
FOTO – PSY (IKAR)
Pes v byte čaká, prvý človeka víta a raduje sa, zapĺňa prázdny byt. Pomáha dieťaťu uvedomiť si význam zodpovednosti, naopak môže aj ochrániť pred neželanými osobami. Rovnako pes pomáha vytvoriť novú náplň života starším ľuďom, ktorí stratili dlhoročného partnera. Známa je ich pozitívna úloha pri terapii ľudí v rekonvalescencii a pri nachádzaní zmeny v životných prioritách po vážnych zdravotných problémoch. Pomáha osamelým nájsť si spoločnosť, ba občas aj partnera.
Pomoc pri mentálnych problémoch:
Pes pomáha udržať dlhšie sústredenie a pozornosť, vyžaduje majiteľovu pomoc, špeciálna výučba môže pomôcť pri nácviku sebaobslužných činností mentálne alebo telesne postihnutých, pomáha pri rozvoji hrubej aj jemnej motoriky, podporuje rozvoj predstavivosti, komunikatívnosti, zvyšuje pocit istoty a ochrany, ako aj sebavedomia.
Rozvoj telesných schopností:
Pes ako kamarát a spoločník motivuje k rehabilitácii okrem iného aj tak, že s ním treba ísť pravidelne, za každého počasia na vychádzku, obohacuje a spestruje životný stereotyp, môže sa pričiniť o menšiu závislosť na okolí, odpútava pozornosť od vlastných problémov.
Pomoc nevidomým a nepočujúcim:
Pomocou psa získavajú väčšiu nezávislosť na okolí. Psy vytvárajú pocit bezpečia v dave, starostlivosť o ne môže pozitívne ovplyvniť sebavedomie a znižovať pocit neužitočnosti človeka, ako aj pocit strachu a stresu v neznámom prostredí. Pes umožňuje orientovať sa v priestore a dosiahnuť cieľ, upozorní na nebezpečenstvo, zlepší komunikáciu s okolím.
Prekonávanie neliečiteľných chorôb:
U autistov môže pes plniť úlohu sprostredkovateľa s okolím, prispieť k duševnej rovnováhe, znižovať pocit osamotenia, poskytovať lásku, keď ju chorý potrebuje a chce. Dotyk psa môže potešiť a zmierni prejavy autizmu. Epileptikom je priateľom a spoločníkom, dá sa využiť pri rehabilitačných cvičeniach a hrách, jeho prítomnosť znižuje počet záchvatov, zvyšuje pocit bezpečia. Niektoré psy dokážu vycítiť blížiaci sa záchvat a varovať okolie.
Logopédia, psychologické a psychiatrické ochorenia:
Pes môže pomôcť aj pri nácviku správnej výslovnosti, rozširovaní slovnej zásoby a usmerňovaní tempa verbálneho prejavu. Zlepšuje komunikáciu medzi pacientom a ošetrovateľom, pomáha resocializácii pacienta, znižuje pasivitu, apatiu a otupenie, pomáha aj pri liečbe drogových závislostí, ako terapia je významný pri liečbe týraných a zneužívaných detí.
Nenahraditeľný v geriatrii:
Pes poskytuje pocit istoty a užitočnosti, nahrádza chýbajúci fyzický kontakt, zmierňuje pocit osamelosti, zlepšuje možnosti komunikácie s okolím, dodáva životu plnší zmysel, upevňuje duševnú vyrovnanosť.
Kontakt so psom vplýva na človeka blahodarnejšie, než sa v súčasnosti dá zmerať prístrojmi. Medicína si tieto pozitíva uvedomila a využíva ich.
(ľš)