Necelý mesiac po tom, ako 79-ročný herec Robert de Niro oznámil, že sa stal siedmy raz otcom, sa do klubu neskorého otcovstva pridal aj jeho kolega, 83-ročný Al Pacino. Začiatkom júna potvrdil, že spolu s o 54 rokov mladšou partnerkou Noor Alfallahovou čakajú dieťa.
Pripojili sa tak k mnohým hercom, hudobníkom či americkým prezidentom, ktorí si takto „predĺžili“ mladosť.
A aj keď sa zdá, že oslavujú šťastné udalosti, vyvoláva to otázku vhodnej vekovej hranice pre otcovstvo a možných rizík pre dieťa aj matku. Ukazuje sa totiž, že ani vek otca nie je v tomto smere zanedbateľný.

Newyorský lekár internista Stuart Fischer pre britský bulvárny denník Daily Mail v súvislosti s Al Pacinom uviedol, že v takom vysokom veku je rizikové mať dieťa.
„Pôjde ako 80-ročný otec na bejzbalový zápas, skontroluje domácu úlohu dieťaťa a uistí sa, že si vie zaviazať topánky? Odpoveď je nie... ak máme na mysli len jeho a nie jeho asistentov,“ poznamenal.
Navyše, výskumy poukazujú na negatívne vplyvy vysokého veku otca na plodnosť, pôrodnú váhu a výskyt záchvatov u novorodencov či na genetické mutácie a autizmus.
V texte sa dočítate:
- Ako stúpa vek otcov.
- Aký má vplyv vyšší vek otca na dieťa.
- Aká je spojitosť medzi autizmom a vysokým vekom otca.
Vek otcov stúpa v USA i v Európe
Podobne, ako sa zvyšuje vek prvorodiček, pomaly stúpa aj priemerný vek novopečených otcov. V Spojených štátoch amerických medzi rokmi 1972 – 2015 sa zvýšil o tri a pol roka. Štatistika ukazuje, že prvého dieťaťa sa Američan dočká vo veku 30,9 roka. Deväť percent otcov malo v čase narodenia dieťaťa najmenej 40 rokov.