Štatistiky Európskeho onkologického informačného systému hovoria, že rakovinu krčka maternice diagnostikujú lekári na Slovensku každý rok asi 600 ženám. Približne 230 z nich tomuto ochoreniu podľahne.
Zhubné ochorenie spôsobuje vo väčšine prípadov ľudský papilomavírus (HPV), proti ktorému existuje účinné očkovanie. To je od konca roka 2023 dostupné na Slovensku zadarmo pre dvanásť-, trinásť- aj štrnásťročné deti, bez rozdielu pohlavia.
V nasledujúcom texte sme zhrnuli najčastejšie otázky o HPV. Odpovedá na ne gynekológ Erik Kúdela, zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a Univerzitnej nemocnice Martin.
V texte sa dočítate:
1. Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice.
3. Prečo počet prípadov infekcie HPV spojenej so vznikom rakoviny rastie.
4. Aké sú príznaky rakoviny krčka maternice.
6. Či je očkovanie proti HPV bezpečné.
8. Či je očkovanie proti HPV vhodné iba pre dievčatá, alebo by sa mali dať zaočkovať aj chlapci.
9. Do akého veku hradí toto očkovanie poisťovňa.
10. Či má význam dať sa zaočkovať proti HPV aj v dospelosti.
1. Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?
V deväťdesiatich deviatich prípadoch zo sto spôsobuje rakovinu krčka maternice vírusové ochorenie HPV.
Ide o najčastejšiu pohlavne prenosnú infekciu v populácii. Podľa gynekológa Kudelu je vo vekovej skupine dvadsať až tridsať rokov výskyt HPV infekcie okolo tridsať percent.
"Našťastie, väčšina prípadov HPV infekcie vymizne spontánne. Niekedy však vírus dokáže vytvoriť cytologické zmeny na krčku maternice, ktoré môžu smerovať k onkologickému ochoreniu," vysvetľuje lekár.
Dodáva však, že samotný proces je dlhodobý, trvá približne desať až pätnásť rokov, kým sa rakovina krčka maternice vyvinie.
"Preto sú očkovanie a včasná detekcia prednádorových zmien v rámci preventívnych prehliadok kľúčovými v boji proti tomuto onkologickému ochoreniu."
2. Ako sa HPV vírus prenáša?
"HPV vírus sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. V prípade genitálnych bradavíc je možný prenos aj pri kontakte koža na kožu," vysvetľuje Kudela.
3. Prečo počet prípadov infekcie HPV spojenej so vznikom rakoviny rastie?
Odborník vidí dôvod v neskorom spustení organizovaného skríningu rakoviny krčka maternice (cytologický ster z krčka maternice počas gynekologického vyšetrenia, pozn. red.). Na Slovensku funguje len od roku 2021.

Rovnako je to aj s vakcináciou dvanásť-, trinásť- a štrnásťročných detí v rámci zdravotného poistenia, ktorá sa spustila len prednedávnom.
"Preto logicky nemôžeme očakávať okamžitý efekt týchto opatrení. Ešte niekoľko rokov bude výskyt rakoviny krčka maternice ešte stále stúpať alebo sa držať na rovnakej úrovni," hovorí Kudela.
"Efekt zaočkovanej populácie a organizovaného skríningu sa najskôr odrazí o desať až pätnásť rokov. Vidíme to vo vyspelých krajinách, ako sú Austrália a škandinávske štáty, ktoré disponujú viac ako optimistickými dátami," dodáva.
4. Aké sú príznaky rakoviny krčka maternice?
Odborník upozorňuje, že v prvých štádiách je rakovina krčka maternice bezpríznaková, ide predovšetkým o mikroskopické nálezy.
"Vyššie štádiá sú typické mimomenštruačným krvácaním, zapáchajúcim výtokom z rozpadu tumoróznych ložísk, ako aj bolesťami v podbrušku, problémami s močením a podobne," vysvetľuje gynekológ.
Dodáva však, že cytologický ster alebo HPV test vedia veľmi efektívne zachytiť akékoľvek mikroskopické zmeny na krčku maternice.
