Ľudia si ju často zamieňajú s bolesťou hlavy a nevenujú jej dostatočnú pozornosť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne ovplyvňujú náš život.
„Do ambulancie k nám chodia rôzni pacienti. Sú aj takí, ktorí trpia karcinofóbiou. Bolí ich hlava a majú strach, že majú nádor na mozgu. Veľakrát o vyšetrenie ani nestoja. Chcú len magnetickú rezonanciu, aby sa vylúčil nádor mozgu. Hneď ako ju urobíme a vylúčime nádor mozgu, sú vyliečení,“ hovorí pre SME neurologička ANETTA KOVÁČIKOVÁ z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
„Existujú aj takí, ktorí liečbu odmietajú, no keď je bolesť už naozaj silná, nevydržia to,“ dodáva.
Upozorňuje, že bolesť hlavy často podceňujeme. Ak sa vyskytujú častejšie ako dvakrát za mesiac a opakujú sa, teba navštíviť praktického lekára a následne neurológa.
V rozhovore sa dočítate:
- Aký je rozdiel medzi bolesťou hlavy a migrénou.
- Prečo migréna vzniká a čo jej predchádza.
- Aký je spojitosť migrény s duševným zdravím.
- Aké sú ortopedické dôvody vzniku migrény.
- Či môže migrénu spustiť aj konzumácia čokolády alebo plesňového syra.
- Prečo migrénou trpia častejšie ženy ako muži.
- Či môžu migrénou trpieť aj deti a ako sa u nich prejavuje.
- Ako dlho trvá, než pacient a lekár prídu na to, čo je spúšťačom migrény.
- Aký je rozdiel medzi migrénou s aurou a bez aury.
- Ako taká aura vyzerá.
- Ako lekári migrénu liečia.
- Kedy sa dá migréna liečiť nefarmakologicky a kedy by mal pacient užívať lieky.
- Ako funguje biologická liečba, čím sa líši od klasickej liečby, aké podmienky musí pacient splniť, aby mu ju mohol lekár predpísať.
- Koľko biologická liečba stojí a aké sú podmienky na to, aby ju preplatila poisťovňa.
- Aké nežiaduce účinky môžu nastať pri biologickej liečbe.
- Či môže pacientom s bolesťou hlavy pomôcť užívanie magnézia.
- Aké magnézium lekárka odporúča pacientom so štandardným, vysokým a nízkym tlakom.
Aký je rozdiel medzi bolesťou hlavy a migrénou? Dá sa to vôbec rozlíšiť?
Dá. Keď k nám do ambulancie príde pacient, ktorí tvrdí, že má migrénu, vyzvem ho, aby svoju bolesť opísal.
Migrénová bolesť hlavy je pulzujúca a väčšinou jednostranná – bolí polovica hlavy. Často ju sprevádza pocit na zvracanie. Stíši sa, keď sa človek utiahne do tichej tmavej miestnosti. A naopak, zvýrazní sa pri bežnej dennej aktivite, napríklad pri chôdzi po schodoch.
Oproti tomu je bežná bolesť hlavy, takzvaná tenzná bolesť, difúzna (rozptýlená, pozn. red.), tlaková. Nie je taká intenzívna ako migrénová bolesť hlavy a pri prechádzke na čerstvom vzduchu sa zmierni.
Vieme povedať, prečo migréna vzniká alebo čo jej predchádza?
Migréna je komplexný dej. Ľudia, ktorí ňou trpia, majú pravdepodobne genetickú predispozíciu na jej vznik.
Hlavnú úlohu pri migréne hrajú neuroprenášače v mozgu. Sú to chemické látky, ktoré sa uvoľňujú na konci nervových zakončení. Medzi tie najdôležitejšie patrí v tomto prípade serotonín, GRP peptid (peptid uvoľňujúci gastrín, pozn. red.) a iné.
Vplyvom rozličných vonkajších a vnútorných podnetov dochádza v aktivácii migrénových centier v mozgu. Konkrétne v mozgovom kmeni a v hypotalame. Aktivácia spustí v tele ďalšie reakcie, v dôsledku čoho si uvedomujeme bolesť.
Medzi vonkajšie podnety patria emócie, stres, ale aj rôzne potravinové faktory. K vnútorným podnetom zaraďujeme napríklad hormonálne zmeny.
Dôvody migrény môžu byť aj psychiatrické alebo ortopedické. Aká je spojitosť medzi migrénou a duševným zdravím?
Psychiatrické zložky sú veľmi rozšíreným príznakom migrénovej bolesti hlavy. Spúšťacím faktorom je najčastejšie stres alebo psychické vyčerpanie.
V tomto smere je migréna ako začarovaný kruh, pretože ak neovplyvníme sprievodnú psychickú zložku, tak sa v liečbe nepohneme ďalej.
Ak má pacient časté ataky bolesti hlavy, teda niekoľko dní v mesiaci, vplývajú na jeho kvalitu života. Navyše sú často depresívne naladení a úzkostní.
Niekedy v týchto prípadoch postačuje aj nefarmakologická liečba, teda konzultácia so psychológom. Inokedy je nutná farmakologická liečba, pričom indikujeme aj liečbu na zvládnutie úzkosti a depresie.
Aké sú ortopedické dôvody vzniku migrény?
Sú to najmä sedavé zamestnanie, práca pri počítači alebo šoférovanie. Dochádza totiž k výrazným vertebrogénnym bolestiam krčnej chrbtice.
Pacienti majú stuhnutú šiju, tuhé trapézy a bolesti z krčnej chrbtice vyžarujú do záhlavia. Vtedy môžeme hovoriť aj o kombinovanej bolesti hlavy, pretože ide o spojenie migrogénnej a cervikogénnej bolesti hlavy z krčnej chrbtice (dysfunkcia krku, nervov a kĺbov, ktorá je príčinou bolesti hlavy, pozn. red.).
Načrtli ste, že migréna môže súvisieť aj so životosprávou. Čítala som, že niektoré jedlá ju dokonca môžu spustiť. Patrí k nim napríklad čokoláda alebo plesňový syr. Je to naozaj tak?
Áno, je to tak. Pri tejto otázke by som rada zdôraznila, že pre pacienta, rovnako ako aj pre neurológa, je dôležitá spolupráca.
Pacientovi, ktorý trpí migrénami hovoríme, aby si viedol záznamový denník o migrénovej bolesti hlavy. Mal by si do neho zapisovať všetky spúšťacie faktory.
Zároveň ho upozorníme, aby to nepreháňal, pretože ani prílišné pozorovanie nie je veľmi dobré a tiež môže byť spúšťačom bolesti hlavy.
Ak na základe záznamu v denníku predpokladá, že mu nejaká potravina spôsobuje bolesť hlavy, mal by ju eliminovať. Ideálne na šesť týždňov. A následne ju opäť zaradiť do svojho jedálneho lístka.
Keď sa potvrdí, že spúšťala migrénu, sme radi, pretože sme našli jeden zo spúšťacích faktorov. Pacient si to zaznačí do záznamového diára a už vie, že sa má tejto potravine vyvarovať.
Stáva sa často, že spúšťačom migrény je potravina, alebo je to skôr ojedinelý jav?