Masáž nie je luxus, je to potreba. Po polhodinovej masáži sa človek cíti ako znovuzrodený. Šikovne zvolené hmaty ovplyvňujú aj nervovú sústavu. Ak je masáž pravidelná, môže ovplyvniť aj ukladanie podkožného tuku. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Zobudili ste sa, bolí vás celé telo a ešte vám aj chýba energia? Ste v takom napätí a strese, že to už nevydržíte? Možno ste si ešte nevybrali tohtoročnú dovolenku? Alebo bola taká krátka, že ste na ňu už aj zabudli? Tu je každá rada drahá. Jedno je však isté, ak vám niekto navrhne masáž, neodmietnite. Vhodné dotyky sú jedinečným spôsobom ako rozpustiť bolesť a napätie v tele.
Prečo práve masáž?
Masáž je taká stará, že ťažko vôbec vystopovať, kedy vznikla. Vo väčšine krajín sa považuje za takú samozrejmosť ako umývanie. V Oriente, odkiaľ k nám čoraz intenzívnejšie prúdia rozličné exotické techniky, sa učia ľudia masáži už v ranom detstve. Je to totiž ten najjednoduchší spôsob, ako odstrániť bolesti, stres a napätie v tele. Môžete si ju urobiť aj sami, ak sa však chcete dokonale uvoľniť, vydajte sa k odborníkovi.
Ponuka je až príliš bohatá
Na každom stĺpe, každej tretej bráne sú letáčiky, takmer na každej poliklinike sú výzvy, prídem vás domov vymasírovať, ale aj ponuky na školenia, kde vás za niekoľko dní naučia to, čo dnes letí - reflexnú masáž, reiki či šiatsu.
Každý, kto sa rozhodne vyskúšať masáž prvý raz, stojí teda pred problémom, ku komu ísť, či akú masáž si zvoliť. Nie každá masáž je vhodná pre všetkých a v žiadnom prípade ich nemôže robiť hocikto.
Vybrať si klasiku či exotiku?
V súčasnosti je na Slovensku doslova boom rôznych exotických terapií, orientálnych metód. Existuje iks škôl, školení, kurzov, podľa ktorých sa môžete za dva týždne naučiť všetky orientálne metódy. Drvivá väčšina ľudí to poňala ako komerčnú vec, ako rýchly a ľahký spôsob zisku.
Ako zistíme, či ide o vyškoleného maséra alebo len nejakého rýchlokvaseného odborníka? Na to je veľmi ťažká odpoveď.
Zatiaľ totiž neexistuje taký predpis, ktorý by podnikateľa ponúkajúceho masáže nútil vyvesiť si ceduľku s certifikátom o svojej odbornej spôsobilosti. Úplne mu stačí živnostenský list. Seriózny masér má však na svojom pracovisku vyvesený certifikát, alebo ho klientovi na požiadanie ukáže.
"Ja osobne poznám len dve zariadenia, ktoré na Slovensku robia kurzy na úrovni, tie ostané sú o ničom, už vôbec nehovorím o záplavách kurzov, ktoré robia u nás ľudia z Maďarska, Poľska, Bulharska, to je vyložená komercia," hovorí masér František Valúch.
Jednou z nich je podľa neho Stredná zdravotná škola pre zrakovo a sluchovo postihnutých v Levoči, druhým zariadením je Akadémia vzdelávania v Bratislave, do ktorej sa môže prihlásiť ktorýkoľvek záujemca. Súčasťou tohto šesťtýždňového intenzívneho kurzu sú aj prednášky na lekárskej fakulte a masírovanie pod dozorom lekárov.
Správne urobená masáž uvoľňuje aj lieči. Nie je ani lacná. Ktorú si vybrať? V dnešnej prílohe vám ponúkame prehľad známych i menej známych metód, ich kontraindikácie a názory odborníkov.