Leto sa ešte ani poriadne nerozbehlo a Slovensko už stihli v priebehu necelého mesiaca zasiahnuť dve výrazné vlny horúčav.
Ako pripomína Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti pri hodnotení 29. kalendárneho týždňa, prvú vlnu sme zažili na rozhraní júna a júla a druhú počas predchádzajúceho týždňa.
Meteorológovia podotýkajú, že v obidvoch vlnách boli na niektorých meteorologických staniciach zaznamenané nové rekordy maximálnej dennej teploty vzduchu pre mesiac júl.
Vysoké teploty nezvyšujú len riziko požiarov či vysychania vodných zdrojov, ale predstavujú aj potenciálne výrazné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. K rizikovým skupinám patria okrem seniorov aj deti.
"Deti do šiestich – siedmich mesiacov veku by pri veľkom slnečnom svite a teple nemali vôbec vychádzať von," hovorí primár detského urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb v Bratislave MARCEL BRENNER o tom, ako ochrániť pred horúčavami práve deti.
V texte sa dočítate
- Pri akých vonkajších teplotách by mali rodičia spozornieť
- Aké sú varovné príznaky
- Ako ochrániť dieťa pred vysokými teplotami
- Či sú plátenné plienky prehodené cez kočík vhodnou ochranou pred slnkom
Prečo sú deti citlivejšie na vyššie teploty?
Sú vnímavejšie na komplikácie z pôsobenia vyššieho tepla na organizmus. Ich regulačné a adaptačné mechanizmy nie sú také vyvinuté ako obranné mechanizmy u dospelého.
Deti sú navyše odkázané na dospelé osoby. Ak má vedľa seba nekompetentného dospelého, ktorý ho nepripraví na teplo alebo neurobí preventívne úkony, tak do ťažkostí sa môže dostať aj dieťa, ktoré má správnu kondíciu a je bezproblémové.
Pri akých vonkajších teplotách by mali rodičia spozornieť?