Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou (ADHD) je u detí jednou z najčastejších porúch duševného zdravia. Na celom svete postihuje približne 7,2 percent ľudí do 18 rokov, pričom mnohí z nich budú mať poruchu aj v dospelosti.
Deti s ADHD sú impulzívne, nepozorné, nedokážu sa sústrediť, odbiehajú od činností a robia aj tri veci naraz.
"ADHD sa diagnostikuje podľa kritérií z manuálu DSM-5 (diagnostický a štatistický manuál duševných porúch, pozn. red.), ktoré zahŕňajú príznaky nepozornosti, hyperaktivity a impulzivity. Výskumníkom je však čoraz jasnejšie, že tento stav sprevádzajú aj problémy so sebaovládaním, ktoré ovplyvňujú schopnosť regulovať emócie," píšu v texte na portáli The Conversation neuropsychologička Barbara Jacquelyn Sahakian a kognitívna neurovedkyňa Christelle Langley z prestížnej univerzity v Cambridgei.
Odborníčky tvrdia, že problémy s reguláciou emócií sa pri ADHD dlho zanedbávali. Súčasný výskum však naznačuje, že môžu byť chýbajúcou časťou skladačky: napovie, čo sa deje v mozgu pacientov s touto diagnózou, a ako ich môžeme lepšie liečiť.
V texte sa dočítate:
- Aké je nervové prepojenie medzi ADHD a emóciami.
- Ako vyzerá liečba ADHD.
- Aký je mechanizmus pôsobenia najčastejšie používaného lieku.
- Čo hovoria aktuálne dáta o náraste ADHD.
Aké je prepojenie medzi ADHD a emóciami?
V novej štúdii, ktorú uverejnil odborný časopis Nature Medicine, sa vedkyne spolu s ďalšími odborníkmi rozhodli preskúmať, aké je nervové prepojenie medzi ADHD a emóciami.