Letné riziká pre pokožku
Ekzém, alergické reakcie či hyperpigmentácie – to všetko hrozí pokožke, ak sa o ňu v lete dobre nestaráme. Rizikom sú aj popáleniny od slnečných lúčov.
Opaľovanie v zdravej miere je dôležité, vďaka pôsobeniu slnečných lúčov sa na koži syntetizuje vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre zdravé fungovanie organizmu. Aby ho však telo aj dokázalo využiť, poradíme vám malý trik – po slnení si pokožku aspoň pol hodiny neumývajte, aby sa vytvorené „déčko“ stihlo vstrebať.
Pridlhým vystavovaním sa slnečnému žiareniu a navyše bez vhodnej ochrany riskujete vznik hyperpigmentácií, alergií, vrások, čo je však horšie aj spálenín a rakoviny kože. Čoho sa vyvarovať, na čo dávať pozor a na čo nezabúdať v lete pri pobyte na slnku sa dozviete v téme mesiaca.
Letné dvojčíslo Magazínu zdravia opäť prináša mnohé zaujímavé témy z oblasti zdravia a zdravej životosprávy.
Naše odporúčanie – predplaťte si Magazín zdravia. Odpadne vám starosť chodiť poň do stánku každý mesiac, na predplatnom aj ušetríte a navyše dostanete hodnotný darček – knihu Očami farmácie v hodnote 10 eur.
Tipy na niektoré články v letnom dvojčísle Magazínu zdravia:
Ak chcete variť jednoducho, musíte skutočne vedieť variť
Populárneho šéfkuchára Jaroslav Žídek pozná zrejme každý. Či už z televíznych obrazoviek alebo rozhovorov v médiách všetkého druhu, alebo – čo je najlepšie – priamo cez jeho kuchyňu. V špičkovej reštaurácii na bratislavskom brehu Dunaja, kde je Jaroslav Žídek šéfkuchárom, pripravuje spolu so svojím tímom pokrmy, ktoré ťažia zo sezónnych ingrediencií. Filozofia jeho kuchárskeho umenia vychádza z toho, že jedlá pripravujú z kvalitných surovín, ktoré vyberá z ponuky spoľahlivých lokálnych dodávateľov. To je podľa neho predpokladom, aby menu vyhovovalo vysokej kvalite a štandardom. Viac sa dozviete z rozhovoru v prílohe Zdravo a chutne.
Všetky cesty vedú k dobrému jedlu
Jaroslav Žídek pripravil špeciálne letné recepty pre tých, ktorí sa rozhodli tráviť dovolenku doma a radi by si takéto dovolenkovanie spestrili prostredníctvom chutných jedál z inokrajných kuchýň. Hovorí, že „cestovať môžete rôzne – niekto sa skutočne vyberie do daných krajín a niekto len navštívi kozmopolitné mestá, kde ochutná chute celého sveta. Ja nepreferujem žiadnu kuchyňu a mám rád dobré jedlo. Záleží od atmosféry, nálady a chuti.“
Neriskujte za volantom
Únava a preceňovanie samého seba môže mať vážne následky.
Vlani sa na našich cestách stalo takmer 12-tisíc dopravných nehôd. K ich najčastejším príčinám patrila nepozornosť, aj vysoká rýchlosť. Hoci väčšina z nás takéto správanie za volantom odsudzuje, Slovákom ani zďaleka nie je cudzie. Priznali to aj v najnovšom prieskume správania sa na cestách, ktorý sa uskutočnil v 11 krajinách Európy, vrátane Slovenska.

Nezanedbávajte kvalitu vzduchu v interiéri
Až 90 percent celkového denného času trávime vo vnútorných priestoroch. Aj to je dôvod, prečo by sme mali dbať o zdravú mikroklímu či už doma, alebo na pracovisku. Práve tam vhodné podmienky stanovuje aj legislatíva, ktorú musí zamestnávateľ dodržiavať. Doma to máme vo svojich rukách. „Pre zabezpečenie vnútornej pohody je dôležité, aby bolo v domácom prostredí kvalitné vnútorné prostredie, ktoré vyžaduje splnené požiadavky na tepelno-vlhkostnú mikroklímu, vetranie a vykurovanie, požiadavky na osvetlenie, preslnenie a na iné druhy optického žiarenia,“ uvádza aj odbor hygieny životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva.
Letná grilovačka na zdravý spôsob
Grilovacie párty sú v plnom prúde. Nad takýmto hodovaním však lekári, najmä onkológovia vraštia čelo. Treba priznať, že pri klasickom spôsobe grilovania, a to najmä neodborne pripravovaného mäsa, môžu vznikať nebezpečné mutagénne až kancerogénne látky. Povedzme si teda, kde a prečo pri klasickom grilovaní môžu vzniknúť zdravotne rizikové látky a ako sa ich tvorbe môžeme vyhnúť, prípadne ako môžeme ich zostatok eliminovať tak, aby pokrmy pripravené na grile boli nielen chutné, ale aj zdravotne bez rizika.
Letné bylinky pre ozdravenie i omladenie
Prechádzky krásnou slovenskou prírodou možno spojiť i so zberom liečivých rastlín. Letné obdobie je vhodné aj na ich sušenie, mnohé však môžeme použiť priamo na výlete či pri táborení, alebo na chate na prípravu chutných čajov či korenín, ale aj ako prvú pomoc pri prechladnutí alebo na ošetrenie malých rán či odrenín.