SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Mikrobiologička: Niektoré základné antibiotiká sú už nepoužiteľné

Odolnosť baktérií je globálnou hrozbou.

Nikol Kadeřábková (Zdroj: Archív N.K.)

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o odolnosti baktérií na antibiotiká ako o globálnej hrozbe. Podľa štúdie, ktorú uverejnil na začiatku roka prestížny medicínsky časopis Lancet, situácia je omnoho horšia, než vedci predpokladali.

Niektoré odhady hovoria, že do roku 2050 by antobiotická rezistencia mohla spôsobiť až 10 miliónov úmrtí ročne.

"Keby ste pred dvadsiatimi rokmi boli u zubára, tak by vám pri zápale zubu predpísal penicilín. Dnes už samostatný penicilín často nepredpisujú. Podáva sa v kombinácii s chemikáliou, ktorá sa volá inhibítor beta-laktamázy. Je to látka, ktorá zabraňuje tomu, aby baktérie využívali enzýmy spôsobujúce odolnosť voči antibiotikám," hovorí pre SME vedkyňa NIKOL KADEŘÁBKOVÁ, ktorá pracuje na skúmaní antimikrobiálnej rezistencie na Texaskej univerzite v Austine.

Prestížny medicínsky časopis Lancet zverejnil na začiatku roka štúdiu, podľa ktorej odolnosť baktérií voči antibiotikám v roku 2019 priamo zapríčinila 1,27 miliónov úmrtí a bola spojená s ďalšími 4,5 miliónmi úmrtiami. Keď sme napísali o výsledkoch tohto výskumu, niektorí ľudia sa nám ozvali, že tomu neveria. Našli sa aj takí, ktorí tvrdili, že sme v redakcii skomolili výsledky štúdie. Stretávate sa aj vy s týmito názormi?

Je to niečo, s čím sa stretávame každý deň. Počujeme tieto názory od bežných ľudí, ale aj od niektorých vedcov. S príchodom covidu a tém týkajúcich sa vakcín a očkovania sa to ešte zhoršilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zmenil sa pohľad, akým ľudia nazerajú na vedu. Omnoho menej veria informáciám, ktoré sa publikujú nielen v bežných médiách, ale aj v odborných vedeckých časopisoch. Je to veľký problém a netrúfam si odhadovať, aký to bude mať dopad na spoločnosť z dlhodobého hľadiska.

Niektorí vedci túto správu komentovali slovami, že antimikrobiálna rezistencia postupuje rýchlejšie, než sa predpokladalo v najhorších scenároch. Čo to pre nás znamená?

Znamená to, že v dnešnej dobe sú už niektoré základné antibiotiká nepoužiteľné.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu