Jazda na húsenkovej dráhe, na ktorú ste si nekúpili lístok. Takto môže niekedy pôsobiť emočné prežívanie obdobia perimenopauzy a menopauzy.
„Aj počas náročných dní pristupujem k pacientom s pokojom, no posledné dva až tri roky som v niektorých situáciách čelila takému pretlaku emócií, až som sa neovládla,“ hovorí štyridsaťsedemročná zdravotná sestra Júlia.
Svoje prežívanie prirovnáva k predmenštruačnému syndrómu. Raz cíti nevysvetliteľný smútok, podráždenosť, inokedy nedostatok energie a problémy so sústredením. Počas perimenopauzy sa tieto pocity objavujú bez súvisu s menštruačným cyklom. S prichádzajúcim vrcholom menopauzy a trvalým zastavením menštruácie sú prítomné takmer neustále, čo výrazne zasahuje do celkovej kvality života žien.
Ako perimenopauza ovplyvňuje duševnú pohodu a ako toto obdobie zvládnuť?
Keď velia hormóny
„Sedela som za počítačom a pripravovala žiadanky na vyšetrenie, zatiaľ čo lekár vo vedľajšej miestnosti vyšetroval pacienta. Je to štandardný postup, no s každým nejasným slovom, ktoré sa ku mne cez zatvorené dvere dostalo, gradovala moja podráždenosť. Nerozumela som, odkiaľ sa to vzalo, ani čo to spustilo,“ opisuje zmätok vo svojich pocitoch Júlia. Hoci tieto situácie napokon profesionálne zvládla, stálo ju to množstvo energie a úsilia.
Emocionálna nepohoda v perimenopauze súvisí s prirodzeným poklesom produkcie hormónov zodpovedných za udržiavanie ženského reprodukčného systému. Zmeny zachytávajú receptory rozmiestnené po celom tele a môžu sa prejaviť viac ako tridsiatimi príznakmi.
„Približne osem z desiatich žien vo väčšej či menšej intenzite pocíti niektoré príznaky perimenopauzy. Asi tri z týchto ôsmich žien majú príznaky také intenzívne, že im výrazne znižujú kvalitu života,“ hovorí farmaceutka Leila Zajac, ktorá sa venuje osvete v oblasti ženského zdravia.

Vážnejšiu psychickú nepohodu podľa nej prežíva približne 30 percent žien. Niektoré pociťujú bezemočný stav, keď ich nič nebaví, nevedia sa motivovať, zažívajú apatiu. Objavujú sa tiež úzkosti, depresívne stavy, panické záchvaty, plačlivosť, veľký hnev, silnejšie emócie. Zmeny nálad sú tiež spojené s poruchami spánku, únavou, podráždenosťou a tým ešte väčšou nepohodou.
Mnohé ženy v niektorých situáciách nespoznávajú svoje reakcie. Dospejú k pocitu, že nad sebou stratili kontrolu, čo ich oberá o sebavedomie a mení pohľad na svoju hodnotu.

Intenzita prežívania príznakov je neprenositeľná
Pre každú ženu je vnímanie perimenopauzálneho obdobia unikátnou skúsenosťou. Kým niektoré ho zvládajú s ľahkosťou, iné bojujú s intenzívnejšími príznakmi.
„Zamrzí ma, keď niekto povie‚ veď aj ja som si tým prešla a prežila som‘,“ prezrádza Leila Zajac o pomerne bežnom zľahčovaní situácie.
V prežívaní perimenopauzy hrá dôležitú úlohu genetika, reakcie organizmu na hormonálne zmeny i zdravotný stav.
„Zaujímavé je, že ženy so silnejšími návalmi tepla či nočným potením sú až trikrát viac náchylné na vznik závažnejších depresívnych stavov,“ vysvetľuje farmaceutka. Spozornieť by podľa nej mali aj ženy, ktoré pociťovali depresívne stavy počas predmenštruačného obdobia alebo v období po pôrode. Počas perimenopauzy je vyššia šanca ich návratu.
„Priam fascinujúci je vplyv spoločnosti, ktorá je zameraná na mladosť a plodný vek. Viacero štúdií potvrdzuje, že ak majú ženy negatívne pocity vo vzťahu k menopauze, k starnutiu, majú aj viac symptómov a vo väčšej intenzite,“ ozrejmuje odborníčka.

