Muži by mali spomaliť a strážiť si tlak
Artériová hypertenzia postihuje aj mladšie ročníky, najmä mužov vo veku 35 – 50 rokov. A zvlášť ohrození sú fajčiari, obézni, rizikom je aj stres, pozitívna rodinná anamnéza alebo prekonané ochorenie.
Artériová hypertenzia nebolí, a tak sa často stáva, že ochorenie je diagnostikované neskoro, až keď sa objavia komplikácie. Aj preto je dôležité dbať na prevenciu a merať si tlak krvi. Ak si muži v mladšom veku hypertenziu neliečia, stúpa u nich riziko infarktu vo vyššom veku. Problémom je, že asi polovica tých, ktorí trpia hypertenziou, o tejto skutočnosti nevie. A z tých, čo o svojom ochorení vedia, sa len polovica lieči tak, aby liečba mala dostatočný efekt. Lekári preto opakovane prízvukujú význam prevencie hypertenzie, kam patrí aj kontrola tlaku krvi. Aspoň raz ročne by sme si ho mali všetci zmerať a v prípade, že je vysoký, s návštevou lekára by sme nemali otáľať. Dôsledky neliečenej hypertenzie bývajú ozaj závažné – cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, vážne poškodenie obličiek, očí.
Júnový Magazín zdravia opäť prináša mnohé zaujímavé témy, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť a utužiť nielen svoje zdravie, ale i zdravie celej rodiny. Časopis by teda nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Prehlbovanie poznatkov o zdravej životospráve, liečbe, ale najmä prevencii rôznych ochorení je osožné pre každého, bez ohľadu na vek, pohlavie či povolanie.
Naše odporúčanie – predplaťte si Magazín zdravia. Odpadne vám starosť chodiť poň do stánku každý mesiac, na predplatnom aj ušetríte a navyše dostanete hodnotný darček – knihu Očami farmácie v hodnote 10 eur.
Tipy na niektoré články v júnovom Magazíne zdravia:
Ako motivovať deti k dentálnej hygiene?
Koniec detského strachu zo zubára sa začína správnou domácou dentálnou hygienou. Starostlivosť o zuby a ústnu dutinu sa začína od narodenia. Rodičia sa starajú o prvé zúbky svojich detí spolu s nimi a sú ich sprievodcami správnou dentálnou hygienou. Keď je dieťa dostatočne veľké na to, aby udržalo v ruke zubnú kefku, je čas viesť ho k samostatnosti. Pomoc rodičov je však potrebná minimálne počas celého predškolského obdobia a kontrola zubnej hygieny zo strany rodiča môže trvať aj do puberty dieťaťa.

Aktinická keratóza môže vyústiť do rakoviny kože
V máji si každoročne pripomíname Európsky deň melanómu, do ktorého sa od roku 2000 aktívne zapája aj Slovensko pod záštitou Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti. Cieľom kampane je poukázať na dôležitosť prevencie a včasného vyšetrenia materských znamienok a iných kožných
problémov. Tohoročná kampaň akcentuje dôležitosť pravidelného samovyšetrovania kože, čím možno úspešne zabrániť vzniku predrakovinového štádia – aktinickej keratóze, ktorá môže vyústiť až do zhubných nádorov kože.
Úzkosť – dobrý sluha, ale zlý pán
Asi málokto považuje úzkosť za niečo prirodzené, nieto užitočné. Nič však nie je len čierne a biele – v istej miere k nám patria aj stavy úzkosti a majú svoj význam. Pomáhajú nám lepšie čeliť nebezpečným situáciám, patria do našej odvekej emocionálnej výbavy pre prežitie. Úzkosť aj stres sú prirodzené, dôležité adaptačné a obranné mechanizmy, ktoré nám pomáhajú sa v určitých situáciách skoncentrovať, zmobilizovať sily a odviesť maximálny výkon. Úzkosť je v podstate normálnou reakciou na stres, nesmie však prekročiť hranicu únosnosti.
Spasticita a baklofenová pumpa
Zvýšená svalová stuhnutosť, ktorú pacient sám nedokáže ovplyvniť, môže výrazne vplývať na kvalitu jeho života. Reč je o takzvanej spasticite, ktorá sprevádza ochorenia centrálnej nervovej sústavy. „Laicky povedané je to vlastne zvýšená svalová stuhnutosť, ktorá sa nedá ovládať vôľou. Odborne povedané, je to odpor svalu kladený pri jeho pasívnom naťahovaní,“ uvádza MUDr. Martin Melišek, primár Neurochirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch. Problém pacientov trpiacich spasticitou je často aj v tom, že ich stav, neraz zahŕňajúci aj pohybové postihnutie, okolie podceňuje a pripisuje práve ochrnutiu. Liečba pritom možná je, a je aj dostupná.
Zdravotné riziká pri práci v záhrade
Podľa ortopéda MUDr. Jozefa Vojtaššáka, PhD. MPH., sú pri práci v záhrade najviac rizikové pohyby, na ktoré nie sme zvyknutí, na ktoré náš pohybový aparát nie je prispôsobený. Podľa odborníka sa za rizikové považujú kombinácie pohybov, ktoré obsahujú rotáciu a zohýbanie, zdvíhanie bremien a väčšinu prudkých, švihových pohybov. „Pokiaľ sa pohyby vykonávajú technicky správne a pomaly, bez prítomnosti prudkých pohybov, eliminujeme riziko poškodenia jednotlivých štruktúr pohybového aparátu,“ dodáva. Pri enormnej záťaži a ostrých pohyboch nás však skôr či neskôr čaká bolesť a preťaženie chrbta, kĺbov, ramien aj rúk.
Jahody nás zregenerujú po zime i po covide
Jahody na tanieri si svojou chuťou, vôňou i krásou vystačia i samotné a také sú aj najzdravšie. Nekombinujme, nekazme ich chuťový i zdraviu prospešný účinok ani cukrom, ani mliečnymi výrobkami, pretože výrazne brzdia vstrebávanie, a teda i využitie účinných látok.

Prečo netreba podceňovať žltačku
Každoročne postihuje státisíce ľudí na celom svete a Slováci nie sú výnimkou. Hepatitída patrí medzi ochorenia, ktoré netreba podceňovať. Spájanie tejto choroby len s krajinami s nižším hygienickým štandardom je mylné. Hepatitída sa vyskytuje aj u nás a postihuje rôzne skupiny ľudí. Toto ochorenie predstavuje pomerne vážny celosvetový zdravotnícky problém.