Vitajte,
začínate čítať trináste vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
November je mesiac, keď sa snažíme trochu sa zastaviť. Naliať do duše viac pokoja, vrátiť sa v spomienkach k svojim blízkym, ktorí nás opustili. Je to stále ťažšie - z každej strany na náš číha možno tisíc podnetov.
Prvý novembrový týždeň sme sa v sekcii zdravie venovali intoleranciám, ale aj ďalšej štúdii, ktorá ukázala, že e-cigarety nie sú zdravšou alternatívou oproti tým klasickým.
Z archívu sme vybrali dôležitý text o tom, ako by sme mali s deťmi hovoriť o smrti, a v odporúčaniach nájdete knihu, ktorá hladí dušu.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
E-cigarety môžu spôsobiť aj arytmiu srdca
Spaľovanie tabaku je v nich nahradené e-liquidom. Práve preto ich výrobcovia tvrdia, že majú menej škodlivé účinky ako tabakové produkty.
Užívateľov si zase získali rôznymi novinkami. Napríklad úpravou obsahu nikotínu a výberom príjemných príchutí.
Čoraz viac vedeckých výskumov však naznačuje, že s tou zdravou alternatívou to také ružové nebude.
V novej štúdii na zvieracom modeli vedci ukázali, že vystavenie sa aerosólom (zmes častíc pevnej alebo kvapalnej látky v plynnej látke, pozn. red.) z e-cigariet môže ovplyvňovať aj fungovanie srdca. Výsledky výskumu uverejnil odborný časopis Nature Communications.
Viac sa dočítate v texte: Malo to byť zdravé fajčenie, no veda je proti. E-cigarety môžu spôsobiť aj arytmiu srdca.

Kým uverejníte fotku svojho dieťaťa na sociálnych sieťach, zamyslite sa
Niektoré slovné výrazy sa začnú tak často používať, že časom sa stanú oficiálnymi. To je aj prípad pojmu sharenting. Vznikol zložením dvoch anglických slov, share - zdieľať a parenting - rodičovstvo. V krajinách hovoriacich po anglicky sa stal takým bežným, že sa v júni 2022 dostal aj do Oxfordského slovníka s významom - zverejňovanie noviniek, fotografii a videí vlastných detí na sociálnych sieťach.
Z prieskumu anglickej vládnej agentúry Ofcom z roku 2017 vyplýva, že viac ako 40 percent britských rodičov zverejňuje na internete fotografie či videá svojich detí. Z nich polovica tak robí aspoň raz do mesiaca.
Väčšina rodičov (84 percent) si myslí, že zverejňuje také fotky a videá, s ktorými by ich deti boli spokojné. Zároveň 85 percent tvrdí, že si dáva pozor na to, kto má k daným videám prístup.
Na Slovensku fotografie svojich detí zverejňuje 81 percent rodičov, pričom 93 percent vníma nástrahy zneužitia osobných údajov na internete. Slovenskí rodičia nemajú problém ani so zverejnením dátumu narodenín, adresy školy či zdravotného stavu dieťaťa.
Údaje pochádzajú z tri roky starého prieskumu komunikačnej agentúry Getlike a prieskumovej agentúry 2muse, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 500 Slovákov a Sloveniek.
Docentka práva na Northumbrijskej univerzite v anglickom meste Newcastle Claire Bessantová vo svojom texte na webe The Conversation podotýka, že rodičia majú viac dôvodov pre sharenting.
Môžu byť na svoje deti hrdí a najbližších chcú informovať o dosiahnutých míľnikoch, ale aj o svojom bežnom živote. Niektorí zase hľadajú podporu či ponúkajú rady ďalším rodičom a iní si takto ukladajú spomienky.
Bessantová na základe viacerých štúdií tvrdí, že zverejňovanie rodinného života prináša rodičom možné dilemy. Na jednej strane vedia, že sharenting môže mať vplyv na súkromie detí, no sociálne siete vnímajú ako dôležitý zdroj podpory a spojenia s inými prvorodičmi.
Viac o tejto téme sa môžete dočítať v texte mojej kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Fotka spiaceho dieťaťa na nočníku možno získa veľa lajkov. No o pár rokov mu môže spôsobiť traumu.

Podcast Vizita: Ak máte alergiu, môže vás zabiť aj jeden arašid. Pri intolerancii to neplatí
Problémy s trávením, kŕčmi či s nadúvaním trápia veľa ľudí. Väčšina z nich vypátra ich príčinu len náhodou.
Vinníkom môžu byť rôzne intolerancie aj alergie. Lekári však hovoria, že často trvá roky, kým sa pacienti dostanú do gastroenterologickej ambulancie.
Národný portál zdravia dokonca uvádza, že diagnostikovanie celiakie trvá priemerne trinásť rokov.
"Hlavný rozdiel medzi intoleranciou a alergiou je ten, že na alergiu môže človek zomrieť. Pri alergii sa bunky imunitného systému búria proti látke, ktorú sme prijali. V tele sa začne tvoriť množstvo látok. Dôležité je aj to, že sila tejto reakcie nie je závislá od látky, preto vás môže zabiť aj jeden arašid," vysvetľuje v novej epizóde podcastu Vizita rozdiel medzi intoleranciou a alergiou lekár Boris Bajer, autor kníh Medicína výživy 1 a 2.
"Keď máte intoleranciu, napríklad na laktózu, tak si môžete dať porciu, v ktorej je niekoľko gramov laktózy a nemusí vám to spôsobiť nič alebo iba malé symptómy. Ale čím budete dávku zvyšovať, tým sa budete cítiť horšie," dodáva.

