Aj stále atraktívnejšie a žiadanejšie morské pochúťky môžu spôsobiť zdravotné problémy. Odborný časopis Lékařské listy upozornil nedávno na najčastejšie problémy.
Kraby a údené ryby
Surové alebo nedostatočne tepelne spracované kraby spôsobujú črevné problémy s horúčkami. Údené ryby a rybie ikry môžu byť zase kontaminované botulotoxínom. Konzumenti majú zvyčajne chabé znalosti o tom, odkiaľ pochádza ryba, ktorú kupujú, alebo kde žila, v dobrých reštauráciách sa však na tento údaj môžu opýtať.
Ustrice a mušle
Ustrice a pokrmy z mušlí často vyvolávajú hnačkové ochorenia, ako je salmonelóza a shigelóza. Ustrice, mušle a ryby vylovené z fekálne kontaminovanej vody môžu navyše viesť k hepatitíde A, čiže infekčnej žltačke.
Všetky druhy morskej potravy môžu prenášať pečeňovú či pľúcnu motolicu, morskú hlísticu a niektoré ďalšie choroby, ktoré môžu spôsobovať problémy chronického charakteru.
Jedovaté ryby
Ryby lovené v Tichomorí a Karibskom mori zase v niektorých prípadoch obsahujú jed ciguaterotoxin. Jeho účinky sa dostavia do jednej až šiestich hodín. Klinický obraz intoxikácie sa líši podľa druhu ryby. Objaviť sa môžu závrate, nevoľnosť, bolesť brucha, kĺbov a svalov, vracanie, kŕče, halucinácie, poruchy kožnej citlivosti, vyrážka, obrna dýchacieho centra, postihnutie srdcovo-cievneho systému alebo kóma. V najťažších prípadoch je bezprostredne ohrozený život postihnutej osoby.
Ryby typu Scombridae, tuniak a makrela môžu obsahovať jed schromboid.
Jeho účinok sa prejaví niekoľko hodín po požití - v podobe bolesti hlavy, nevoľnosti, tachykardie, kŕčov v bruchu, sčervenania pokožky, žihľavky, zúženia priedušiek.
Proti otrave pasívne jedovatými rybami niet zatiaľ žiadneho špecifického lieku a liečba je symptomatická - výplach žalúdka, náhrada tekutín a solí, tlmenie kŕčov a podobne. Prvá pomoc spočíva v upokojení postihnutej osoby a navodení vracania.
Alergici by sa jedeniu rýb mali radšej vyhýbať. Okrem infekcie hrozí totiž aj alergická reakcia.