Na ceste k zdravému srdcu a zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení treba myslieť aj na to, čo, ako a koľko jeme. Predchádzajúce výskumy ukázali, že výhody v tomto smere môžu mať stredomorská strava, diétne postupy na zníženie hypertenzie, rastlinná strava aj paleo diéta.
Štúdia vedcov z University of Southern California ukázala, že pomôcť by mohla aj diéta, ktorá napodobňuje pôst. Zistenia publikovali v časopise Npj Metabolic Health and Disease.
V štúdii porovnávajú jej účinnosť pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení u dospelých s obezitou a hypertenziou so stredomorskou diétou. Tvrdia, že čiastočne preto, lebo väčšina ľudí má problém zmeniť svoj jedálny lístok.

„Dokonca ani v oblasti Stredozemného mora väčšina ľudí nekonzumuje ich stravu," vysvetľuje hlavný autor štúdie, biogerontológ a bunkový biológ Valter Longo z Univerzity of South California.
„Päťdňová diéta, ktorá sa dodáva v škatuľke ako liek, by mohla umožniť ľuďom, ktorí nechcú meniť jedálny lístok, mať prínosy zdravšej stravy aj v prípade, že ju budú dodržiavať menej ako raz za mesiac,“ povedal pre odborný portál Medical News Today (MNT). Je presvedčený, že pätnásť až dvadsať dní ročne by už mohlo mať značné výhody.
V texte sa dočítate:
- Čo je to diéta napodobňujúca pôst.
- V čom sú jej výhody.
- Aké sú jej riziká.
- Pre koho nie je diéta napodobňujúca pôst vhodná.
Pôst len naoko
Úplne sa zriecť jedla je náročné a hladovať dostatočne dlho na to, aby z toho bol skutočný účinok, ešte viac. Napodobňovanie pôstu tak môže byť jednoduchší spôsob, ako dosiahnuť výhody pravého pôstu.
Vedúca klinická dietologička v UCLA Medical Center v Los Angeles Dana Ellis Hunnesová pre U.S. News & World Report hovorí, že táto nízkokalorická diéta je navrhnutá tak, aby napodobňovala pôst bez nutnosti hladovania. Obmedzené stravovanie trvá päť dní, čo je časový úsek, ktorý sa spája s výhodami pôstu.
Longo, ktorý ako prvý v USA inicioval komerčnú verziu stravovania napodobňujúceho pôst, približuje, že ide o päťdňovú vegánsku stravu s takým zložením, aby na ňu ľudské telo reagovalo ako na postenie len s vodou. Potraviny sú nízkokalorické, majú nízky obsah bielkovín a vysoký obsah tuku rastlinného pôvodu. Zvyšok mesiaca jedia pacienti to, čo zvyčajne.

Počas niekoľkých posledných rokov výskumníci skúmali použitie diéty napodobňujúcej pôst aj pri liečbe rakoviny. Cieľom bolo pomôcť spomaliť rast nádorov a zvýšiť ich citlivosť na chemoterapiu pri niektorých typoch rakoviny, ako napríklad pri rakovine hrubého čreva.
Ďalšie štúdie sa zamerali na používanie tejto diéty pri liečbe ochorení, ako sú skleróza multiplex, kardiometabolické ochorenie, autoimunitné ochorenia, zápalové ochorenie čriev, kožné problémy či Alzheimerova choroba.
Čo jedli a čo tým dosiahli
Tím vedcov do štúdie zapojil 84 ľudí vo veku od 35 do 75 rokov s indexom telesnej hmotnosti (BMI) rovným alebo vyšším ako 28, čo sa považuje za ukazovateľ nadváhy alebo obezity. Vedci tiež hodnotili funkciu endotelu cez index reaktívnej hyperémie účastníkov štúdie (RHI) a skóre poddajnosti malých a veľkých artérií (AC1/AC2).