Pri obede s kolegami sa živo preberajú podrobnosti najnovšej klebety. Všetci sa dobre zabávajú, len vy ste trochu mimo. A nie preto, že by vám prekážalo ohováranie, ale jednoducho preto, lebo kolegov dostatočne nepočujete. A na vine nemusí byť ani ich horšia artikulácia, ani hlučnejšie prostredie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že poruchu sluchu má viac ako 430 miliónov ľudí, teda viac ako päť percent svetovej populácie. Odhaduje, že do roku 2050 ich počet vzrastie na 700 miliónov.
Jednou z možností, ako si potvrdiť, či k nim patríte aj vy, je vyšetrenie sluchu. A ak vám predpíšu načúvací prístroj, neváhajte ho nosiť. Podľa štúdie uverejnenej v časopise The Lancet Healthy Longevity vám môže pomôcť znížiť riziko úmrtia.
„Zistili sme, že u ľudí, ktorí používajú načúvacie prístroje, je riziko úmrtia o 24 percent nižšie,“ hovorí hlavná autorka štúdie Janet Choiová.

Docentka klinickej otolaryngológie a chirurgie hlavy a krku na univerzite v Južnej Kalifornii tvrdí, že ich najnovšia štúdia potvrdzuje, že strata sluchu a dlhovekosť spolu súvisia, ale stále existujú otázky, prečo to tak je. Dôvod rozdielu v riziku úmrtnosti však vedci neskúmali.
Odborníčka poukazuje na to, že predchádzajúce štúdie preukázali súvislosť medzi stratou sluchu a chradnutím. A existujú aj dôkazy, že neliečená strata sluchu môže mať vplyv na sociálnu izoláciu a pokles fyzickej aktivity a kognitívnych funkcií.
„Existujú aj štúdie, ktoré ukazujú, že samotná sluchová deprivácia, teda nedostatok zvuku, môže mať negatívny vplyv na mozgové štruktúry,“ dodáva.
Aj Darius Kohan, primár otológie a neurotológie v nemocnici Northwell Lenox Hill v New Yorku pre odborný portál Medical News Today (MTS) upozorňuje, že štúdia by sa nemala vykladať tak, že ľudia zomrú na stratu sluchu, ale práve okolnosti, ktoré spôsobuje – na spomínanú depresiu a osamelosť.
V texte sa dočítate:
- Čo ukázala štúdia.
- Aký je súvis medzi stratou sluchu a vznikom demencie.
- Prečo ľudia nepoužívajú načúvacie zariadenia.
Používať načúvací prístroj len občas nemá zmysel
Výskumníci použili údaje z národného prieskumu zdravia a výživy na identifikáciu takmer 10-tisíc dospelých, ktorí mali 20 a viac rokov a absolvovali audiometrické vyšetrenie a vyplnili tiež dotazníky o používaní načúvacích prístrojov. Počas desiatich rokov tak vedeli sledovať viac ako 1800 účastníkov so stratou sluchu, aby zistili ich úmrtnosť.
Z 1863 účastníkov štúdie pravidelne používalo načúvací prístroj 237. Buď ho používali aspoň raz týždenne, päť hodín týždenne alebo polovicu z celého týždňa. Do kategórie tých, ktorí zariadenie nepoužívali, patrilo takmer 1500 osôb. Patrili sem aj ľudia, ktorí prístroj používali menej ako raz za mesiac.