SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

V Bratislave vyskúšali novú metódu operácie fibrilácie predsiení, zvyšuje dostupnosť liečby

Fibriláciou predsiení trpí na Slovensku približne 200-tisíc pacientov

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave zrealizovali prvýkrát na Slovensku novú liečebnú metódu fibrilácie predsiení.

Zvyšuje bezpečnosť a účinnosť liečby tejto arytmie pomocou katétrovej ablácie s použitím pulzného elektrického poľa. Významne skracuje trvanie operácie, čím zlepší dostupnosť liečby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvetisíc voltov

V pondelok (12. 6.) ju realizovali u ôsmich pacientov, uviedol prednosta Kliniky kardiológie a angiológie a primár oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH Robert Hatala.

SkryťVypnúť reklamu

Fibrilácia predsiení je najčastejšia arytmia dospelého veku, ktorou na Slovensku trpí približne 200-tisíc pacientov. "Jej záludnosť spočíva v tom, že u časti pacientov môže byť dlho nepoznaná, pretože nemusí spôsobovať dramatické príznaky, iným však robia záchvaty arytmie zo života peklo. Najzávažnejšia je však skutočnosť, že arytmia zvyšuje 5-násobne riziko mozgovej porážky a srdcového zlyhávania," vysvetlil Hatala.

Riešením ochorenia je metóda tzv. katétrovej ablácie, keď lekári za pomoci špeciálnych katétrov zvedených do ľavej predsiene srdca izolujú potenciálne ohniská, ktoré arytmiu vyvolávajú.

Súvisiaci článok Odborníčka na výživu: Ľudia robia z éčok strašidlá. Pod mnohými sa skrývajú vitamíny Čítajte 

"Doposiaľ to bolo postavené predovšetkým na technológii, keď sme okolo ohniska vytvorili akúsi kruhovú bariéru, ktorá pozostávala zo splývajúcich bodov a ktorá bránila šíreniu abnormálnych elektrických vzruchov na srdci. Na vytvorenie takejto bariéry sa používa v týchto prípadoch buď kontrolované zohriatie špičky katétra, alebo zmrazenie tkaniva špeciálnym balónom v srdci," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor Hatala ozrejmil, že posledný rok sa vo svete začala využívať nová metóda, ktorá fibriláciu rieši elegantnejšie, rýchlejšie, bezpečnejšie a účinnejšie.

"Je postavená na aplikácii ultrakrátkych (mikrosekundových) elektrických výbojov s napätím okolo 2000 voltov. Takéto impulzy poškodia membrány buniek podieľajúcich sa na vzniku a šírení arytmie na požadovaných miestach srdca," ozrejmil.

Po opakovaných aplikáciách výbojov dochádza k nezvratnému odumretiu buniek. "Najcitlivejšie na takýto výboj sú práve bunky, ktoré chceme odstrániť. Ostatné sú veľmi rezistentné, čím je daná bezpečnosť operácie," podotkol s tým, že operácia prebieha v úzkom priestore predsiene srdca, pri ktorej sa nachádzajú aj iné dôležité štruktúry, ktoré lekár nesmie poškodiť.

SkryťVypnúť reklamu

Skúška na Slovensku

Tento týždeň je technológia skúšobne dostupná aj na Slovensku. "Sme radi, že sme mohli urobiť prvých ôsmich pacientov. Už teraz je jasné, že metóda umožní zvýšiť počet liečených pacientov, tým skrátiť čakacie doby a zlepšiť dostupnosť liečby. Veríme, že zdravotné poisťovne budú liečbu financovať, pretože ide o vysoko nákladovo efektívnu liečbu, ktorá má potenciál eliminovať opakované hospitalizácie pacienta a súčasne prispieť k zníženiu odvrátiteľných úmrtí," skonštatoval Hatala.

Súvisiaci článok Mrazené čučoriedky môžu mať viac vitamínov ako čerstvé. Ako tepelne upravovať ovocie a zeleninu? Čítajte 

Po operácii podľa jeho slov pacient zostáva hospitalizovaný na oddelení približne 24 hodín a vráti sa späť do aktívneho života asi po jednom týždni.

Náklady na technológiu pre zavedenie novej metódy budú financované z projektu Európskeho fondu obnovy a liečba by mala byť dostupná nielen v Bratislave v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, ale aj vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach a v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  2. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  3. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  4. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Zvonenie v ušiach?!
  7. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  8. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 321
  2. Všetkým lepí pred voľbami 10 103
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 843
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 7 643
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 740
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 128
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 489
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu