"Kolagén sa tvorí neustále. Nie je to tak, že telo vytvorí bielkovinu kolagénu a tá v tele dvadsať rokov sedí a nič nerobí. Naše telo sa neustále prispôsobuje podmienkam, ktoré mu vytvárame," hovorí pre SME lekárka LÍVIA HLAVAČKOVÁ.
"Ak napríklad začneme cvičiť, začnú sa prestavovať naše svaly, väzy, kosti, kĺby. Aj kosti sa neustále remodelujú. Keby sme na ne začali tlačiť určitým tlakom, tak sa v ich vnútri prebudujú trámce tak, aby sa mu prispôsobili. Takže ani kosti, ktoré vyzerajú staticky, vôbec statické nie sú. Sú živé súčasti živého organizmu," dodáva.
Rozhovor je prepisom podcastu, v ktorom sme sa snažili rozlúsknuť, či kolagénové produkty môžu naozaj fungovať. Je priateľsky ladený, preto si s respondentkou tykáme.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo je vlastne kolagén.
- Ako vzniká morský alebo vegánsky kolagén.
- Aká je jeho funkcia v ľudskom tele.
- Či je pre bunky náročné vytvárať kolagén.
- Či bunky niekedy zastavia jeho výrobu.
- Čo sa v ľudskom tele deje, keď má nedostatok a nadbytok kolagénu.
- Ako vznikol nápad dať kolagén do krémov, práškov a kapsúl.
- Či majú tieto výrobky rovnaký účinok ako huspenina od babky.
- Či existuje kvalitný a nekvalitný kolagén.
Čo bolo skôr? Instagram alebo kolagén?
Pri pohľade na sociálne siete to môže vyzerať tak, že prvý bol instagram. Samozrejme, bol to kolagén.
Skús vysvetliť, čo je vlastne ten kolagén?
Kolagén je bielkovina živočíšnych tiel, ktorá sa podieľa na tom, že držíme pohromade a máme nejakú štruktúru.
Zároveň je to najčastejšia bielkovina nášho tela. Nie je iba jedna. Kolagén je súborný názov pre 28 typov bielkovín, ktoré doteraz vedci určili.
Sú podobné tým, že majú rovnaké zloženie základných stavebných kameňov. Tie sa nazývajú aminokyseliny a vždy sa môžu poskladať trochu inak.
Keď dáš deťom v škôlke do rúk kocky lega, tak každý z nich poskladá niečo iné. Rovnako vie naše telo urobiť z aminokyselín 28 rôznych typov kolagénu, ktoré sa môžu podieľať na rôznych veciach.
Dá sa povedať, že ide o jednu rodinu kolagénov, kde každý člen je trochu iný?
Áno, niektorí sú dlhými hrubými rovnými vláknami, ktoré idú jedným smerom. Iní sú menšími kratšími vlákenkami, ktoré vytvárajú siete. Ďalšie sú až akési mikrovlákna.