Až 16 percent zo všetkých vystavených práceneschopností v roku 2022 na Slovensku tvorili choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva. Problémy s chrbticou sú tretím najčastejším dôvodom PN.
Bolesti trápia mnoho ľudí, ale fyzioterapeutka ANETA HARTLOVÁ zo súkromnej kliniky Profy upozorňuje, že nie je vhodné hľadať si na sociálnych sieťach všeobecné cviky na boľavý chrbát. Také totiž podľa nej neexistujú a človek by si nimi mohol uškodiť.
„Je síce dôležité hýbať sa, ale rovnako kľúčové je vedieť ako. Neexistuje zázračný cvik na boľavé kríže. Diagnóz, ktoré môžu spôsobovať bolesť v krížovej oblasti je viacero, liečia sa rozlične, mnohé dokonca protichodne, čo náhodný videonávod zo sociálnej siete nezohľadňuje. Liečenie bolesti spôsobenej hernizáciou platničky trvá dlhšie a je vhodné cvičiť celý život,“ hovorí v rozhovore pre SME.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako sa prejavuje hernia disku.
- Či si vieme samodiagnostikovať, že nám vyskočila platnička.
- S čím sa dá hernia disku zameniť.
- Prečo je potrebné vedieť správnu diagnózu.
- Aké predstavy majú pacienti o cvičení.
- Do akej miery vie cvičenie pomôcť.
- Či je po rehabilitácii nutné byť pod dohľadom odborníkov.
- Ako dokáže človek s problémovými platničkami zabehnúť maratón.
- Čo je dôležité pri výbere športu.
Ako môže platnička vyskočiť?
Nemôže. Platnička totiž nevyskakuje, ale jej jadro sa môže vysunúť. Jej vnútro nie je tekuté, je pevné a dokáže sa trochu posúvať smerom k okraju.
Healthcare summit
- Ako prebrať zdravotníctvo z klinickej smrti? Aj o tom budeme diskutovať na konferencii Healthcare summit (4. – 5. decembera 2023)
- Pozrite si program
Pri bolestiach chrbtice je veľmi dôležité odobrať anamnézu a vykonať dôslednú diagnostiku, aby sme vedeli rozlíšiť, či ide o útlak nervového koreňa medzistavcovou platničkou alebo o iný problém na úrovni chrbtice či mimo nej.
Platničky nie sú jediným dôvodom bolestí chrbtice alebo končatín.
Preto sa okrem fyzikálneho vyšetrenia, ktoré môžeme urobiť v ambulancii, snažíme používať aj zobrazovacie metódy, ako sú MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou, pozn. red.) alebo röntgen.
Ako sa prejavuje vyklenutie platničky?
Vyklenutie platničky ako samostatný jav nebolí. Bolí až kontakt vyklenutej časti na koreňový nerv. Takýto stav sa prejavuje väčšinou tým, že máme bolesti nielen na mieste problému, ale aj v priebehu pritlačeného nervu.
V prípade krčnej chrbtice sú to horné končatiny, pri hrudnej je to hrudník a brucho, a pri krížovej časti je projekcia bolesti do dolných končatín.
Jeden spinálny nerv inervuje presne ohraničenú oblasť a vytvára tak úzke dlhé cestičky po pokožke tela. Na základe lokalizácie bolesti vieme predpokladať, v ktorom segmente chrbtice nastal problém. Tieto cestičky bolesti nazývame dermatómy.
Kompresia či dráždenie nervového koreňa platničkou môžu byť citeľné práve na týchto miestach, v líniách bolesti.

Čo spôsobuje?
Môže spôsobovať napríklad zmenenú citlivosť, ktorej hovoríme parestézia. Ide o pocity mravčenia, brnenia a necitlivosti na konkrétnejšie časti tela. Môžu byť prítomné aj pocity zmeny vnímania teploty v zmysle lokálneho pálenia alebo chladu.
Aké sú ďalšie prejavy?