Jesenné sychravé rána priam vyzývajú na šálku teplého voňavého čaju. Ten nielen zahreje, ale ako začína potvrdzovať aj vedecký výskum, je aj zdraviu prospešný.
Nová štúdia ukazuje, že každodenné pitie tmavého čaju môže pomôcť zmierniť riziko a progresiu cukrovky druhého typu u dospelých.
Výskumníci z University of Adelaide v Austrálii a Juhovýchodnej univerzity v Číne zistili, že v porovnaní s ľuďmi, ktorí nikdy nekonzumovali čaj, mali tí, ktorí pili tmavý čaj každý deň, o 53 percent nižšie riziko prediabetu a o 47 percent nižšie riziko cukrovky druhého typu.
Ich závery sa potvrdili aj po zohľadnení iných rizikových faktorov cukrovky, akými sú vek, pohlavie, etnická príslušnosť či index telesnej hmotnosti (BMI).

Zistenia prezentovali na tohtoročnom výročnom stretnutí Európskej asociácie pre štúdium diabetu (EASD) v Hamburgu.
„Zistenia naznačujú ochranné účinky čaju na reguláciu glukózy v moči, lepšej inzulínovej rezistencie, a teda aj lepšej kontroly hladiny cukru v krvi. Tieto výhody boli najvýraznejšie u tých, ktorí tmavý čaj pijú denne,“ hovorí spoluautor štúdie Tongzhi Wu.
V texte sa dočítate:
- Čo sledovali v štúdii austrálski a čínski výskumníci.
- Ako prispieva pitie tmavého čaju k zníženiu cukrovky.
- Čo zvážiť predtým, než ho zaradíme do nášho denného režimu.
Zistenia chcú ešte potvrdiť
Austrálski a čínski výskumníci v prierezovej štúdii skúmali súvislosť medzi frekvenciou pitia, typom čaju a vylučovaním glukózy v moči, inzulínovou rezistenciou a glykemickým stavom.
Pracovali s údajmi od viac ako 1900 dospelých, z ktorých 436 malo cukrovku, 352 malo vyššiu hladinu cukru a u 1135 ju malo v norme.
Do vzorky boli zaradení aj tí, ktorí zvyčajne čaj nepijú, aj tí, ktorí v minulosti pili jeden druh čaju. Vo zvyku malo piť čaj tisíc zúčastnených. Uviedli pritom rôzne typy čajov, 300 pilo zelený čaj, 125 čierny, 521 tmavý a zvyšní pili iný typ čajov. Všetci ich však pili bez mlieka a cukru.