Zrak patrí medzi päť základných ľudských zmyslov. Máme ho vďaka očiam, ktoré prijímajú svetlo zo sveta okolo nás a následne prenášajú vizuálne informácie do mozgu. Vzniká vnem, ktorý nám umožňuje vnímať svetlo, farby aj tvary predmetov, či orientovať sa v priestore.
"Myslím, že zrak má najdôležitejšiu úlohu zo všetkých zmyslov. Keď človek príde o zrak, je to najväčší postih v živote," hovorí pre SME očný lekár VLADIMÍR SISKA.
Primár očného centra Excimer vysvetlí aj to, kedy sa môže zmeniť farba bielka, a či je oko jedným z prvých orgánov, na ktorých badať príznaky vysokého krvného tlaku.
Rozhovor je prepisom podcastu:
V rozhovore sa dočítate:
- Aké postavenie má zrak medzi ostatnými zmyslami.
- Čo dokážu povedať o našom zdraví očné zrenice.
- Prečo sa po užití kokaínu zrenice rozšíria, a po užití heroínu naopak zúžia.
- Ako môže reakcia zreníc odhaliť nádor.
- Čo hovorí o našom zdraví farba bielka.
- Pri akých ochorenia môže nastať zožltnutie bielka.
- Čo sa deje v našom tele, keď bielko sčervenie.
- Či sú žltkastá tuková hrčka a ružovkastý výrastok, ktoré sa môžu vytvoriť na očnom bielku nebezpečné, a treba ich odstrániť.
- Čo by sme mali robiť, keď nám praskne v oku cievka.
- Kedy môže byť prasknutie cievky nebezpečné.
- Či môže prasknutie cievky viesť k oslepnutiu.
- Do akej miery nám práca na počítači a pozeranie televízora kazia zrak.
- Aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú pre refrakčnú operáciu.
- Či je operatívne zníženie dioptrií vždy možné.
- Kedy zákrok prepláca zdravotná poisťovňa.
Máme päť základných zmyslov: zrak, sluch, čuch, hmat a chuť. Dá sa povedať, aké postavenie má medzi nimi zrak?
Myslím, že zrak má najdôležitejšiu úlohu zo všetkých zmyslov. Keď človek príde o zrak, je to najväčší postih v rámci života.
Keby ste si predstavili, čo pre človeka znamená strata jednotlivých zmyslov, ak človek oslepne, je na tom najhoršie. Z tohto hľadiska je to najdôležitejší zmysel.
Je prenos informácií cez zrakové nervy, teda to, aby sme videli, komplikovaný proces?
To, aby sme dokázali vidieť, je veľmi komplikovaný proces. Príroda to však vymyslela dobre.
Oko sa skladá z rôznych častí a cez všetky optické súčasti alebo médiá musí prejsť svetelný lúč. Dostane sa až na sietnicu, kde sa spracuje a vznikne z neho neurosenzorický vnem. Ten ide zrakovým nervom do mozgu, kde sa vyhodnotí ako nejaká informácia.
Medzi základné časti oka patrí očná guľa. Tá sa skladá z očného bielka, rohovky, vráskovcového opašteka, dúhovky, šošovky, cievovky, sietnice, slepej škvrny a sklovca. Vymenúvam ich preto, že o mnohých týchto častiach sa dnes budeme rozprávať. Začala by som zreničkami, pretože tie často aj podvedome vnímame a rozlišujeme napríklad, či sú zúžené alebo rozšírené. Čo nám vedia povedať o našom zdraví?
Šírka zreníc sa odvíja aj od psychického stavu človeka. Napríklad, keď sme v strese, máme v tele viac adrenalínu, čo spôsobuje rozšírenie zreníc.
Aj rôzne lieky a stimulačné látky ovplyvňujú šírku zreníc, rovnako tak aj rozličné zdravotné stavy, ako napríklad úraz, či nádor.
Je známe, že pri užívaní drog sa mení šírka zreníc. Zaujalo ma však, že pri užití kokaínu nastáva rozšírenie zreníc, zatiaľ čo pri heroíne naopak zúženie. Prečo?
Je to dané tým, že kokaín je stimulačná droga, jej účinok je excitačný. Dráždi náš sympatikový systém.
V oku, konkrétne v dúhovke, máme dva svaly: zvierač a rozširovač. Latinsky sa nazývajú musculus sphincter (zvierač, pozn. red.) a musculus dilatator pupillae (rozširovač, pozn. red.). Pri excitácii sa aktivuje rozširovač alebo dilatátor, tým pádom sa zrenička rozšíri.
Naopak, heroín pôsobí utlmujúco, dráždi parasympatický systém. A tak nastáva opačný proces. Viac sa aktivuje zvierač, a preto sa zrenička zúži.
Spomínali ste, že rozšírenie a zúženie zreníc môže súvisieť aj s rôznymi ochoreniami, napríklad nádormi. Ako?
Pri rôznych patologických procesoch v mozgu, v závislosti od toho, v ktorej časti nastáva problém, môžu byť ovplyvnené aj rôzne nervové dráhy, teda aj zrakové dráhy. Preto sa nádor na mozgu môže odzrkadliť aj na zreniciach. Môžu byť širšie, ale aj užšie.
Ak má oftalmológ podozrenie, že môže ísť o takýto prípad, spolupracuje s neurológom. A spolu podľa rôznych metód zisťujeme, kde je problém.
Väčšinou hľadáme odpoveď prostredníctvom magnetickej rezonancie (MRI) mozgu.
Mali ste už taký prípad, keď ste pri vyšetrení očí nadobudli pocit, že pacient môže mať nádor?
Áno, stal sa mi už taký prípad. Pacient príde na prvý pohľad s banálnym problémom a vy zistíte, že jeho zrenica nereaguje. Ak je rozdiel medzi tým, ako jednotlivé zrenice reagujú, hovoríme o anizokórii.
Ak obe zrenice reagujú rovnako, volá sa to izokória. V praxi to vyzerá tak, že ak zasvietite svetlom do jednej zrenice, zúži sa aj druhá.
Keď ide o anizokóriu, zasvietite pacientovi do oka, a na jednom oku sa zrenica zúži, no na druhom zostane buď oveľa širšia alebo užšia, nereaguje.
Vtedy by mal oftalmológ spozornieť a riešiť to s ďalším odborníkom.
Svetelné podnety na očiach si asi väčšina z nás doma netestuje, a tak by sme na to, že máme anizokóriu naozaj prišli až po návšteve lekára. Aj sami si však môžeme všimnúť zmenu farby bielka. Čo môže naznačovať?