
Test zrelosti kompostu v pohári.

FOTO – ARCHÍV

FOTO – ARCHÍV
Záhradky v januári a vo februári zvyčajne odpočívajú pod snehom. Toto obdobie je časom plánovania. Doplníme sadivo a pretriedime jeho staršie zásoby, prípadne ho ošetríme proti hubám a plesni.
Starostlivosť o dreviny
Počas slnečných dní môžeme orezať dreviny, pričom odstránime okrem presvetľovacieho rezu jadrovín a kôstkovín aj novozistené napadnuté časti či múmie ovocia. Režeme na puk smerujúci z koruny von. Keď teplota vystúpi nad bod mrazu, ošetríme stromy zimným ochranným postrekom, špeciálne broskyne proti kučeravosti.
Vo februári začneme aj s rezom viniča. Stúpajúca intenzita slnečného svitu počas dňa v kombinácii s mrazivým ochladením by mohla poškodiť tmavú kôru stromov, ak sme to nestihli, nabielime ich vápenným roztokom, najmä na oslnenej južnej strane. Naďalej stromčeky chránime pred ohryzom. Presvetľujeme aj okrasné dreviny. Ak sme nestihli na jeseň a pôda rozmrzla, vykopeme jamy na jarnú výsadbu drevín.
Zeleninu pripravujeme na sadbu
Ošetríme zimný cesnak proti fúzavke. V teplejších priestoroch vysievame a vysádzame zeleninu na rýchlenie a osivo na predpestovanie sadeníc. Tiež si môžeme pripraviť zemiakové sadivo do debničiek na predklíčenie. Ukončíme zber ružičkového kelu a skontrolujeme uskladnenú zeleninu.
Vo februári je čas na založenie teplého pareniska, kam koncom mesiaca vysejeme zeleninu na rýchlenú úrodu. Studené pareniská a fóliovníky koncom mesiaca zakryjeme, aby sa pôda prehriala. Testom zistíme, či je kompost dostatočne rozložený. Žeruchu vysejeme do hrste kompostu. Keď rastie krivo a žlto, kompost ešte necháme vyzrieť, lebo obsahuje nerozložené zvyšky, mnoho húb a baktérií.
Aj kvety sa už pýtajú do zeme
Koncom januára vysejeme do debničiek jednoročné letničky, napríklad Chabaudove karafiáty. Vzídu pri teplote 18 stupňov, neskôr ich aspoň dva razy prepichujeme a v apríli rozsadíme 30 centimetrov od seba.
Postupne vynášame muškáty do svetlejších častí, ich vrcholové časti použijeme na množenie. V rašeline predkličujeme hľuznaté begónie, izbové kvety pripravíme koncom mesiaca na presádzanie.
V záhrade dôkladne a špeciálnym náradím vyhrabeme trávnik, ak z neho zišiel sneh. Aj na sneh však môžeme rovnomerne rozhodiť hnojivo na trávnik. Stúpame len na tvrdý povrch alebo preložené dosky.
Izbové kvety viac než inokedy chránime pred prievanom a podchladením od koreňov podložením polystyrénovej dosky. Inak by nám zožltli. Pri vetraní ich prekryjeme silonovou šatkou, pred vysušením ich chránime zvlhčovačmi vzduchu, fontánkami umiestnenými v ich blízkosti.
Nezabudnime prikrmovať vtákov v kŕmidlách a búdkach rozostavených v neskorej jeseni. Rastliny zakryté izolačnými fóliami počas oteplenia a vlhka odkrývame, aby nesplesniveli, počas sucha ich mierne zalejeme. Zatieňujeme rastliny na južnej strane, najmä chránené od chladu zo severu. (ľš)