FOTO - ARCHÍV SME
Odpovede na 13 detských tajomstiev všetkých čias
1. Prečo si deti myslia, že ich nemôžeme vidieť, keď si zakryjú oči?
Do veku piatich rokov väčšina detí verí, že keď ony nemôžu vidieť nás, potom ani vy nemôžete vidieť ich. Ich pojem "skrytého" záleží na tom, či ony samy vidia, alebo nie. Až v piatich rokoch si už uvedomujú, že nestačí len zakryť si oči - musia mať schované aj svoje telo.
2. Prečo sa malé deti prebúdzajú na svitaní, ale dospievajúce až predpoludním?
Deti aj dospievajúci potrebujú približne 12 hodín spánku. To znamená, že dieťa mladšie ako päť rokov, ktoré ide spať okolo 19. hodiny, sa prebúdza okolo 7. hodiny rannej. Adolescent často nejde spať pred polnocou, takže háčik nie je v tom, že by spali dlhšie, ale nejdú spať v čase, keď by ste vy chceli, aby šli spať.
3. Prečo bábätká zhadzujú veci z vysokých stoličiek?
Bábätká získavajú väčšiu kontrolu nad svojimi rukami okolo 12. mesiaca veku. Opakované zhadzovanie predmetov je ich spôsobom precvičovania.
4. Prečo deti klamú?
Približne v tri a pol rokoch si deti zrazu uvedomia, že dospelí nemôžu vedieť o veciach, ktoré sa stali, ak tam neboli. Keď ste syna nevideli, ako zjedol čokoládu, tak ju predsa nezjedol! Hoci má od čokolády celé ústa aj prsty. Dieťa si ešte neuvedomuje, že vy môžete vidieť dôkaz. Vysvetlite mu, že to poznáte a láskavo ho požiadajte, aby bol nabudúce pravdovravný.
5. Prečo väčšina detí nemá rada zeleninu?
Toto je spojené s pozostatkami z minulosti: bábätká sa narodia "so sladkými chuťami" - materské mlieko je sladké a plné výživných látok. Väčšina druhov zeleniny nie je sladká, takže sa maličké deti musia naučiť mať túto chuť rady. Je dobré skúsiť to najprv so sladšími druhmi, ako je mrkva a kukurica.
6. Prečo si deti čítajú, hrajú sa alebo sledujú obľúbené veci stále dokola?
Tento zvyk doháňa dospelých často k šialenstvu, najmä ak si dieťa púšťa desaťkrát za sebou kazetu s jednou rozprávkou alebo od vás žiada, aby ste mu stále čítali tú istú knižku. Má to však svoj zmysel. Opakovaním sa deti učia a čítanie alebo sledovanie niečoho, čo sa im páči, je pre ne upokojujúce.
7. Prečo chlapci uprednostňujú hru s autíčkami a dievčatá s bábikami?
Aj keď dáte chlapcovi na hranie bábiky, zapojí ich ihneď do boja. Dievčatá sa "hrajú" tak, že napodobňujú činnosti svojich mamičiek, zatiaľ čo chlapci hľadajú svoje vzory zo superhrdinov a postáv v televízii.
8. Prečo sa batoľatá nikdy nepozerajú tým smerom, ktorým bežia?
Keď sa batoľatá naučia samostatne stáť, získajú úplne rozdielny pohľad na svet a chcú všetko preskúmať. Vedia, akým smerom chcú bežať, avšak niečo iné zaujímavé upútava ich pozornosť, zatiaľ čo ich nožičky utekajú.
9. Prečo majú deti problémy rozdeliť sa s inými?
Delenie je schopnosť, ktorá sa učí. Často sa ju deti naučia až v škôlkach, lebo tu zistia, že rozdelením si môžu získať kamarátov. Nie je to pre ne jednoduché, ale musia sa skoro naučiť, že rozdelenie je rozhodujúca sociálna schopnosť.
10. Prečo deti dokážu udrieť, keď sú nahnevané?
Rozdávanie rán je prirodzená odpoveď na frustráciu. Aj deti, ktoré nikdy nedostali bitku, mlátia okolo seba, ak sa cítia ohrozené. Sú rozčúlené, tak zareagujú - udretím, štípaním, kopaním a hryzením. Je dôležité naučiť ich, že existujú iné spôsoby ako vyriešiť také situácie. Najlepšie je povedať "NIE" dieťaťu, ktoré ho ohrozuje.
11. Prečo majú batoľatá záchvaty zlosti?
Keď dosiahnu približne dva roky, batoľatá sú už svojím spôsobom od vás nezávislé. Vedia chodiť a vziať si, čo chcú a tiež vedia povedať nie. Ide o potrebu uplatniť si vlastné požiadavky, ktoré potom spôsobia problémy. A potom sú frustrované, pretože si myslia, že ich neposlúchate.
12. Prečo deti kreslia postavy ako tyčky?
Kreslenie presne toho, čo dieťa vidí, je dlhý proces. Od prvého klikyháku v približne 18 mesiacoch k trochu rozpoznateľnej "mamičke - tyčke" okolo troch rokov. Keď vaše dieťa získa dostatočnú kontrolu nad ceruzkou, zistí, že kruhy a čiary môžu vyzerať ako tváre a telá.
13. Prečo sú deti také nespútané?
Jednak preto, že sa potrebujú odreagovať a vybiť svoju energiu, ale tiež ide o súčasť učenia - ako sa vzájomne ovplyvňovať s inými deťmi, ako porozumieť okolitému svetu - a ako do tohto sveta zapadnúť. (uj)