Väčšina detí sa zvyčajne narodí v termíne, teda medzi 38. a 42. týždňom tehotenstva matky. Niekedy je však potrebné im dopomôcť, keďže s pribúdajúcimi týždňami sa zvyšuje aj riziko vzniku patológií a možných komplikácií.
Najnovší holandský výskum Amsterdam University Medical Centers (UMC) však upozorňuje, že vyvolanie pôrodu u nízko rizikového tehotenstva môže mať dlhodobé následky na kognitívny vývoj dieťaťa.
Výsledky aktuálne publikoval v časopise Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica (AOGS) a vychádza z dát od takmer 226 700 holandských 12-ročných detí.

Výskumníčka na oddelení pôrodníctva v Amsterdam UMC Renee Burger v tlačovej správe priblížila, že pri nízkorizikových tehotenstvách si všimli malé, no významné zníženie skóre v testoch u detí, ktoré sa narodili po indukovanom (vyvolanom) pôrode v termíne od 37. do 41. týždňa, v porovnaní s ich rovesníkmi, u ktorých v tom istom týždni nebol vyvolaný pôrod.
"Aj keď vplyv na samotné dieťa môže byť malý, vzhľadom na zvyšujúci sa počet elektívnych indukcií (nie medicínsky indikovaných) to môže mať potenciálne veľký dopad na spoločnosť,“ podotýka Burger.
V texte sa dočítate:
- Aký bol rozdiel medzi deťmi narodenými po indukovanom pôrode a ich rovesníkmi.
- Aká je miera indukovaných pôrodov na Slovensku a vo svete.
- Kedy je dôvod na indukciu.
- Čo musí žena spĺňať, aby išla na programovaný pôrod.
Vplyv indukcie na kognitívny vývin
Deti po dokončení primárneho vzdelávania v holandskom vzdelávacom systéme, zvyčajne vo veku 12 rokov, rozdelia medzi štyri rôzne úrovne sekundárneho vzdelávania.
Urobia tak na základe ich intelektuálnych schopností. V poslednom ročníku primárneho vzdelávania totiž všetky deti absolvujú test, ktorý im ukáže ich možnosti.