S pribúdajúcim vekom strácajú naše svaly silu. Nejde o jedinú časť ľudského tela, ktorú ovplyvňuje starnutie. Podobne sú na tom aj kosti, pričom tieto zmeny môžu mať vážny vplyv na životný štýl - narastá riziko zlomenín, ktoré je spojené so zvýšeným rizikom úmrtia.
James Edwards, profesor na univerzite v Oxforde, v texte na portáli The Conversation upozorňuje, že našťastie, rovnako ako môžeme budovať silu vo svaloch, môžeme ju budovať aj v kostiach.
"Kosti sú oveľa viac, ako len akési lešenie. Kosť je zložitý orgán, ktorý má množstvo tvarov a veľkostí. Skladá sa z rozmanitej zmesi organických a anorganických zložiek, ako sú kolagén a vápnik," hovorí expert.
Dodáva, že spolu tieto komponenty vytvárajú štruktúru, ktorá je dostatočne tvárna na to, aby sa k nej svaly mohli pritiahnuť, tým sa mohli pohybovať, a zároveň sú dostatočne silné na to, aby chránili dôležité orgány.
V článku vysvetľuje, ako rýchlo sa kosti počas nášho života obmieňajú, čím sú výnimočné, ale aj to, čo by sme mali robiť, aby sme ich udržali čo najdlhšie zdravé a silné.
Kosti sa neustále menia
Keď sa povie kosť, väčšina z nás si predstaví pevnú, nepohyblivú a najmä trvalú štruktúru.
"Zdravá živá kosť zostáva pevná vďaka tomu, že sa neustále mení, pričom stará a poškodená sa nahrádza čerstvou," píše Edwards.
"Pri tejto vnútornej kontrole kvality sa kostra u zdravých ľudí obmení približne každých desať rokov, hoci u starších alebo chorých ľudí je to pomalšie. Nadmernú stratu kostnej hmoty môžu spôsobiť aj určité zdravotné stavy, napríklad rakovina alebo hormonálne zmeny počas menopauzy."