Pacientom by sa už aj na Slovensku mal zlepšiť prístup k inovatívnej a modernej liečbe. Pomôcť by mala nielen novela zákona o liekoch, no i otvorenie prvého certifikovaného centra pre inovatívne formy terapie onkologických ochorení na Slovensku.
Naše odporúčanie – predplaťte si Magazín zdravia. Nemusíte tak každý mesiac chodiť do stánku a riskovať, že časopis nezoženiete. Navyše na predplatnom aj ušetríte a ako bonus dostanete hodnotný darček – knihu Domáci chlieb v hodnote 19,95 eura!
Čo zaujímavé sa ešte dozviete v októbrovom Magazíne zdravia?

ADHD nie je výmysel
Porucha pozornosti s hyperaktivitou sa v populácii vyskytuje čoraz častejšie. Mnoho laikov ju považuje za výhovorku pri, takpovediac, neposlušných deťoch. Nejde však o výmysel ani nevychovanosť. Porucha pozornosti s hyperaktivitou je skutočnou diagnózou, ktorej zvládnutie nemusí byť jednoduché. Podľa odhadov ňou trpí približne každé desiate dieťa.
S liečbou spasticity treba začať čo najskôr, aby bola úspešná
Po náhlej cievnej mozgovej príhode pacient často ostane s nehybnou končatinou, rečovo postihnutý alebo ležiaci na lôžku. Zrazu je odkázaný na pomoc okolia, a nezriedka do jeho života vstupuje aj depresia. Stále je však nažive a mnohé ťažkosti možno úspešne riešiť.
Ubolení z počasia?
Aj vy patríte k tým, ktorým počasie, presnejšie jeho zmeny spôsobujú ťažkosti, napríklad v podobe bolestí kĺbov či hlavy? Ľudia, ktorí trpia niektorými degeneratívnymi ochoreniami pohybového aparátu môžu naozaj veľmi citlivo vnímať zmeny počasia, presnejšie barometrického tlaku.
Rakovina prsníka
patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam u žien, žiaľ, so stúpajúcou tendenciou aj u mladších. Gynekológ Mikuláš Redecha upozorňuje, že rozhoduje čas a aj preto stovky žien s rakovinou prsníka diagnostikovanou v počiatočnom štádiu dnes vedú plnohodnotný život.
Pravidelná preventívna zubná prehliadka
každých šesť mesiacov by v kombinácii s dostatočnou hygienou mala zaručiť, že chrup dieťaťa sa bude vyvíjať dobre a zdravo. Rodičia však často podceňujú návštevu ďalšieho odborníka – ortodontistu.
Výhody kyslomliečneho kvasenia húb
Okrem tradičného sušenia či nakladania možno huby spracovať a konzervovať aj mliečnym kvasením, čo má viacero výhod.
Gaštany namiesto chleba?
Už v neolite sa naši prapredkovia v Malej Ázii živili „chlebom“, hoci obilie nepestovali. Pod košatými gaštanmi zbierali plody a piekli ich v pahrebe. Takto upravené mali vynikajúcu chuť, dobre zasýtili, boli výživné, lebo obsahovali všetky potrebné základné živiny, a dodávali im aj veľmi dobrú dávku energie. Gaštany ako pomerne vysokosacharidová potravina by svojím zložením naozaj boli schopné aj dnes nahradiť chlieb, vhodné sú dokonca aj pre celiatikov, lebo neobsahujú lepok.