Čokoládovohnedá pokožka nás môže vyjsť poriadne draho. Dermatovenerológ Vladimír Hegyi upozorňuje, že ak si opaľovací krém natrieme len tak halabala, ani drahý nie je účinný. Ak sa chcete opaľovať "zdravo", radí pozorne si prečítať, koľko krému máte na pokožku natrieť a odporučenú vrstvu dodržať. Napríklad ak ide o dva miligramy na štvorcový centimeter, tak zistíte, že pri ploche ľudskej kože s veľkosťou 1,8 štvorcového metra spotrebujete na jedno natretie celú tubu. Cez deň na pláži by sme sa mali natrieť aspoň dva-trikrát, teda spotrebovať dve až tri tuby. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Slnečné lúče škodia viac, ako sme si kedy mysleli. Podľa najnovšej štúdie môže byť riziko slnenia dokonca ešte väčšie, ako nás doteraz varovali kožní lekári. "Účinok slnečného žiarenia na ľudské zdravie sa vyjadruje tzv. UV-Indexom. A v doterajších výpočtoch sa táto hodnota často podceňuje," tvrdí Peter Höppe z mníchovskej univerzity, ktorý sa tri roky venoval výskumu medzinárodne platného UV-Indexu. Štúdia ukázala, že sila žiarenia môže byť až dvojnásobne vysoká oproti hodnotám uvádzaným v tomto indexe, čo by znamenalo, že riziko spálenia je vyššie.
Nejsť vôbec na slnko? To určite nie
Ako naložiť s touto informáciou? Už aj tak nás lekári strašia až-až. Nevychutnávať si ležanie pri vode? "To určite nie. Slnka sa netreba báť, treba sa však pred ním rozumne chrániť," hovorí kožná lekárka Dana Vavrová.
"Každý človek dostáva už pri narodení akýsi košíček ultrafialového žiarenia, ktoré jeho koža znesie," tvrdí dermatovenerológ Vladimír Hegyi. Každý dostane iný obsah košíka a keď si ho vyčerpá nadmerným slnením napríklad už do tridsiatky, nastávajú problémy.
Naša koža má totiž obmedzenú schopnosť regenerácie a môže sa stať, že niektoré bunky ostanú trvale poškodené. Odrazí sa to napríklad v štatistikách zhubných kožných nádorov - melanómov.
Kožné problémy sa nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch.
"Spálenie síce o chvíľu pominie, ale koža si to zapamätá a prehrešky sa postupne sčítavajú. Aj ľuďom, ktorí sa nikdy nespália, môže časom hroziť rakovina, ak sú často a dlho na slnku," hovorí profesorka Mária Šimaljaková.
Pozor na prekonané mýty
Donedávna lekári tvrdili, že pred ultrafialovým žiarením najlepšie ochráni odev. "Pred UV lúčmi však vôbec neochráni napríklad tričko pri kúpaní," upozorňuje MUDr. Hegyi. "Lúče prechádzajú vlhkou tkaninou ako mriežkou. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie chránia farebné odevy, ktoré najviac pohlcujú ultrafialové žiarenie. Nevýhodou je, že zároveň kožu zahrievajú. Tenké biele tkaniny sú pre priepustnosť menej vhodné. Syntetické, napríklad nylon, prepúšťajú menej UV žiarenia ako bavlna.
Je tiež veľkou chybou myslieť si, že sa nemusíte chrániť pred ultrafialovým žiarením, keď sú na oblohe mraky. "Slnko si nás nájde všade, aj keď sme pod slnečníkom, pod vodou, aj keď je pod mrakom," varuje RNDr. Martin Kremler z Katedry meteorológie a klimatológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. "Dokonca aj keď je zamračené, oblaky prepúšťajú 20 až 30 percent žiarenia."
Ak ležíme na pláži, musíme myslieť na to, že tu je ožiarenie vyššie, lebo piesok odráža približne 25 percent radiácie. Ani voda, ani more vás pred ultrafialovými lúčmi neuchráni. UV žiarenie preniká aj pod vodu - tesne pod vodu prenikne až 95 percent, tri metre pod vodou až 50 percent.
