
Klasická drevená podlaha tepelne izoluje, dobre sa udržiava v čistote a nie je šmykľavá FOTO – ARCHÍV
Až keď zrazu večer vypadne elektrina, človek si uvedomí, čoho všetkého by sa bez nej musel vzdať. Kým však nemá malé deti, netuší, kde všade je aj nebezpečná. Menšie deti treba od zdroja elektrického napätia v zásuvkách izolovať ochrannými krytkami, ich prekrytím časťou nábytku a podobne. Staršie treba naučiť disciplinovane používať jednoduchšie spotrebiče. Po použití by sme ich mali odpájať zo siete. Nikdy nerobme zásahy do žiadneho elektrického zriadenia, prístroja, predlžovacích šnúr a rozvodiek. Ani keď sú odpojené.
Výmeny žiaroviek je lepšie robiť po vypnutí okruhu ističom. Keďže naše domácnosti majú poddimenzované elektrické siete, často iba s troma ističmi, je lepšie si dať istenie prispôsobiť zvýšeným odberom. Ochránime tým aj naše drahé zariadenie. Pri rekonštrukcii bytu by sme mali dať aj vymeniť vedenia za medené a upraviť rozmiestnenie a počet zásuviek. Množstvo predlžovacích šnúr a rozvodiek zvyšuje riziko nehody aj úrazu. Osobitne dbajme na bezpečné používanie spotrebičov vo vlhkom prostredí. Aj osvetlenie tam inštalujme iba určené do kúpeľne určené.
Nábytok rozmiestnime účelne
Množstvo nepríjemných kolízií v byte sa stáva preto, že máme zle rozmiestnený nábytok. Potom sa neustále čomusi vyhýbame, do kadečoho vrážame, čo je najhoršie pri pohybe v byte v noci. Najmä kvôli deťom by sme mali vyberať nábytok so zaoblenými hranami. To isté platí aj o posteliach a pri nich umiestnených stolíkoch a poličkách. Nebezpečné je tiež klásť na seba skrinky bez toho, aby sme ich dostatočne upevnili. Deti vyliezajú na nábytok a stáva sa, že ho prevrátia na seba. Okná a zásuvky s nebezpečnými predmetmi je dobré zaistiť pred deťmi špeciálnymi poistkami proti otvoreniu.
Pozor na provizórne riešenia
Dbajme, aby sme pri všetkých činnostiach v byte postupovali s prihliadnutím na možné riziko. Na práce vo výške použime bezpečný stabilný rebrík a nie provizórne riešenia. Nešmykneme sa a znížime aj riziko nedokrvenia hlavy až straty orientácie a vedomia pri dlhodobo vztýčených rukách a zaklonenej hlave, čo je riskantné najmä pre starších ľudí. Predmety, ktoré používame často, odkladajme do primeraných výšok – ani veľmi vysoko, ani veľmi nízko. Tieto extrémy sú nevhodné najmä pre menej mobilného človeka.