SME

Od februára 1852 používajú Londýnčania splachovacie záchody

Londýn 5. februára (TASR) - Presne pred 150 rokmi sa zrodil vynález, ktorý znamenal dôležitý medzník v hygiene ľudstva. Od 2. februára 1852 mohli Londýnčania ...

Londýn 5. februára (TASR) - Presne pred 150 rokmi sa zrodil vynález, ktorý znamenal dôležitý medzník v hygiene ľudstva. Od 2. februára 1852 mohli Londýnčania pre svoje potešenie a pohodlie používať prvé splachovacie záchody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôbec prvé verejné toalety v Londýne otvorili na čísle 95 na Fleet Street. Boli vybavené nablýskanými medenými trubkami a splachovacím mechanizmom - rovnako ako dnes. Podľa historičky Lucindy Lambtonovej záchod v modernom zmysle slova bol však objavený oveľa skôr, už v roku 1596.

SkryťVypnúť reklamu

"Mechanizmus splachovacieho zariadenia vymyslel sir John Harrington, krstný syn kráľovnej Alžbety I. Svoj objav však nezverejnil, vlastne sa o ňom nikdy nehovorilo. Aj napriek tomu, to bol záchod aký poznáme aj dnes - s nádržkou i plavákom," vraví Lambtonová.

V Covent Garden otvorili v apríli 1852 prvé verejné dámske toalety na svete. Oba projekty vznikli na popud Society of Arts, teda Spoločnosti pre umenie. Vo viktoriánskej ére bola hygiena ako taká na vzostupe. Spoločnosť pre umenie sa veľmi angažovala pri zavádzaní odpadového a kanalizačného systému. Zasadila sa aj o čistenie Temže.

V tých časoch to vôbec nebolo od veci. Začiatkom 19. storočia bol totiž Londýn neuveriteľne špinavý. Kanalizácia tu neexistovala a tak všetky splašky a odpadky končili v Temži, z ktorej sa stávala zahnívajúca stoka. "Kráľovná cholera", ako sa jej medzi ľuďmi hovorilo, si každoročne vyberala svoju daň.

SkryťVypnúť reklamu

Približne v polovici storočia však ľudia pomaly začali chápať spojitosť medzi zlou hygienou a touto chorobou. Od roku 1848 začalo platiť nariadenie, podľa ktorého museli mať všetky domácnosti svoje záchody. O krok ďalej posunuli Britániu spoločnosti Twyford a Doulton, ktoré začali vo veľkom vyrábať kvalitné keramické misy. Tie výrobky získali svetovú prestíž. Boli totiž nielen praktické, ale aj pekné. Jednotlivé keramické dielne produkovali doslova umelecké diela vyzdobené kráľovskými modrými granátovými jablkami či dubovými vetvičkami vrátane plasticky znázornených listov i žaluďov.

Fakt, že v roku 1852 otvorila Spoločnosť pre umenie prvé verejné toalety, priniesol Británii v tomto smere svetové prvenstvo. Základný poplatok za použitie verejnej toalety bez opláchnutia rúk bol dve pence, čo vtedy nebolo práve málo. A len málokto bol ochotný ho zaplatiť. V apríli roku 1852 navštívilo verejné záchody v Londýne len 44 žien a 8 mužov. Experiment sa teda nevydaril a na čas skončil, ale myšlienka bola na svete, a nezapadla.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie mestské verejné toalety otvorila o tri roky neskôr Korporácia mesta Londýn, ktorá vyberala rozumnejší poplatok - jednu pencu. Ich prevádzkovateľ, istý George Jennings začal budovať takéto toalety po celej Británii. Vtedy to boli ešte akési "oázy bezpečia", s vlastnými pravidlami a eleganciou.

A v prípade núdze oceňujeme tento vynález ako najväčší a najúžasnejší výdobytok civilizácie aj dnes. A dať zaň penny, čo je mimochodom v Británii okrídlená fráza, za to skutočne stojí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 834
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 577
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 388
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu