Chemické prostriedky musia ničiť hmyz a drevokazné huby. Netreba si myslieť, že čím viac ochranného prostriedku použijeme, tým bude pôsobenie účinnejšie. Používajme iba schválené prostriedky s platným certifikačným označením. Aj tak si uvedomme, že ich treba použiť s rezervou, lebo toxické látky vo vyššej koncentrácii pôsobia škodlivo aj na človeka.
Prostriedky s obsahom solí chrómu, arzénu, fluóru, medi a bóru (bórax) sa neodparujú, sú to vodné roztoky, ktoré sa môžu iba odplaviť. Ochranné látky na báze kamenouhoľného dechtu (karbolín, dechtové oleje) sú riedené rozpúšťadlami a obsahujú asi 1000 zložiek, z ktorých poznáme len tretinu. Je podozrenie, že sú karcinogénne, nesmú sa aplikovať striekaním a rozprašovaním, vo vodnom staviteľstve a v blízkosti potravín. Ochranné prostriedky s obsahom rozpúšťadiel sú organickochemické jedy (chlórované fenoly – PCP, linadan, obsahujú dioxín a furány).
Škodlivé sú aj dosky s obsahom formaldehydu, fenolov alebo s polymerizovanou úpravou, ktorá obsahuje rakovinotvorný anilín. Z lisovaných dosiek môžeme odporučiť tie, ktoré sú vyrobené s obsahom lepidla na báze močoviny – majú malý obsah spájadiel a nie sú zdrojom emisií. V interiéri by mali mať dosky maximálny obsah emisií 0,1 ppm (desaťmilióntinu objemu).
Drevotrieskové dosky bez plastovej vrchnej vrstvy neobsahujú veľa formaldehydu a sú impregnované proti hmyzu a škodcom z výroby, netreba ich znova napúšťať. Lisované dosky na stavebné účely spájané minerálnymi spájadlami sú ekologickejšie, alkalické a prach pri ich opracovávaní dráždi sliznice. Sú aj pomerne ťažké. Redakcia