Dobre urobená masáž nielen uvoľňuje, ale aj lieči. Nie každá masáž je vhodná pre každého. Ktorá je pre vás tá pravá? Na čo si treba dať pozor?
Masáž lávovými kameňmi
Masáž, robená pomocou teplých kameňov alebo prikladanie vzácnych kameňov na telo, boli obľúbené už u starých Inkov, v Mezopotámii, v Indii, v Číne aj u Indiánov.
Čo sľubuje:
Odporúča sa ako terapia pre ľudí s civilizačnými problémami: nespavosť, stres, migrény, mierna obezita, zle trávenie, únava, podráždenosť, nespavosť.
Ako prebieha:
Základný masážny prostriedok tvorí súbor 53 lávových kameňov rozličnej veľkosti a tvaru, čo zodpovedá počtu týždňov v roku. Na masáž sa používajú obrúsené lávové kamene, ktoré majú vraj mimoriadne silnú energetickú vibráciu.
Kamene sa v ohrievači s horúcou vodou zohrejú na teplotu 38 až 40 stupňov a terapeut vám ich postupne kladie na celé telo, začína od nôh, teda aj na nohy, chrbát, potom na brucho a hruď.
Terapeutické účinky masáží spočívajú v rozprúdení energie v našom tele.
Masáž uvoľňuje svalstvo, stimuluje krvný obeh, prečisťuje lymfatický systém, čistí krv a orgány látkovej premeny.
Pri masáži pijete pravý čínsky čaj, počúvate relaxačnú hudbu pri sviečke, pozeráte tranquility book a cítite dotyk horúcich kameňov.
Masáži by sa mali vyhnúť ľudia s vysokým krvným tlakom či astmou, neodporúča sa ani tehotným ženám.
Čo to stojí:
90-minútová masáž: asi 700 korún
Náš tip: amatérsku masáž si môžete urobiť aj doma. Súpravu kameňov so špeciálnym ohrievačom a kliešťami si môžete kúpiť cez zásielkový obchod. Vyjde vás to na 1995 korún.
Šiatsu
Shiatsu znamená tlak prstami. Je to japonská masáž, v súčasnosti veľmi atraktívna. Ide o veľmi starú metódu, ktorá existovala ešte v kmeňovej spoločnosti a niektorým pacientom vraj dodáva pocit istoty. Existuje asi dvesto druhov tejto techniky. Táto exotická masáž je zameraná na obnovu telesnej i duševnej rovnováhy, pôsobí aj na svalový, obehový a lymfatický systém.
Ako prebieha:
Zvláštnosťou je, že počas procedúry je človek oblečený. Masér využíva digitopresiu, čiže prstovotlakovú metódu. Vlastné ošetrenie do istej miery pripomína masáž. Trvá väčšinou hodinu. Za ten čas klient leží na bruchu, na chrbte a napokon sedí, poradie nie je dôležité. Terapeut pôsobí rozličnými spôsobmi na 92 bodov v tele - niekedy používa bruško palca, dlaň či bruško dlane alebo koleno, lakeť, prípadne chodidlá. Terapeut môže dokonca po pacientovi stúpať, čo znie dosť odstrašujúco.
Nie je vhodná pre ľudí s vírusovými ochoreniami, infekciami, zápalmi a ochoreniami kože.
Čo to stojí:
60 minút asi 600 korún
Thajská masáž
Certifikát na thajskú masáž na Slovensku nemá nikto, robia ju Thajčanky, ktorých certifikát má celosvetovú platnosť.
Na Slovensku ju však robia nielen tieto orientálne masérky, kurzy totiž robí kde-kto, a preto si treba dať pozor, ku komu sa vyberiete.
Ako prebieha?
Masírovaný leží na zemi na lôžku zvanom futón, ktorý je plnený pohánkovými šupkami s relaxačným účinkom. Masíruje sa zásadne celé telo - od chodidiel až po hlavu. Masíruje sa celými dlaňami, nielen prstami, a namiesto hrán dlaní masér využíva celú plochu predlaktia. Svaly sa naťahujú nadoraz, až po prah bolesti. Atraktívnou špecialitou je masáž chodidlami po chrbte.
Čo sľubuje:
Thajská masáž sa okrem liečebného účinku odporúča aj ako prevencia pred ochoreniami. Pôsobí ako účinná pomoc pri bolestiach hlavy, chrbtice, chronických zápalových ochoreniach, dýchacích ťažkostiach, neurologických a kožných chorobách, pooperačných stavoch a podobne. Od bežnej masáže sa líši tým, že klient leží na matraci umiestnenom na podlahe a masér väčšinou kľačí vedľa neho alebo po ňom dokonca chodí.
Názor odborníka:
Fyzioterapeut Marián Jankech: "Môžete ju absolvovať aj pri menších zdravotných problémoch. Ak ju robí skúsený odborník, nemala by uškodiť. Podobne ako šiatsu ju neodporúčam ľuďom trpiacim osteoporózou, hrozia im zlomeniny. Ak máte závažnejšie zdravotné problémy, poraďte sa s lekárom."
