
Ľahko vytierateľné podlahy bez prekrytia nábytkom zabránia usádzaniu nepríjemného prachu

Zaoblené časti nábytku nás neohrozujú pri náraze ako oveľa častejšie ostré hrany. FOTO – IVAN NITRIANSKY
mu aj výber nábytku.
Všadeprítomý prach prináša alergie
Usádza sa všade, ostane najmä v rohoch miestností, za nábytkom a tam, kde sa nedostaneme. Preto je dobré kúpiť si nábytok na nožičkách, prípadne si ich dať dorobiť namiesto soklov skríň a iných objemných a ťažkých dielov. Namiesto trvale nainštalovaných veľkých zostáv a nemobilných kusov nábytku je lepšie kúpiť ľahko presúvateľné kusy. Pod nábytkom s nožičkami môžeme bez problémov utrieť prach aj dva razy do týždňa, prípadne bez problémov uvoľniť miesto v rohu. Prach sa najlepšie hromadí tam, kde sa k nemu nedostaneme. To je aj živná pôda pre mole, roztoče a iných škodcov.
Prach v textíliách
Prach sa usádza aj vo všetkých textíliách. Najmä rodiny s alergikom by preto mali obmedziť ich používanie. Koberce nahradiť inými, ľahšie udržiavateľnými krytinami, závesy a záclony aspoň zmenšiť na minimálnu mieru, ak ich nenahradíme napríklad žalúziami či roletami. Častejšie by sme ich mali prať a koberce dať aj štyri razy ročne dôkladne vytepovať profesionálom. Vlastný vysávač by sme mali vyberať podľa sacieho výkonu s viacnásobnou filtráciou a túto včas čistiť a vymieňať.
Nezapracme si byt zbytočným množstvom nábytku a nábytok, najmä otvorené police, množstvom drobností. To všetko sťažuje údržbu bytu a upratovanie. Dokonale utesnené okná podstatne zmenšia prienik prachu do bytu, ale vetrať musíme. Klimatizácia má zmysel, keď je doplnená filtračnými zariadeniami a filtre často meníme. Aj celý systém cirkulácie vzduchu v klimatizácii absorbuje množstvo prachu, ktorý musíme častejšie čistiť.
Chov domácich zvierat
Zdravotníci ho neodporúčajú v rodinách s alergikom, aj keď starostlivosť o zvieratko môže mať aj množstvo pozitívnych vplyvov vo vývoji dieťaťa. Najnebezpečnejší z tohto pohľadu je chov vtákov, častá býva alergia aj na mačky a drobné zvieratká s dlhou srsťou (morské prasiatka, škrečky). Nepríjemné sú aj parazity, ktoré prinesie aj čistotné zviera zvonku, a usadia sa napríklad v koberci.
Pestovanie rastlín
Izbové rastliny skrášľujú domácnosť. Aj tu však nevhodne vybraný druh, napríklad kvitnúci, môže spôsobiť problémy so zvýšenou koncentráciou peľov. Rovnako pôsobia rezané kvety vo vázach. Z rastlín s dekoračnými listami musíme utierať prach a občas ich sprchovať. Prospeje to nielen ich rastu a kráse, ale aj zdravotnej pohode v byte. Pozor si musíme dať na výber rastlinných druhov, ktoré majú niektoré časti jedovaté. Stalo sa, že sa nimi malé deti otrávili. Najmä pre deti sú nebezpečné Difenbachia, Akalyfa, Antúrie, Potosovec zlatý, Vianočná hviezda, Brečtan, Monstera, Pachypodium, Filodendron, Syngonium, konvalinky a tiež niektoré lúčne kvety
Chemikálie a otravy hrozia najmä deťom
Chemikálie z bytu nemôžeme úplne vylúčiť, musíme však byť opatrní pri ich používaní i skladovaní. Je dobré zvyknúť si používať pri nich ochranné prostriedky, najmä rukavice, pri niekorých aj respirátor. Počas práce treba dostatočne vetrať, ak sa dá, prácu presuňme von z bytu. Chemikálie je najlepšie skladovať mimo bytu v uzatvárateľných skriniach a v nehorľavom prostredí. Všetky chemikálie skladujme v pôvodných obaloch, nikdy nie v blízkosti potravín a vždy mimo dosahu detí.
Nebezpečné výpary
Výpary škodiace zdraviu môžu unikať nielen pri práci. Ak je zle založená stavba, preniká do budovy radón. Aj rozličné typy hornín môžu vyžarovať ionizačné žiarenie, elektromagnetické žiarenie je okolo každého elektrospotrebiča a najmä v blízkosti vedenia vysokého napätia. Najlepšie je zistiť si jeho množstvo ešte pred kúpou pozemku. Inak sa stavba predraží o špeciálnu platňu pod základmi, ktorá odvedie vyžarovanie radónu mimo budovy. Iné výpary sa uvoľňujú z drevotrieskových polotovarov, z ktorých sa vyrába nábytok. Dnes sa už mnohí výrobcovia dištancujú od týchto starších technológií, lepšie je žiadať atest štátnej skúšobne alebo si to overiť priamo v skúšobni. Určitý čas z každého nového náteru cítiť prchavé zložky, preto by sme mali takéto diely priniesť do bytu až po niekoľkotýždňovom skladovaní v suchej garáži či sklade. Nátery podláh, lepenie krytín, obkladov a podobne, by sme mali začať robiť, keď deti odídu na prázdniny.
Riziko otráv
V domácnosti si nechávajme iba najpotrebnejšie druhy liekov a iba v respiračnej dobe. Samozrejme, v pôvodných obaloch, zabezpečené proti dosahu detí. „Nepredpisujme“ si lieky sami. Otráviť sa môžeme aj pokazeným, zle skladovaným jedlom, najmä tepelne nespracovaným mäsom. Nemali by sme konzumovať ani potraviny, na ktorých je čo len trochu plesne či hniloby. Nehovoriac o hubách neistého pôvodu. Otravy liekmi a potravinami zanechávajú dlhoročné, až celoživotné komplikácie a obmedzenia, ak to postihnutý vôbec prežije. (ľš)