Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je komplexné ochorenie. Počas reprodukčného veku trápi približne osem až trinásť percent žien, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Názov je v tomto prípade trochu zavádzajúci, pretože ochorenie sa netýka len vaječníkov.
„Môže spôsobovať metabolické zmeny, ovplyvňovať srdcovo-cievny systém, spôsobovať problémy s krvným tlakom, alebo mať vplyv na psychosociálne aspekty,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME gynekologička Lenka Lapides z reprodukčnej kliniky Reprofit.
Dodáva tiež, že ide o veľmi obšírne a komplexné ochorenie, o ktorom lekári v minulosti veľa nevedeli. Našťastie, to sa už zmenilo. „Vďaka tomu vieme ženy varovať, že ak majú tento problém, aké ďalšie komplikácie môžu nastať,“ hovorí Lapides.
Vo vysvetľujúcom texte prinášame odpovede na najčastejšie kladené otázky o tomto ochorení.
V texte sa dočítate:
- 1. Čo je PCOS.
- 2. Čo tento syndróm spôsobuje.
- 3. Aké sú rizikové faktory vzniku PCOS.
- 4. Aké sú príznaky PCOS.
- 5. Ako prebieha diagnostika PCOS.
- 6. Ako sa PCOS lieči.
- 7. Či môžu pacientkam pomôcť pri liečbe probiotiká.
- 8. Či má zmysel prejsť pri PCOS na bezlaktózovú alebo bezlepkovú diétu.
- 9. Aké komplikácie môžu pri PCOS nastať.
- 10. Kedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
1. Čo je PCOS?
PCOS je stav, pri ktorom vaječníky produkujú abnormálne množstvo androgénov, mužských pohlavných hormónov, ktoré sú u žien zvyčajne prítomné v malom množstve.
Pôvodný názov súvisí s početnými malými cystami (vaky naplnené tekutinou, pozn. red.), ktoré sa tvoria vo vaječníkoch.
A práve cýst sa týka aj najčastejší mýtus o PCOS. Mnohí si totiž myslia, že pri tomto syndróme, musí mať žena cysty na vaječníkoch. To však podľa odborníkov nie je pravda.
„Dnes už vieme, že syndróm polycystických vaječníkov nutne neznamená aj cysty na vaječníkoch. V minulosti si lekári všimli, že pri tomto ochorení badať na ultrazvuku zmnožené cysty. V skutočnosti to nie sú cysty v pravom zmysle slova. Ide o folikuly. Na ultrazvuku vyzerajú ako čierne bubliny. Aj za normálnych okolností sa v rámci menštruačného cyklu nachádzajú na vaječníkoch,“ hovorí Lenka Lapides.
Vysvetľuje, že v čase ovulácie sa jeden z folikulov stáva dominantným a žena ho vypúšťa ako vajíčko. Vtedy môže otehotnieť.
„Pri syndróme polycystických vaječníkov však nastáva akési zmnoženie a na ultrazvuku vidíme viac folikulov. Avšak ani tento stav nemusí byť nutne viazaný s diagnózou, o ktorej hovoríme,“ dodáva.