Aké slovo si spojíte s cukrovkou? Sladkosti? Možno oveľa príhodnejšie by bolo disciplína. Pretože bez cvičenia, zdravej stravy a pravidelného monitorovania glykémie by cukrovkári nemohli plnohodnotne žiť. S tým posledným im dnes veľmi účinne vedia pomôcť technológie.
Možno ste nevedeli, ale diabetes môžete dostať v každom veku. Ten prvý, menej bežný, aj ten druhý, bežnejší. Cukrovka 1. typu patrí medzi autoimunitné ochorenia, to znamená, že telo ničí svoje vlastné bunky, ktoré produkujú inzulín. Ten je dôležitý pri spracovaní cukru z krvi (glukózy), z ktorého telo získava energiu.
Doposiaľ sa presne nevie, čo spúšťa diabetes typu 1, pretože hoci boli identifikované gény, ktoré sú s ním spojené, nie všetci ľudia, ktorí ich majú, na diabetes ochorejú. Jedným z dôvodov by mohli byť aj environmentálne faktory a teda znečistené životné prostredie.
Naproti tomu diabetes typu 2 je spojený prevažne so životným štýlom. Takže ak má človek nadváhu, nie je aktívny a nezdravo sa stravuje, zvyšuje sa riziko, že sa v jeho tele vyvinie diabetes typu 2.
Čo by ste o cukrovke mali vedieť
Možno si teraz poviete, načo o tom všetkom hovoriť, keď vy cukrovku nemáte. Nuž preto, že toto ochorenie je oveľa rozšírenejšie, ako predpokladáte a najmä stredná Európa je región, kde majú ľudia väčšiu predispozíciu na jeho vznik.
Podľa Medzinárodnej federácie diabetu (IDF) bude v roku 2045 týmto ochorením trpieť 783 miliónov dospelých ľudí. Teda približne každý ôsmy dospelý človek. To by znamenalo nárast o 46 %, čo je viac ako dvojnásobok odhadovaného nárastu populácie v rovnakom období.
Ak má človek cukrovku, musí si pravidelne merať hladinu glukózy v krvi, inak vedľajšie účinky tohto ochorenia môžu zhoršiť jeho zdravotný stav a spôsobiť nepríjemné komplikácie, či dokonca až smrť.
Technologické inovácie však napredujú aj v tejto oblasti a cukrovkári dnes majú k dispozícii riešenia, ktoré ich od pravidelného „pichania do prsta“ vedia oslobodiť. FreeStyle Libre je senzor a k nemu prislúchajúca čítačka (prípadne aplikácia v mobile) automaticky monitorujú hladinu cukru v krvi. Človek sa s týmto senzorom v ramene vie kúpať, cvičiť, behať, tancovať... Jednoducho viesť plnohodnotný život a pritom má stav glukózy v krvi stále pod kontrolou. Túto technológiu pritom čiastočne prepláca aj zdravotná poisťovňa.
Ako to funguje?
Do ramena, na zadnú stranu hornej časti paže sa zavedie senzor, pričom jeho aplikácia je bezbolestná. Stačí si len vybrať vhodné miesto na tele, najlepšie na spomínanej paži. Musí ísť o miesto, ktoré sa neohýba a nie sú na ňom jazvy, strie ani nerovnosti. Jediné obmedzenie je, že senzor sa nemá aplikovať krátko po sprchovaní alebo kúpaní, prípadne na nakrémovanú pokožku, pretože by nemusel dokonale priľnúť.
Senzor je vodotesný, takže sa s ním človek môže sprchovať, plávať i športovať. Môžete si ho vziať do bazéna aj do sauny, len treba rátať s tým, že kvôli vysokým teplotám nemusí dočasne zobrazovať
údaje o koncentrácii glukózy. Ak sa človek chce pred nejakou fyzickou aktivitou uistiť, že senzor bude skutočne držať, môže ho ešte zabezpečiť fixačným obväzom alebo tejpom.

Čo vie senzor prečítať
K senzoru sa dodáva čítačka, prípadne aplikácia v mobile. Ak chce človek vedieť, aké hodnoty senzor nameral, jednoducho priloží malú čítačku do blízkosti senzora a pozerá na čísla a grafy. Jednoduché a okamžité.
Zo senzora sa do čítačky posielajú informácie o aktuálnej koncentrácii glukózy. Okrem toho človek vidí koncentráciu glukózy za posledných osem hodín a vie, či sa hladina drží v rámci zvoleného rozsahu hodnôt, prípadne sa môže orientovať aj vďaka šípke trendu, ktorá napovie, akým smerom a akou rýchlosťou sa koncentrácia glukózy pohybuje.
Na čítačke sa spolu s hodnotami môže zobraziť aj správa, či nameraná hodnota glukózy nebola priveľmi nízka alebo vysoká. K týmto hodnotám sa vie dostať aj lekár, ktorý ich podrobne analyzuje z grafov a vidí, ako a v akých dňoch, prípadne situáciách telo reaguje na úroveň glukózy v krvi.
Pomáhajú mu k tomu aj informácie, ktoré si vie človek s diabetom jednoducho naťukať do prístroja v podobe poznámky k danému dňu alebo situácii.
FreeStyle Libre je zariadenie, ktoré ľuďom s cukrovkou podstatne zvyšuje kvalitu života. Majú pod kontrolou glykémiu a pritom môžu robiť všetky aktivity, ktoré majú radi. Keďže cukrovku zatiaľ nevieme vyliečiť, sú takéto inovatívne technológie jediným riešením, ktoré diabetikom vedia uľahčiť život s ochorením.
Systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Čítačka) a Systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Senzor) sú zdravotníckymi pomôckami. Číslo notifikovanej osoby: 2797. Čítajte pozorne príručku používateľa a informácie o bezpečnom používaní.
ADC-68195 V1.0 12/22
Tento článok vám prináša Abbot.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.