásobu vitálnych, obranných, ale aj hormonálnych látok, ba vybavená je aj najširším genetickým programom schopným zaistiť komplexný vývoj a mnohofunkčnosť daného organizmu. A práve gemmoterapia (gemma – puk) sa snaží tieto originálne danosti rastlinných zárodkov maximálne využiť pre mnohé liečebno-podporné zamerania, ako imunostimuláciu, regeneráciu, prevenciu civilizačných ochorení a predčasnej staroby, liečenie zdravotných defektov ľudského organizmu.