Ak plánujeme schudnúť, okrem stravy prehodnocujeme aj svoj postoj k pohybu. Snažíme sa zvýšiť jeho frekvenciu, trvanie aj intenzitu. Niektorí preferujú cvičenie pred prácou a iní zase podvečer po splnení všetkých povinností.
Ktorý čas je pre naše zdravie lepší? Aj na to ponúkla odpoveď veda.
Nová štúdia publikovaná v septembri v lekárskom časopise Obesity totiž ukázala, že ranné cvičenie má väčší prínos pre udržanie si váhy ako tréning v inom dennom čase. Výsledky naznačujú, že najlepšie je cvičiť medzi siedmou a deviatou hodinou ráno.
Vedci v observačnej štúdii zistili, že ľudia, ktorí cvičili ráno, mali nižší BMI a obvod pása, aj keď celkovo cvičili menej ako ľudia, ktorí cvičili popoludní a večer.

Podľa autorov štúdie ranné cvičenie by mohlo byť dôležitým faktorom pri prevencii obezity a mať pozitívny vplyv na ľudí, ktorí zvyknú zvyšok dňa presedieť.
„Z dôkazov vyplýva, že robiť správne veci v správny čas môže byť dôležité pre udržanie zdravého metabolizmu a telesnej hmotnosti,“ uvádzajú autori v štúdii.
V texte sa dočítate:
- Z akých údajov vychádza štúdia.
- Aké ďalšie vysvetlenia môžu byť za rozdielom medzi skupinami.
- Aké sú ďalšie výhody ranného cvičenia.
Nižšie BMI aj obvod pása
Tím hlavného autora štúdie Tongyu Ma z Hong Kong Polytechnic University a Franklin Pierce University v Rindge v New Hampshire skúmal údaje od 5285 osôb, ktoré sa zúčastnili na prieskume výživy (NHANES) Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v rokoch 2003 - 2004 a 2005 - 2006.
Z informácií, ako boli vek, pohlavie, spôsob stravovania a aj údajov zo zariadenia merajúceho aktivitu, ktoré nosili účastníci na boku, chceli výskumníci nájsť možnú spojitosť medzi časom cvičenia a dvoma kľúčovými ukazovateľmi obezity: BMI a obvodom pása.
Jednotlivcov rozdelili do troch skupín podľa toho, kedy cvičili. Ráno zvyklo cvičiť 642 osôb, na poludnie 2456 a večer 2187. U tých, ktorí mali tréning ráno, bol v priemere BMI nižší (27,4) v porovnaní s tými, ktorí športovali popoludní (28,4) a večer (28,2).

Aj pri obvode pása sa ukázala podobná súvislosť. Priemerný obvod pása rannej skupiny bol 95,9 cm, v prípade popoludňajšej skupiny takmer 98 cm a vo večernej skupine to bolo 97,3 cm.
Výskumníci tiež zaznamenali klesajúci lineárny trend medzi počtom minút cvičenia za týždeň a obezitou. Čím viac sa cez týždeň cvičilo, tým nižší bol priemerný BMI. Slabší trend pozorovali v poludňajších, popoludňajších alebo večerných skupinách.
Problémy pri interpretácii
Aj keď ranná skupina, v porovnaní s ostatnými skupinami, cvičila menej a trávila viac času v sede, udržala si zdravší BMI a obvod pása. Tento trend pretrval aj po zohľadnení faktorov ako sú vek, pohlavie, etnický pôvod, užívanie tabaku a strava.