Čo to stojí:
60 minút od 500 do 700 korún
Lymfodrenážna masáž
Je to špeciálna technika masáže zameraná na určité miesto, predovšetkým na oblasť porúch lymfatického systému. Jej pôsobenie spočíva v odplavení nahromadenej lymfy. Lymfodrenážna masáž zlepšuje krvný obeh, obeh lymfy, čiže miazgy, zvyšuje imunitu, tvorbu leukocytov. Robí sa aj na onkologických oddeleniach, je presne indikovaná lekárom.
Čo sľubuje:
Zlepšenie celulitídy, až jej odstránenie. Úľavu pri migréne, bolestiach hlavy vyvolaných tlakom či napätím a predovšetkým pri kĺbovom reumatizme v jeho primárnej chronickej forme.
Názor lekára:
MUDr. Eva Jančoková, internistka: "Tento druh masáže ponúkajú aj desiatky kozmetických a skrášľujúcich salónov, preto som trocha skeptická, či ju robia kvalifikovaní odborníci. Mnohí naozaj nie sú na takej úrovni, aby posúdili, či terapia neublíži, a je otázka, či ju vedia aj robiť. Ak má človek, ktorý sa jej podrobí, ochorenia lymfatických ciest, uzlín môžu vzniknúť značné somatické alebo fyziologické problémy. Keď sa preženie tlak masážou, môže spôsobiť rôzne podliatiny a oveľa horšie trombotické stavy, keď môže prísť aj k ohrozeniu života."
Čo to stojí?
V bežných masážnych salónoch od 250 do 350 korún za 30 minút, v špecializovanom centre, kde absolvovaniu procedúr predchádza vstupné lekárske vyšetrenie, je cena dvojnásobne i viacnásobne vyššia.
Vákuová, banková masáž
Táto, u nás novinka je stará už niekoľko tisíc rokov. Má korene v starovekej Číne a je založená na pôsobení podtlaku na podkožné tkanivá. Spočíva v prikladaní sklených baniek na postihnuté miesto. Je účinná, aj keď trochu bolestivá.
Čo sľubuje?
Uvoľnenie stuhnutého svalstva, odstránenie bolesti a odstránenie blokády chrbtice, úľavu pri zápale priedušiek, poruchách trávenia, kolitídach. Táto metóda je vraj účinnejšia ako akýkoľvek druh reflexnej či klasickej masáže. Po aplikácii je nevyhnutné na dva-tri dni sa vyhnúť cvičeniam, dvíhaniu bremien a prudkým pohybom. Neodporúča sa ľuďom s nádorovým ochorením alebo leukémiou. Môže totiž pôsobiť ako spúšťač nežiaducich procesov. Po jej absolvovaní by mal človek vypiť väčšie množstvo tekutín. Organizmus je po takejto masáži dehydrovaný, potrebuje si ich doplniť.
Pozor:
V plavkovom období je dobré vedieť, že po aplikácii vám zostane väčší alebo menší červený fľak, ktorý sa stratí asi do týždňa.
Čo to stojí:
Cena za aplikáciu: okolo 300 korún.
Dostali ste pred masážou dotazník?
Túto formu informácie o zdravotnom stave, ktorá je v zahraničí pred masírovaním zaužívaná, u nás súkromní maséri či rôzne relaxačné štúdiá, až na výnimky, nerobia. V rehabilitačných centrách, kde sa však platí aj za vstupné vyšetrenie, je takýto dotazník samozrejmosťou.
Pred masážou by sa mal masér dozvedieť, či:
* pravidelne užívate lieky,
* máte problémy so srdcom,
* trápi vás krvný tlak,
* máte epilepsiu,
* ste po operácii,
* máte kožné problémy, zapálené kŕčové žily,
* máte akútny zápal kĺbov.
Ak sa vás masér neopýta, mali by ste mu to sami povedať.
Najčastejšie ponúkané masážne terapie
* Klasická masáž - je masáž častí tela s použitím rôznych masážnych emulzií alebo gélov. Je to terapia odstraňujúca bolesť, napätie a únavu svalov.
* Reflexná masáž - znižuje vnútorné napätie a môžete ňou predísť rôznym chronickým ochoreniam. Využíva tlak reflexných zón na chodidlách a chrbte. Hodí sa pre každého, v tehotenstve sa však niektoré akupresúrne body vynechávajú.
* Relaxačná masáž - aktívne odbúrava stres, migrénu a únavu. Masáž sa robí pomocou relaxačných olejov. Pôsobí proti stresu, migréne a únave.
* Detoxikačná masáž - masér používa detoxikačné oleje, masáž detoxikuje organizmus, zlepšuje krvný obeh, ako aj metabolizus a imunitu organizmu.
* Reflexná masáž chodidiel - príjemná a účinná terapia, stará viac ako tisíc rokov, ktorá využíva stimuláciu reflexov chodidla. Pomáha odbúravať stres, únavu, bolesť chorobu. Pôsobí pozitívne pri depresii.
Náš tip: Urobte si medovú masáž
Je ideálna na detoxikáciu tela. Použiť môžete akýkoľvek med, ktorý vám partner natiera na chrbát od ramien až po kríže. Cez pokožku vychádzajú toxíny, ktoré sa zachytávajú v mede. Správne je, keď na konci masáže med pripomína žuvačku.