V novej epizóde podcastu Vizita sme sa rozprávali o tom, čo sa deje v našom tele, keď trpíme intoleranciou na histamín, laktózu alebo lepok, aký je medzi nimi rozdiel a ako prebieha ich diagnostika.
Podcast Zoom: Prečo večerné jedenie v skutočnosti zvyšuje hlad?
Už vieme, že s neandertálcami je to inak: dokonca tak inak, že tento rok si to vyslúžilo Nobelovu cenu. Neboli ani menej bystrí ako moderní ľudia, mali jazyk aj kultúru a ešte sme s nimi mali aj sex – preto sme dodnes všetci tak trochu neandertálcami. A teraz vedci zistili, v akých skupinách neandertálci žili.
Tento týždeň sa znovu vyberieme za nimi a ich rodinami. Zistíme, prečo večerné jedenie v skutočnosti hlad zvyšuje a dozvieme, sa, prečo je nám pri vode tak dobre.
Podcast Gyncast: Pri sterilizácii odstraňujeme vajíčkovod
Jednodňová chirurgia dokáže pokryť veľa rôznych zákrokov aj v oblasti gynekológie. Rozhodujúce je nastavenie systému a zodpovedná následná starostlivosť, riešenie komplikácií a dostupnosť lekára na telefóne.
Aktuálne vydanie Gyncastu sa venuje tzv. malým operáciám jednodňovej chirurgie.
Ako prebieha sterilizácia a prečo je pri nej potrebné odstrániť vajíčkovod? Ovplyvní sterilizácia menštruačný cyklus ženy? Z akého dôvodu sú ženy posielané na kyretáž alebo hysteroskopiu? Aký je rozdiel medzi diagnostickou laparoskopiou a laparoskopickou operatívou?
Na tieto, ale aj ďalšie otázky odpovedá moderátorke Janke Imrichovej Peter Kaščák, primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.
Z Archívu: Ako hovoriť s deťmi o smrti?
O kadečom sa s deťmi rozpráva ľahšie ako o smrti. Rozhovory o sexe sú možno plné rozpakov, vysvetľovanie finančnej situácie nepríjemné a rovnako ťažké je hovoriť s deťmi o tom, prečo sa rodičia rozvádzajú.
Pri rozhovore o smrti však mnoho rodičov úplne stratí pôdu pod nohami. Vysvetľovať deťom, že naši blízki, my a napokon aj oni samé sú smrteľné, je jedna z najťažších úloh. Z viacerých dôvodov majú preto rodičia tendenciu tému smrti obchádzať, pomáhať si pri nej rozprávkami alebo polopravdami.
Smrti a umieraniu sa nevyhne nikto, a preto je dôležité hovoriť o nej s deťmi citlivo, no úprimne.
Viac sa dočítate v staršom texte mojej kolegyne Sone Jánošovej s názvom: Ako hovoriť s deťmi o smrti? Nevravte im, že dedko spí alebo odišiel na večnosť.

Odporúčanie: Kniha Kornélie
"Mamaka sa narodila v novembri, v čase keď ľudia spomínajú na mŕtvych a pália pre nich sviečky. Po zotmení sa cintoríny menili na nočné veľkomestá, ako by ich niekto rozosial po južnom Slovensku len tak z nedbanlivosti. Plamienky, malé uzimené deti ohňa, sa chveli v diaľke ako svetielka veľkých budov naťahujúcich sa k nebu," opisuje čas, keď prišla na svet jej stará mama, Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME vo svojej novej knihe Kornélie.
November je mesiac, keď sa myšlienkami vraciame do minulosti. Myslíme na blízkych, ktorí už nie sú medzi nami: pri zapálení sviečky na cintoríne, v rodinných konverzáciách aj vo vlastných myšlienkach. November, to je tiež chladný vzduch, para stúpajúca od úst, teplý čaj a kniha.
Bez kľučkovania sa priznám, že slovenskú literatúru čítam veľmi málo. Raz za čas mám snahu, no väčšinou sa rýchlo skončí. Nesedí mi forma ani obsah, a keď sa pristihnem pri tom, že si kladiem otázku, prečo to vlastne robím, tak končím.
Pri knihe Kornélie som mala opačný problém - nevedela som ju odložiť. Pretože je to presne to, čo chcete v novembri čítať. Beata Balogová sa v nej vracia k svojim blízkym, píše o láske, o smrti, o generáciách silných žien, o rodine, v ktorej predčasne zomierajú muži.
A robí to spôsobom, ktorý vás núti premýšľať o sebe, vašom vlastnom príbehu aj o rodinných vzťahoch.
