Prvé prsné implantáty uzreli svetlo sveta v roku 1961. Vytvorili ich americkí plastickí chirurgovia Thomas Cronin a Frank Gerow.
No aj predtým ženy hľadali metódy, ako zvýrazniť svoje poprsie. Používali napríklad volskú chrupavku, silikónový tuk alebo hadí jed. V súčasnosti sú estetické chirurgické zákroky čoraz populárnejšie.
„Ak si žena zvolí príliš veľké a ťažké prsia, môže mať problém s tým, že nemôže dobre spávať na bruchu. Prsia aj veľa vážia, aj zavadzajú. Môže to byť nezvyk,“ vysvetľuje pre SME plastický chirurg LUKÁŠ ŠIMKO zo súkromnej kliniky Interklinik.
„Rovnako je to aj s oblečením. Treba ženám povedať, že ak si dajú urobiť veľké prsia a oblečú si väčšie oblečenie, budú vyzerať širšie, napriek tomu, že hmotnosť si možno zachovajú a budú mať úzky driek. Väčšie prsia opticky rozširujú postavu,“ dodáva.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké miery tela sú dnes ideálom krásy.
- Aké sú dôvody, pre ktoré si ženy chcú dať zväčšiť prsia.
- Podľa čoho sa rozhodnú, ktorá veľkosť je optimálna a kde sú hranice.
- Aké komplikácie môžu nastať, či je náročnejšie zmenšovanie, alebo zväčšovanie pŕs.
- Prečo je facelifting náročnejšia operácia ako zväčšenie pŕs.
- Ako dlho celý proces trvá: od prvej prehliadky až po to, že pacientka odchádza s novými implantátmi.
- S akým časom na zotavenie treba počítať.
- Či môže zväčšenie pŕs naozaj bolieť ako pôrod a prečo.
- Či môže nastať nejaká komplikácia, ak má žena implantáty a otehotnie.
- Koľko stojí zväčšenie alebo zmenšenie pŕs.
- Aké sú aktuálne trendy v plastickej chirurgii.
- Či je pri plastike pŕs a pier aj cesta späť.
Čo pre vás ako plastického chirurga znamená krása?
Krása je pre mňa harmónia celého zovňajšku danej osoby. Vôbec to nemusí byť špecifikované presnými mierami alebo veľkosťou. Ale všetko musí sedieť.
Kedysi sa hovorilo o akýchsi ideálnych mierach, ktoré mali mať modelky: 90 - 60 - 90. Vôbec to však nemusí byť tak. Daný pomer môže byť aj iný, ako kážu módne trendy.
Aktuálne je in mať miery 100 - 60 - 100. V móde sú viac zaguľatené tvary, možno za to môže vplyv sociálnych médií.
Pre mňa je krása veľmi individuálna. Niekto vie byť krásny s úplne odlišnými mierami ako niekto iný.
Keď sa povie plastická chirurgia, mnohí si asi predstavia najmä estetické zákroky. Ide aj o operácie, ktoré súvisia so zdravotným stavom?
Samozrejme, často v našej práci rekonštruujeme defekty. Či už sú po tumoroch, ktoré sa vyrežú a následne treba danú časť rekonštruovať, alebo to môžu byť aj poúrazové defekty.
Častým prípadom sú napríklad motorkári. Oskalpujú si predlaktia alebo u nich v dôsledku zranení vznikajú veľké kožné defekty.
Plastická chirurgia prešla viacerými fázami. Dostali sme sa až k estetickej časti. Treba to brať ako vec vývoja odboru.
S akými pacientmi sa stretávate častejšie? S tými, ktorí vyhľadávajú plastickú chirurgiu pre estetické dôvody alebo zdravotné?
Väčšinou sa v priebehu kariéry tento pomer posúva jedným alebo druhým smerom.
Na začiatku som sa venoval najmä medicínskej časti plastickej chirurgie. Venovali sme sa najmä chirurgii ruky, popáleninám a rekonštrukciám.
Čím ste vyoperovanejší a vybudujete si nejaké meno, postupne skĺzavate do estetickej medicíny, ktorá je vo veľkej miere o marketingu.
Samozrejme, operatér musí byť šikovný, ale je mimoriadne dôležité, aby bolo o vás aj nejaké povedomie.
Podľa vášho instagramu usudzujem, že sa venujete najmä plastike pŕs. Ako často vyhľadávajú ženy tento zákrok zo zdravotných dôvodov?
Prsníky sú jednou z top tém, ktorým sa venujem.
Môže ísť o rekonštrukčnú časť, napríklad, keď má pacientka tumor prsníka, absolvuje abláciu (odstránenie, pozn. red.) a následne môžeme prsníky rôznymi spôsobmi zrekonštruovať.
A potom k nám chodia ďalšie tri typy pacientiek.
Prvým sú pacientky, ktoré majú veľmi veľké prsia a chcú ich zmenšiť. Môže to byť zo zdravotných dôvodov: majú bolesti chrbtice, prsia im zavadzajú a prekážajú im v každodennom živote. To považujem za zdravotnú indikáciu.
