Raper Kid Cuddy o sebe nedávno prezradil, že keď mal 32 rokov, prekonal mozgovú príhodu. Spôsobila mu viaceré zdravotné následky. Mal problémy s rečou, pohybom a dokonca aj pamäťou.
Nie je však jediným známym človekom, ktorý zažil mozgovú príhodu už v mladom veku. Začiatkom tohto roka hovorila o prekonaní „mini-mŕtvice“ aj modelka Hailey Bieberová. Má len 25 rokov.
V jej prípade ju spôsobila krvná zrazenina v mozgu. Najprv pociťovala necitlivosť a mravčenie na jednej strane tela, následne pokles jednej strany tváre a neskôr ťažkosti s rozprávaním.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií počet pacientov, ktorých zasiahla mozgová príhoda, na Slovensku z roka na rok stúpa. Kým v roku 2015 ich bolo 10 634, v roku 2019 postihla 12 702 ľudí.
„Väčšina z nás si myslí, že mŕtvica je stav, ktorý postihuje iba starších ľudí. A hoci je bežnejšia v starobe, približne desať percent všetkých mozgových príhod sa vyskytuje u ľudí mladších ako 45 rokov – a toto číslo stále stúpa,“ píše na portáli The Conversation neurovedkyňa Lynne A Barkerová, ktorá pôsobí na Sheffield Hallam University.
V texte sa dočítate:
- Prečo dochádza k mŕtvici
- Čo ju môže spôsobiť
- Aké typy mŕtvice majú najčastejšie mladí ľudia
- Na ktoré príznaky by ste si mali dávať pozor
Prečo dochádza k mŕtvici
Mŕtvica nastáva vtedy, keď je narušená dodávka krvi a kyslíka do mozgu. Môže nastať vinou upchatia ciev ako dôsledku poranenia alebo krvácania. Existuje viacero faktorov, ktoré zvyšujú šancu, že ju zažijete.