Odborníci dlho považovali mikróby v črevách za niečo, čo nám len pomáha tráviť potravu. Výskum však ukazuje, že črevný mikrobióm dokáže o zdraví povedať oveľa viac.
Čo ak by dokázal odhaliť aj to, či sa u nás rozvinie Alzheimerova choroba?
Hoci to znie ako úryvok zo scifi knihy, nedávny výskum ukázal, že určité mikróby sú bežnejšie u ľudí s veľmi skorými príznakmi neurodegeneratívneho ochorenia.
Štúdiu uverejnil prestížny odborný časopis Science Translational Medicine.
Dôležitý miniatúrny ekosystém
Črevný mikrobióm tvoria mikroorganizmy a ich gény, ktoré sídlia v hrubom čreve. Odborníci hovoria, že tvorí dôležitý miniatúrny ekosystém. V našich črevách totiž sídli približne 39 triliónov mikróbov.

"Rôzne populácie mikroorganizmov sa považujú za dôležité pre naše celkové zdravie. Za určitých okolností však môže črevný mikrobióm obsahovať aj také mikróby, ktoré sú pre naše zdravie škodlivé," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Catherine Purse, doktorandka mikrobiológie na Quadram Institute vo Veľkej Británii.
Pri Alzheimerovej chorobe sa v mozgu abnormálne hromadia dva proteíny: amyloid-beta a tau proteín. Ich prítomnosť vedie k strate pamäti a poklesu kognitívnych schopností (poznávacích schopnosti, pozn. red.), pričom príznaky sa postupne zhoršujú.