
Ukončenie práce
Keď sme skončili viazanie uzlíkov, rozviažeme veľký uzol na začiatku prišpendlený o podklad. Z voľných koncov upletieme jeden alebo aj viac vrkôčikov a ich konce zviažeme do uzlov. Voľnými koncami priviažeme vrkoče na zápästie, najlepšie prekríženým uzlom (na nákrese).

Podľa Viažeme náramky priateľstva, vyd. Ikar (ĽŠ)

Dvojité uzly na priadzach 2, 3, 4, 5, 6
Náramky priateľstva sa rozšírili zo Strednej a Južnej
Ameriky do celého sveta. Mnohí mladí ich viažu
doslova všade, na kúpalisku, pri čakaní na autobus,
dokonca aj v škole. Stačí niekoľko farebných
pradienok na vyšívanie a zatvárací špendlík.
Náramky môžno použiť aj ako záložku do knihy,
na prizdobenie puzdra na pero, okuliare, tašku,
ako ozdobu do vlasov.
Obdarovaný by si mal pri uväzovaní náramku
niečo želať. Možno preto, že darca myslel
na obdarovaného doslova počas celého
zhotovovania náramku. Je predsa viac
dostať čosi, čo niekto spravil vlastnoručne,
obetoval tomu svoj voľný čas,
pridal kus fantázie, ako dostať
kúpený darček. Okrem
toho aj pri práci
na náramku
zažijete radosť.
Vyskúšajte!
Potrebný materiál
Niekoľko vláken priadze na vyšívanie, nožnice a zatvárací špendlík. Osobitný efekt dosiahneme vložením kovových, sklených, keramických korálikov. Lepšia je hladká priadza, aby sa uzlíky ľahko posúvali. Pre začiatočníkov sú lepšie hrubšie mulinky, skúsenejším tenšie perlovky.
Príprava a postup
Priadzu nastriháme asi na 90-centimetrovú dĺžku. Pri viazaní sa nám podstatne skráti. Mierou môže byť aj trojnásobok zápästia. Nad uzlom necháme asi 10 centimetrov voľnej priadze. Cez uzol prepichneme špendlík, ktorý upevníme na pevnú podložku, napríklad o džínsové nohavice nad kolenom. Priadze rozložíme na stehne podľa zvoleného poradia farieb. Uzlíky viažeme ako pri makramé. Z ľubovoľného počtu priadzí je jedna vodiaca a ďalšia pracovná. Pracovnou viažeme na vodiacu vždy po dva uzlíky. Pracovná a vodiaca priadza sa pri práci menia. Používame iba tri druhy uzlov – viazaný doprava, viazaný doľava a striedavo viazaný uzol. Na nákresoch je P1 pracovná priadza a P2 vodiaca. Uzol viazaný doprava (viažeme dva uzlíky zľava doprava, jeden po druhom a posunieme ich nahor) je zrkadlovým obrazom viazaného doľava. Pri striedavom uzle začneme prvý uzol robiť ako pri uzle viazanom doľava, ale druhý uzol nezopakujeme tým istým spôsobom, ale ako pri uzle viazanom doprava.
Príklad z ôsmich priadzí
P1 je vždy prvá priadza vľavo z kraja. Postupne ňou viažeme dvojité uzly na priadzach 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 8. Po ukončení riadku visí pôvodná P1 na pravej strane a mení sa na P8 a priadzou P1 sa stáva predchádzajúca P2, ktorou opakujeme postup. Tento vzor je najjednoduchší, treba iba pevne uťahovať uzlíky