Bratislava 7. februára (TASR) - Za optimálny čas na očkovanie proti chrípke sa podľa imunológa Martina Hrubiška považuje 6 týždňov pred očakávaným nástupom epidémie. To však neznamená, že by sa neskôr už nesmelo očkovať.
Hrubiško konštatoval, že mnohé nedorozumenia vznikajú okolo správneho načasovania vakcinácie. Súčasné poznatky imunológie uvádzajú, že "organizmus potrebuje po očkovaní na vytvorenie dostatočne účinnej hladiny protilátok zhruba 14 dní, preto obdobie 6 týždňov pred epidémiou nie je opodstatnené".
Ak sa zaočkovaný nainfikuje vírusom chrípky ešte skôr, ako sa u neho stihli vytvoriť protilátky, nehrozí mu horší priebeh infekcie. V prvých hodinách po vakcinácii reaguje bunková zložka obranyschopnosti, to znamená rôzne typy bielych krviniek tak, že v nich dochádza k stimulácii protivírusovej obrany.
Pripustil však, že očkovanie môže zlyhať. Stáva sa to, keď vírus chrípky veľmi rýchlo mení svoje vlastnosti a protilátky vytvorené použitou vakcínou nie sú schopné organizmus ochrániť proti novému kmeňu vírusu. Môže sa tiež stať, že očkovaný má nejakým spôsobom oslabený organizmus a ten nedokázal podanú vakcínu pozitívne prijať. Chyba však nie je vo vakcíne, ale v organizme, vysvetlil Hrubiško.
Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré môže mať najmä u ľudí s oslabeným obranným systémom závažný priebeh. Rizikovou skupinou sú najmä malé deti a ľudia po šesťdesiatom roku života.