5. Platí, že ak žena dojčila dlhší čas alebo porodila viac detí, nemôže dostať rakovinu krčka maternice?
Na sociálnych sieťach ženy často diskutujú o tom, že ak dlhšie dojčili alebo porodili viac detí, riziko vzniku rakoviny krčka maternice sa ich netýka.
Kudela upozorňuje, že to nie je pravda, keďže v tomto prípade hovoríme o vírusovom ochorení.
"Dojčenie a počet detí je skôr ochranným faktorom pri zhubnom nádore prsníka alebo sliznice maternice a vaječníka," upresňuje odborník.
6. Je očkovanie proti HPV bezpečné?
Vakcína proti HPV je dostupná na trhu od roku 2006.Podľa gynekológa je jej efektivita spolu s minimálnym množstvom ľahkých nežiaducich účinkov už rokmi overená na desiatkach miliónov žien aj mužov.
"Nie je to mRNA vakcína, ale vakcína založená na vírusových proteínoch. Inak povedané, receptúra vakcíny nie je ničím novým na trhu s vakcínami," objasňuje Kudela.
"Ak sa dostavili nežiaduce účinky, bola to skôr krátkodobá bolesť v mieste vpichu alebo všeobecná autonómna reakcia organizmu na stres počas očkovania v zmysle pocitu na odpadnutie," dodáva.
Zdôrazňuje však, že ide o veľkú zriedkavosť a podobný stav môžeme pozorovať aj pri obyčajnom odbere krvi u lekára.
7. Koľko dávok treba?
"Vakcína je v dvojdávkovej schéme do pätnásteho roku života. Starší sa očkujú v trojdávkovej schéme 0.-2.-6. mesiac," odpovedá gynekológ.
8. Je očkovanie proti HPV vhodné iba pre dievčatá alebo by sa mali dať zaočkovať aj chlapci?
Kudela upozorňuje, že očkovanie musí pokrývať obe pohlavia. Iba tak sa dostaví požadovaný efekt v populácii.
Okrem rakoviny krčka maternice môže HPV vírus spôsobiť aj iné ochorenia, napríklad rakovinu hrtana/ústnej dutiny, rakovinu penisu, pošvy a podobne.
"Aj benígne (nezhubné, pozn. red.) lézie, v zmysle genitálnych bradavíc, sú v populácii problémom oboch pohlaví," upozorňuje gynekológ.
9. Do akého veku hradí toto očkovanie poisťovňa?
"Po novom sa od konca roku 2023 môžu očkovať zadarmo dvanásť-,trinásť-, štrnásťročné deti bez rozdielu pohlavia. Starším osobám poskytujú poisťovne rôzne benefity, ktoré však nedosahujú preplatenie celej vakcinačnej schémy," odpovedá Kudela.
Aktuálna cena jednej vakcíny je 122 eur. Ak má pacient alebo pacientka viac ako pätnásť rokov, potrebuje tri dávky vakcíny.
10. Má význam dať sa očkovať proti HPV aj v dospelosti?
"Ak hovoríme o pohlavne prenosnom ochorení, je logické, že očkovanie je najefektívnejšie vo vekových kategóriách, ktoré som už spomenul, teda do pätnásteho roka života," hovorí gynekológ.
Podľa jeho slov je však vakcína veľmi efektívna aj neskôr, minimálne do dvadsiateho šiesteho roka života, a štúdie poukazujú na veľmi dobrý efekt aj v prípade ešte starších populačných ročníkov.
"Horná veková hranica teda nie je obmedzená," hovorí.
11. Čo ženu čaká pri skríningu rakoviny krčka maternice?
Erik Kúdela
- Je zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM.
- Je odborník vo výskume HPV, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice
Skríning rakoviny krčka maternice je podľa Kudelu (v zmysle cytologického vyšetrenia, pozn. red.) najefektívnejším preventívnym programom v onkológii vôbec.
"Cytologický ster (niekedy aj spolu s HPV testom) sa pomocou špeciálnej kefky odoberá z krčka maternice počas preventívnej prehliadky u zmluvného gynekológa raz ročne," vysvetľuje proces gynekológ.
Dodáva, že ster je v drvivej väčšine prípadov nebolestivý, neinvazívny. Niekedy môže žena pozorovať diskrétne špinenie po odbere, keďže povrch krčka maternice je veľmi jemný.