Nočné bdenie nad školskými zadaniami alebo sociálnymi sieťami a potom skoré ranné vstávanie do školy sa zdá neoddeliteľnou súčasťou života tínedžerov. Čas spánku je obmedzený, pričom práve ten má vplyv na celkové zdravie a môže zohrať dôležitú úlohu aj pri správaní.
Ak váš potomok vyvádza a vy hľadáte riešenie, vedci z Inštitútu pre rozvoj mládeže na Univerzite v Georgii naznačujú, že riešením by mohol byť práve lepší spánok.
Ich štúdia ukázala, že tínedžerom vie dostatok spánku pomôcť odolávať účinkom stresujúceho prostredia. Svoje závery výskumníci publikovali v odbornom časopise Sleep Health.
Hlavná autorka štúdie Linhao Zhang približuje, že stresujúce prostredie núti dospievajúcich snažiť sa o okamžité odmeny. Uprednostňujú ich pred takým, na ktoré by museli čakať dlhšie. Sú aj dospievajúci, ktorí sa v stresujúcom prostredí nesprávajú impulzívne.

Zistenia výskumníkov zdôrazňujú úlohu spánku v kognitívnom a behaviorálnom vývoji a mohli by byť aj zdrojom informácií pre pomoc pri psychologickom vývoji detí čeliacich domácim stresorom.
Zhang tvrdí, že vyvinúť intervencie pre ľudí v stresujúcich prostrediach je veľmi nákladné a niekedy je na zmenu nevyhnutná práca viacerých generácií. Spánok je však modifikovateľným správaním, preto môžu byť zmeny úsporné.
V texte sa dočítate:
- Koľko naozaj spávajú dospievajúci.
- Ako môže spánková deprivácia ovplyvniť ich správanie.
- Ako vplýva nedostatok spánku na zdravie.