Štatistika je už porovnateľná so škandinávskymi krajinami, kde je najnižší počet umelých prerušení tehotenstva na svete.
„Znížiť počet interrupcií, ako sa to podarilo na Slovensku, je ojedinelý jav, ktorý nemá obdobu vo svete. Žien, ktoré prerušia neželané tehotenstvo, je dokonca menej ako v Dánsku. Tak radikálne sa to zatiaľ nepodarilo v žiadnej inej krajine okrem Čiech. Je to skutočný úspech,“ hovorí MUDr. Vladimír Cupaník, prezident Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.
Tvrdí, že je to aj výsledok systematickej osvety a vzdelávania žien v oblasti antikoncepcie.
Pätina sa stále nechráni
Z vyše milióna Sloveniek v plodnom veku sa celá jedna pätina spolieha na náhodu – proti otehotneniu sa nechráni žiadnou antikoncepciou. Medzi ne patria v drvivej väčšine ženy v zrelom veku, ktoré už majú deti. Práve tieto jednoznačne dominujú medzi ženami, ktoré žiadajú o interrupciu.
Zo všetkých žiadateliek o potraty ich je až 64 percent, kým slobodných a mladších žien je až o polovicu menej. Dôvody na interrupciu sú rôzne, najčastejšie však ženy nevyužívajú kvalitnú antikoncepciu a ďalšie dieťa si nemôžu dovoliť. Hormonálnu antikoncepciu užíva u nás dnes asi 18 percent žien, po revolúcii to boli len dve percentá. Vo vyspelých krajinách berie hormonálnu antikoncepciu viac ako tretina žien. (uj)