Na rakovinu prostaty na Slovensku zbytočne umiera každý desiaty muž, uvádza Národný portál zdravia.
V súčasnosti ide o najčastejšie onkologické ochorenie, ktorým trpia muži v Európe. "Preto sú dôležité preventívne prehliadky. Najneskôr po päťdesiatke by mal každý muž navštíviť urológa. Ak sa rakovina už v minulosti vyskytla v rodine, napríklad otec pacienta mal karcinóm prostaty, mal by prísť na preventívnu prehliadku v štyridsiatke," hovorí pre SME urológ, Ján Švihra mladší.
To však urobí málokto. "Údaje Slovenskej urologickej spoločnosti hovoria, že na tieto povinné prehliadky chodí asi štrnásť percent mužov. Čiže veľmi málo," dodáva lekár, ktorý s kolegami na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine Univerzity Komenského pracujú pod vedením profesora Petra Zvaru na medzinárodnom výskume, ktorého cieľom je zlepšiť liečbu rakoviny prostaty.
Časť výskumu prebiehala v laboratóriách v dánskom Odense na University of Southern Denmark a v USA na University of Vermont.
Ich výsledky uverejnil prestížny odborný časopis Frontiers in Oncology a na kongrese New England Section ich ocenila aj Americká urologická spoločnosť. Práca lekárov dostala cenu za najlepší abstrakt v kategórii "Rakovina prostaty".