SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Toxikológ: Česi boli vždy rafinovaní. Preto najprv PCB látky vyrábali na Slovensku

Bez chémie nemôžeme žiť, hovorí vedec.

Ivan Holoubek (Zdroj: Archív I.H. )

"Úplne bizarná situácia nastala, keď sme testovali systém na odber ovzdušia. Testovanie sme začali na Zlínsku a kontrolnou lokalitou mal byť Buchlov nad Uherským Hradišťom. Mysleli sme si totiž, že je to miesto, ktoré nie je znečistené perzistentnými organickými polutantmi.Opak bol pravda. Ukázalo sa, že Buchlov je najkontaminovanejším miestom na Slovensku aj v Českej republike," hovorí v rozhovore pre SME toxikológ IVAN HOLOUBEK.

"Na hrade Buchlov boli totiž celé drevené konštrukcie hradieb napustené DDT. Rovnako je na tom napríklad aj barokové divadlo v Českom Krumlove. Sú situácie, kde si hovorím, že to už nie je ani možné. Lenže ako sa týchto látok zbaviť, už nie je vedecká otázka, ale otázka peňazí," dodáva.

Holoubek založil a 23 rokov viedol Centrum pre výskum chemických látok v prostredí -RECETOX na Masarykovej univerzite v Brne.

V jednom rozhovore pre idnes.cz ste povedali, že sme prírodu zamorili estrogénom a látkami, ktoré ho napodobňujú. Tá nám to vracia neplodnosťou, rakovinou, zmenou pohlavia a IQ. Ako sme to spôsobili?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Estrogén je jedným z dvoch hlavných ženských hormónov. V ľudskom tele ovplyvňuje procesy spojené s hormonálnou rovnováhou.

Používa sa pri výrobe liekov, ktoré ženy užívajú počas menopauzy, je v antikoncepcii aj v rôznych transrodových aplikáciách na posilnenie ženskej funkcie v organizme. Najviac látok do okolitého prostredia sa dostáva pravdepodobne cez antikoncepciu.

Navyše existujú aj ďalšie látky, ktoré majú podobnú štruktúru ako estrogén a tiež pôsobia na naše telo. V češtine (aj v slovenčine, pozn. red.) máme pre ne ozrutný názov, voláme ich endokrinné disruptory. Rozlišujeme prírodné a umelé. Prírodné sa nachádzajú v rozličných potravinách, napríklad sóji, hrachu, mäte či v mliečnych výrobkoch.

Môžu blokovať činnosť hormónov, nahrádzať ich alebo ich účinok zosilňovať. Spektrum ich pôsobenia je pomerne široké.

Mnohé umelé endokrinné disruptory patria aj do skupiny látok nazývaných perzistentné organické polutanty.

Veľa sa o týchto látkach, ktoré ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, začalo rozprávať v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spájali sa s čistiacimi a kozmetickými prípravkami, do ktorých výrobcovia pridávajú niektoré typy fenolov a parabénov.

V súvislosti s prípravou medzinárodných dohôd o perzistentných organických polutantoch (tieto látky sa označujú aj skratkou POPs, pozn. red.) sa ukázalo, že mnohé tieto látky, ktoré sa používajú napríklad pri výrobe farieb, pesticídov a transformátorov, majú podobné účinky.

Aké majú perzistentné organické polutanty vlastnosti a ako pôsobia na človeka?

Sú to látky, ktoré sa dlhodobo nerozkladajú a pretrvávajú v prostredí aj desiatky rokov. Už v minimálnych množstvách sú toxické, škodlivo pôsobia na zdravie človeka aj živočíchov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 4 ďalší 21. sep

Kritický bod celého procesu vás prekvapí.


20. sep

O kolagéne sme sa rozprávali s lekárkou Líviou Hlavačkovou.


a 1 ďalší 20. sep
Zdeňka Mazúrová.

Diagnóza dcéry zmenila rodine život.


19. sep
SkryťZatvoriť reklamu