Škrípajúce vzťahy
Zmeny nálad i vnímania samej seba môžu priniesť napätie aj do zvyčajne pokojných vzťahov. Častejšie sa to však stáva, ak v nich chýba bezpečie, otvorenosť, dôvera, komunikácia.
„V tomto období sa často ukáže, či je vzťah ozajstný, poskytuje žene dostatok priestoru pre seba a najmä, či sú v ňom brané do úvahy jej potreby,“ hovorí zo skúseností Zajac.
Postoj partnera vo vzťahu a jeho miera informovanosti je podľa nej dôležitým faktorom v perimenopauzálnom prežívaní. Naráža na jej minuloročný reprezentatívny prieskum medzi tisíckou Sloveniek.
„Len 1 z 10 žien, ktoré sú aktuálne v perimenopauze, pociťuje oporu od svojho partnera. Až 73 percent respondentiek sa domnieva, že informovanosť by mohla zlepšiť ich prístup,“ prezrádza výsledky prieskumu.
Pomôcť môžu otvorené rozhovory a snaha prísť na to, čo partnerom práve chýba a aké majú možnosti riešenia. Treba si tiež uvedomiť, že nie všetky ťažkosti môžeme automaticky pripísať na vrub hormónom.
„Ak je žena v neustálom strese, stará sa o deti, má starnúcich rodičov, prácu a do toho prežíva perimenopauzálne symptómy, bez pochopenia a pomoci partnera to môže byť veľmi náročné,“ konštatuje odborníčka a dodáva, že to platí aj pre širšie okolie či kolegov v práci.
Edukácia zamestnancov o menopauze môže mať pozitívny vplyv na tím a firemnú kultúru. Žena nemusí rozmýšľať nad tým, ako zakryť nával tepla, prípadne sa hanbiť za prežívanie nepohody. Naopak, vie sa o seba postarať, aby zostala čo najdlhšie zdravá, vitálna, produktívna.

Aktívny život prináša zlepšenie
Veľa životného stresu, nevyvážená strava, málo pohybu či nadváha sú faktory, ktoré môžu zhoršovať perimenopauzálne príznaky. Pravidelný pohyb počas dňa a životospráva majú blahodarný účinok. Zmenu môže urobiť aj pridanie krátkych prechádzok počas dňa, ideálne po jedle, alebo vymeniť výťah za schody.
„Mnoho žien zabúda na posilnenie svalov. Svalová hmota sa počas perimenopauzy stráca ešte rýchlejšie. Svaly sú dôležité nielen pre podporu kostnej hmoty, ako prevencia vzniku rôznych chronických ochorení, ale aj pre dobre fungujúci metabolizmus,“ vysvetľuje odborníčka.

8 pilierov k zdraviu i duševnej pohode počas perimenopauzy
- Dostatočný a kvalitný spánok.
- Mať vedomosti o perimenopauze, o možných príznakoch aj možnostiach ich zmierňovania.
- Absolvovať preventívne prehliadky.
- Pravidelný pohyb počas dňa.
- Výživná strava bohatá na bielkoviny, vlákninu, celozrnné potraviny, fytoestrogény (ľanové semiačka, prípravky zo sóje, strukoviny). Odporúča sa vyvážené mediteránske stravovanie.
- Vedieť regulovať stres, dopriať telu regeneráciu nielen po namáhavejšej fyzickej aktivite, ale aj po náročnejšom dni.
- Nájsť si čas na ľudí a veci, z ktorých máme radosť.
- Prestať fajčiť a obmedziť alkohol.
Prekážkou v aktívnom životnom štýle nemusí byť ani inkontinencia, ktorá sa môže objaviť s poklesom hladiny estrogénu a zvykne sa prehĺbiť so stúpajúcim vekom. So správnymi pomôckami a adekvátnou liečbou sa tieto nepríjemnosti dajú zvládnuť. Spodná bielizeň TENA Lady Pants a TENA Silhouette je navrhnutá tak, aby ženám nebránila v pohybe, ani esteticky nenarúšala pocit z nosenia.
Ak žena subjektívne cíti, že ťažkosti a nepohoda znižujú jej kvalitu života, je vhodné vyhľadať pomoc odborníkov a popísať im svoje príznaky.
„Problém začína, ak toto prežívanie bagatelizujeme a neberieme vážne,“ uzatvára Leila Zajac.
Tento článok vám prináša TENA.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
