SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Prečo by ste misskám nemali veriť, že vitamínové inhalátory sú super

Predajcovia produktu sa zameriavajú na mladé ženy.

(Zdroj: Adobe Stock)

Najskôr to mali byť zdravšie elektronické cigarety. Potom prišla pred rokmi ďalšia zmena: vapingový priemysel priniesol na trh revolučnú novinku. Rozhodol sa zacieliť na ľudí, ktorí uprednostňujú zdravý životný štýl.

Elektronickú cigaretu totiž nemusíte naplniť len nikotínom. V sladkastej pare môžu byť aj vitamíny B12, A, C, D alebo E a ďalšie látky. Napríklad kofeín, melatonín či esenciálne oleje.

A tak vznikli vitamínové e-cigarety či inhalátory.

Na rozdiel od predchodcov idú s dobou. Sú zabalené do tenkých tyčiniek s jasným obalom a pútavým anglickým názvom ako InhaleHealth, NutriAir, VitaminVape, BioVape či VitaStik.

Načítavam...Miss propaguje vapovanie vitamínov, mala by to byť hanba (12. 9. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Výrobcovia ich nepropagujú v televíznych reklamách alebo v tlači, sú dominantné najmä na sociálnych sieťach. Tam sa nachádza aj ich hlavná cieľová skupina, ktorou sú najmä ženy od 18 do 24 rokov.

A pokiaľ sa dá, snažia sa v opise produktu vyhnúť slovám, na ktoré ľudia už podvedome nereagujú prívetivo - cigareta, fajčenie, dokonca aj vapovanie.

Chcú z nich urobiť symbol luxusu a zdravého životného štýlu. Žena v legínach s ideálnymi mierami má v jednej ruke vitamínový inhalátor a v druhej čerstvo namixované smoothie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa do propagovania vitamínového vapovania pripojila na oficiálnom instagramovom účte aj súťaž krásy Miss Universe Slovakia. Na blogu Denníka N na to upozornila lekárka Lívia Hlavačková.

Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi sa odborníci len domnievali, že vapovanie vitamínov nie je pre zdravie prospešné, dnes už pred produktmi varuje aj americká Správa potravín a liečiv (FDA).

"Vapovanie vitamínov nemusí byť také skvelé, ako sa občas prezentuje. Evolúcia akosi predpokladala, že vitamíny budeme jesť. Nieže ich zahrejeme a potom ich budeme vdychovať," píše na blogu Hlavačková.

Organizátorka súťaže krásy sa bráni vetami s výkričníkmi. "Nikdy by som nesúhlasila s propagáciou tabakových výrobkov alebo elektronických cigariet, ktoré obsahujú nikotín! VitaVape neobsahujú nikotín, decht a ani iné škodlivé látky, ako tabakové výrobky," hovorí pre SME Silvia Lakatošová, riaditeľka Miss Universe Slovakia.

"Zdravý životný štýl je pre mňa základ! Žijem zdravo, športujem. Nikdy by som nedovolila, aby finalistky Miss Universe počas našej súťaže propagovali zdraviu škodlivé výrobky! VitaVape výrobky majú všetky potrebné certifikáty a prešli predpísaným kontrolným mechanizmom," dodáva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohľad na starú Bratislavu na obraze Dezidera Millyho.

Bratislava vznikla za cenu drastických zásahov a tragédií.


13 h
Ukrajinskí vojaci v Lymane, na budovách vztyčujú ukrajinské vlajky.

Na pád Lymanu môže doplatiť aj minister obrany Šojgu.


5 h
Násilnosti na zápase indonézskej prvej futbalovej ligy.

Na štadióne bolo asi o štyritisíc ľudí viac, ako je povolená kapacita.


ČTK 5 h
Ukrajinskí vojaci pri Siversku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h
SkryťZatvoriť reklamu