Druhý typ sú ženy, ktoré majú poklesnuté prsia napríklad po tehotenstvách alebo schudnutí.
A potom sú pacientky, ktoré majú malé prsia a chcú si ich dať zväčšiť.
Prečo si ženy chcú dať zväčšiť prsia? Cítia sa po zákroku lepšie alebo je to dôsledok spoločenského tlaku?
Myslím, že často si ženy ten tlak na seba vytvárajú samy. Vidím na nich, že zväčšenie pŕs je akousi chirurgickou psycholiečbou.
Keď prídu rok po operácii, zrazu predo mnou stojí iná žena. Sebavedomie vie naozaj urobiť veľa. Väčšina z nich je po zákroku spokojnejšia sama so sebou.
Keď sa žena rozhodne, že si chce dať zväčšiť prsia, ako rozhodnete, ktorá veľkosť je pre ňu tá optimálna?
Čo sa týka proporcií, mám v hlave určitý ideál krásy.
Chcem, aby sedel obvod prsníkov s obvodom bedier - potom spĺňame tvar presýpacích hodín. Obvod v hornej časti je rovnaký ako v dolnej.
Snažím sa nikdy neprekročiť to, aby bol obvod prsníkov väčší ako obvod panvy. Je to pre mňa no go zóna.
Prečo?
Ak sa táto hranica prekročí, vznikajú plastiky, ktoré sú veľmi viditeľné, až vulgárne. Pre mňa je to neestetické. Snažím sa vyhýbať tomu, aby som sa dostal medzi takúto klientelu.
Teraz budú asi mnohí čitatelia prekvapení, že aj plastickí chirurgovia majú nejaké hranice, ktoré nechcú prekročiť. Predstava verejnosti je často taká, že plastický chirurg urobí čokoľvek, čo si klientky zažiadajú.
Mám asi šťastie v tom, že moje pacientky ku mne prídu väčšinou na základe odporúčania.
Preto si držím dobrý pacientsky kolektív, ktorý tvoria rozumné ženy. Nie sú to ženy, ktoré sú príliš extravagantné alebo vyhľadávajúce extrémy.
Také ku mne chodia len veľmi zriedkavo.
Takže, keď vás pacientka navštívi prvýkrát s tým, že by si chcela dať zväčšiť poprsie, vy jej na prvom sedení navrhnete, aká veľkosť sa hodí k jej typu postavy?
Áno, máme takú skúšobnú podprsenku, do ktorej sa dávajú skúšobné implantáty.

Treba povedať, že vyzerajú úplne inak ako tie ozajstné. Ale vedia krásne znázorniť, ako by to mohlo vyzerať a aj váhovo to je v pomere 1:1. Hmotnosť, ktorú pacientka cíti po jej nasadení, zodpovedá tomu, ako sa bude cítiť aj po nasadení skutočných implantátov.
S touto podprsenkou môže kráčať po ambulancii a zistiť, ako sa s nimi cíti. Napríklad, či ju to príliš neťahá v oblasti krku.
Teraz si to predstavujem ako v seriáli Krok za krokom, keď otcovi rodiny Frankovi zohnali falošné tehotenské brucho, aby vedel, čo všetko musí zvládať jeho tehotná žena, a aké to má náročné.
Presne tak to je. Ak si napríklad žena zvolí príliš veľké a ťažké prsia, môže mať problém s tým, že nemôže dobre spávať na bruchu. Prsia aj veľa vážia, aj zavadzajú. Môže to byť nezvyk.
Rovnako je to aj s oblečením. Treba ženám povedať, že ak si dajú urobiť veľké prsia a oblečú si väčšie oblečenie, budú vyzerať širšie, napriek tomu, že hmotnosť si možno zachovajú a budú mať úzky driek.
Väčšie prsia opticky rozširujú postavu.
A pritom často máme v hlave, že štíhla postava závisí najmä od pásu.
Áno, postavu robí pás, no ak vám ho zakryje oblečenie, ktoré je širšie pre obvod hrudníka, tak pás vôbec nie je vidno.
Preto, ak si ženy dajú urobiť väčšie prsia a chcú pôsobiť štíhlo, musia chodiť v obtiahnutom oblečení, ktoré zvýrazní ich krivky.
To všetko si preberieme na prvej konzultácii. Rovnako im poviem aj o ostatných komplikáciách spojených s operáciou. Som veľmi otvorený, radšej pacientky odstrašujem, aby si boli vedomé všetkých rizík, do ktorých idú.
Každá operácia je totiž spojená s nejakým rizikom. Aj keď si pichnete malú triesku do prsta, môžete oň prísť. Aj malá infekcia totiž môže prerásť do flegmóny (infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalovými ložiskami, najmä na koži človeka, pozn. red.).
Platí to aj pri prsníkoch. Z malej komplikácie môže byť niečo naozaj vážne. Aj každá celková anestézia má riziká a je dôležité, aby o nich pacientky vedeli.
Je toto riziko veľké?