Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o odolnosti baktérií na antibiotiká ako o globálnej hrozbe. Podľa štúdie, ktorú uverejnil na začiatku roka prestížny medicínsky časopis Lancet, situácia je omnoho horšia, než vedci predpokladali.
Niektoré odhady hovoria, že do roku 2050 by antobiotická rezistencia mohla spôsobiť až 10 miliónov úmrtí ročne.
"Keby ste pred dvadsiatimi rokmi boli u zubára, tak by vám pri zápale zubu predpísal penicilín. Dnes už samostatný penicilín často nepredpisujú. Podáva sa v kombinácii s chemikáliou, ktorá sa volá inhibítor beta-laktamázy. Je to látka, ktorá zabraňuje tomu, aby baktérie využívali enzýmy spôsobujúce odolnosť voči antibiotikám," hovorí pre SME vedkyňa NIKOL KADEŘÁBKOVÁ, ktorá pracuje na skúmaní antimikrobiálnej rezistencie na Texaskej univerzite v Austine.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo antibiotiká prestávajú fungovať.
- Čo pre nás znamená rýchlejšie šírenie antibiotickej rezistencie.
- Kedy začali vznikať baktérie odolné voči antibiotikám.
- Prečo je ťažké vytvoriť nové lieky, ktoré by boli účinné proti odolným baktériám.
- Aký spôsob na obnovenie funkčnosti starých antibiotík navrhlo laboratórium, v ktorom Kadeřábková pracuje.
- Na ktoré infekcie už dnes antibiotiká nezaberajú.
- Či existuje nejaká prevencia.
Prestížny medicínsky časopis Lancet zverejnil na začiatku roka štúdiu, podľa ktorej odolnosť baktérií voči antibiotikám v roku 2019 priamo zapríčinila 1,27 miliónov úmrtí a bola spojená s ďalšími 4,5 miliónmi úmrtiami. Keď sme napísali o výsledkoch tohto výskumu, niektorí ľudia sa nám ozvali, že tomu neveria. Našli sa aj takí, ktorí tvrdili, že sme v redakcii skomolili výsledky štúdie. Stretávate sa aj vy s týmito názormi?
Je to niečo, s čím sa stretávame každý deň. Počujeme tieto názory od bežných ľudí, ale aj od niektorých vedcov. S príchodom covidu a tém týkajúcich sa vakcín a očkovania sa to ešte zhoršilo.
Zmenil sa pohľad, akým ľudia nazerajú na vedu. Omnoho menej veria informáciám, ktoré sa publikujú nielen v bežných médiách, ale aj v odborných vedeckých časopisoch. Je to veľký problém a netrúfam si odhadovať, aký to bude mať dopad na spoločnosť z dlhodobého hľadiska.
Niektorí vedci túto správu komentovali slovami, že antimikrobiálna rezistencia postupuje rýchlejšie, než sa predpokladalo v najhorších scenároch. Čo to pre nás znamená?
Znamená to, že v dnešnej dobe sú už niektoré základné antibiotiká nepoužiteľné.