Na koľko nás vyjde bezpečné opaľovanie
Astrid, 200 ml, mlieko na opaľovanie OF 4 80 Sk
Capital soleil, 125 ml, SPF 30, detský sprej 515 Sk
Nivea Sun, 200 ml, mlieko na opaľovanie OF8 309 Sk
Nubian, 150 g, mlieko na opaľovanie OF 8 130 Sk
Dermacol, 200 ml, olej na opaľovanie OF 8 165 Sk
Sun, 150 ml, olej na opaľovanie OF1 145 Sk
Nivea Sun, 200 ml, osviežujúca voda na opaľovanie OF 10 275 Sk
Bioextrakt, 250 ml, olej na opaľovanie + mlieko grátis OF 8 175 Sk
Amica, 150 ml, olej na opaľovanie OF 8 96 Sk
Garnier, 200 ml, OF 40 275 Sk
Nivea Sun, 200 ml, spevňujúce trblietavé mlieko na opaľovanie OF 8 339 Sk
Prečo sú krémy v lekárňach drahšie?
Nie všetky krémy nás chránia pred ultrafialovým žiarením typu A aj B.
Ešte pred niekoľkými rokmi sa slnečnému UV A žiareniu venovalo málo pozornosti, preto nie všetky opaľovacie krémy majú ochranný faktor aj proti tomuto druhu žiarenia.
Toto žiarenie preniká hlbšie do kože a narúša podkožné štruktúry a spúšťa nezvrátiteľné procesy - starnutie, nádorové bujnenie. Jeho zákernosť, je aj v tom, že energetický potenciál tohto žiarenia je tisíckrát nižší, a preto necítime pálenie na koži.
Odfiltrovať UV B žiarenie je z technologického hľadiska oveľa jednoduchšie než pri UV A žiarení. To sa zatiaľ podarilo iba niekoľkým firmám. Výrobky, ktoré chránia našu pokožku aj pred nebezpečnejším UV A žiarením, sú preto drahšie a dostať ich najmä v lekárňach.
Pravidlá zdravého opaľovania
privykajte kožu pomaly na dlhšie slnenie, prvé tri dni opaľovania používajte ochranný faktor najmenej 15 pri opaľovaní bývajú najviac ohrozené biele miesta na tele - neopálené prsia, pri tangách zadky a ktorékoľvek slnkom nedotknuté miesto v čase od 11. do 15. hodiny sa pred slnkom schovajte, čím kratší tieň, tým kratší pobyt na slnku zvlášť treba chrániť deti, deti do jedného roka by sa vôbec nemali opaľovať chráňte si najmä hlavu - šatka, ktorá zakrýva krk, uši, líca, alebo klobúk s okrajom 10 cm znižuje zaťaženie tváre o 70 percent krém nanášajte 30 minút pred opaľovaním natieranie obnovujte každé dve hodiny treba sa natrieť dôkladne, napríklad ochranný faktor 25 nanesený v malom množstve môže nakoniec chrániť iba ako ochranný faktor 5 podľa dermatológov sú na ochranu vhodnejšie opaľovacie mlieka a krémy než oleje, ktoré sa rýchlejšie zotrú. Na čo by ste ešte nemali zabudnúť
pred opaľovaním treba zmyť z kože zvyšky voňaviek, rúžov, parfumov nepoužívajte ani dezodoranty - riskujete vznik neodstrániteľných pigmentových škvŕn medzi krémami s vyšším ochranným faktorom sú len veľmi malé rozdiely, napríklad faktor 50 zachytí len o percento viac slnečných lúčov ako faktor 30 pokožka tváre je citlivejšia, preto potrebuje vyšší ochranný faktor "falošné opálenie", teda opálenie pomocou samoopaľovacích krémov, neposkytuje na rozdiel od toho pravého ochranu pred slnkom. ak sa priamo neopaľujete, ale ste vystavení slnečnému žiareniu napríklad cestou do práce, potom vaša zatiaľ neopálená pleť vystačí s faktorom 15 slnko môže opaľovať aj cez oblaky, najmä pri tenkých oblakoch, keď rozoznáme polohu slnka pri priemernej oblačnosti sa znižuje intenzita UV žiarenia len o 20 - 40 percent oproti jasnému dňu ani hmla nás nechráni pred účinkami UV žiarenia. Pozor treba dať najmä pri difúznom svetle pri jemnej hmle, drobné kvapky zosilňujú UV žiarenie ako lupa. Čo pomôže pri spálení
studený kúpeľ chladivý gél, hydratačný krém, sprej s chladivým a protizápalovým účinkom (Panthenol) obklad z jogurtu, kyslého mlieka či smotany studený obklad z vychladeného čierneho alebo zeleného čaju vitamín C a E, prípadne jeden acylpyrín veľa tekutín.